
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Maj.2020, 13:59
Đukanović: Crna Gora neće biti prenesena na "žrtvenik" Srbije
Crnogorski predsednik Milo Đukanović izjavio je danas, povodom najnovijih događaja u toj zemlji, da bi Srpska pravoslavna crkva (SPC) da upravlja Crnom Gorom, da joj određuje karakter i budući razvoj, što bi, kako je rekao, značilo kraj Crne Gore i njeno "prinošenje" na žrtvenik Srbije.
"Je li Crnoj Gori mesto u Evropi ili na drugoj strani", zapitao je crnogorski predsednik na konferenciji za novinare povodom dve godine od izbora na tu funkciju, koja je održana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ispred rezidencije na Cetinju.
Đukanović je rekao da je Zakon o slobodi veroispovesti otvorio pitanje opstanka Crne Gore i poručio da će “sve oteto biti vraćeno državi”.
OvUprkos politikanstvu Crna Gora se uspešno izborila za koronomde ide naslov
Crna Gora se u prvoj fazi uspešno izborila sa novim virusom korona, ocenio je Đukanović.
Đukanović je rekao da se Crna Gora u toj borbi pokazala uspešnom, iako je korona virus i dalje nepoznanica za čitav svet, za medicinsku nauku i struku.
Ocenjujući da je ta faza neuporedivo najvažnija i najteža, jer se tokom njenog trajanja vodila borba za najveću vrednost čovečanstva, za ljudske živote, Đukanović je rekao da veruje da je Crna Gora ostvarila rezultate za poštovanje sa ukupno 324 obolelih, što je, kako je rekao, nešto ispod 0,005 odsto populacije.
"Znamo da je smrt svakog čoveka veliki i nenadoknadiv gubitak, ali ipak verujem da se možemo saglasiti da je, mereno uporedivim parametrima, naša država ostvarila rezultate za poštovanje", rekao je Đukanović i dodao da je od tog broja već 311 oporavljenih, a devet nažalost preminulo, dok su četiri pacijenta u završnoj fazi oporavka.
To je, kazao je, bilans koji daje realan razlog za zadovoljstvo učinjenim.
"Naravno, uz nužni oprez sve dok po pravilima SZO ne budemo u prilici da objavimo da je korona virus u Crnoj Gori i konačno savladan", rekao je Đukanović.
Ne veruje, kazao je, da žuri ako kaže da je čitavo crnogorsko društvo na ovom iskušenju pokazalo i neka nova svojstva.
"Prevashodno, zavidan nivo društvene odgovornosti. Bez toga, imajući u vidu nepoznanice koje i dalje prate pandemiju i deficit najefikasnijih medicinskih terapija, definitivno svi napori zdravstvenih ustanova i državnih organa doneli bi vrlo limitirane učinke", naglasio je crrnogorski predsednik.
Uz to, kako je naglasio, pokazan je veoma visok nivo odgovornosti, organizovanosti, posvećenosti i kompetentnosti celokupnog zdravstvenog sistema Crne Gore.
Osvrnuo se i na nedavne tvrdnje u parlamentu da je crnogorsko zdravstvo na poslednjem mestu u Evropi, ocenivši da je to bilo, kako je rekao, "bedno i politikantski", izneto na osnovu "nekog petparačkog, površnog istraživanja".
"Eto, danas je to naše zdravstvo pokazalo sposobnost za ponos države", kazao je Đukanović.
"Dve je godine otkako sam preuzeo dužnost predsednika Crne Gore istovremeno proslavićemo i Dan nezavisnosti," poručio je Đukanović i ponovio da je dostizanje evropskog kvaliteta života je prevashodan cilj Crne Gore.
Dinamičan napredak Crne Gore je kontinuiran rast ekonomije, rekao je predsednik I dodao da je poslednjih godina ostvaren izuzetno dobar rast na niovu 4,5 do pet odsto godišnje.
Poručio je da je zadatak vlasti da sačuva atraktivnost Crne Gore kao investicione destinacije i dokazati da iskustvo u godinama nezavisnosti nije sezonski niti slučajan uzlet crnogorske ekonomije, nego stabilan trend.
"Crna Gora bez dileme to može", rekao je i dodao da je ovo tek početak realizacije "najizdašnije šanse".
"Rekonstrukcija i razvoj aerodroma, autoput, izvesno očekuje nas i gradnja Jadransko jonske ceste, gasovoda...", istakao je Đukanović.
“Svaka neodlučnost povodom strateškog kursa kretanja savremene Crne Gore značila bi produžetak lutanja, zaostajanja, verovatno i fatalnog kašnjenja u potrebi da postanemo deo razvijenog demokratskog sveta. Jedino u tom kontekstu vidim i uzavrele nesporazume na temu odnosa Države i Crkve”, rekao je Đukanović.
Uz tvrdnje da je 2015, 2016. i s kraja 2019, nakon usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti bilo pokušaja nasilnog preuzimanja vlasti u Crnoj Gori, Đukanović kaže da je taj zakon bio iskorišćen za pokušaj destabilizacije zemlje.
"Otpor SPC da vrati ono što je oteto i ukradeno od Crne Gore. Sve što je stečeno zakonito, srećno im bilo. Oteto će opet biti vraćeno Crnoj Gori. Zakon je otvorio pitanje opstanka Crne Gore. Ambicija preko određenih struktura da preuzmu sudbinu Crne Gore u svoje ruke. A to bi značio kraj i prinošenje Crne Gore na žrtvenik Srbije. Ne nudite nam 'okrvavljene' formule za budućnost Crne Gore i Balkana", poručio je crnogorski predsednik.
Uverava da tu nije reč o zakonu, niti o imovini, jer i taj zakon i ukupna pravna i demokratska praksa, kaže, danas svakome, dakle i verskim zajednicama, obezbeđuje pouzdanu imovinsku zaštitu pred nacionalnim i evropskim pravosudnim institucijama.
"Reč je o drugom. Da li je Crna Gora u stanju da uspostavi vladavinu prava koja nije samo imperativ evropske integracije, nego, prevashodno normalnog i civilizovanog života u našoj državi? Ili, postoje subjekti društva koji imaju ekskluzivna prava, kao što je slučaj sa SPC, koja bi da upravlja Crnom Gorom, da joj određuje karakter i budući razvoj? Preciznije, da li je Crna Gora demokratsko multietničko društvo, ili srednjevekovno teokratsko, srpsko, kako nas podučavaju crkveni velikodostojnici. Da li je Crnoj Gori mesto u Evropi, time i u zapadnoj hemisferi, ili na suprotnoj strani?", naveo je.
Pitanje je, kaže, i da li Crna Gora treba da postoji, budući da je već napravila toliko „pogrešnih“ izbora u ovih 14 godina, ili neko drugi treba da donosi odluke u njeno ime.
"I ne manje važno - treba li Crna Gora da ostane nepokolebljiva u odbrani tekovina antifašizma, ili će prihvatiti samozvane mesije koji nam se preporučuju da mire žive i mrtve? Da, ako dobro čitam, mire fašiste i antifašiste. Moj odgovor je kristalno jasan. Crna Gora nije nepromišljeno izabrala. Naš izbor je nezavisnost i suverenost. Naš izbor je multietničnost. Naš izbor je evropski sistem vrednosti. Naš izbor je NATO kao garancija stabilnosti. Naš izbor je zaštita i afirmacija ljudskih prava i sloboda, uključujući i slobodu veroispovesti".
Pritom, svaka verska zajednica može biti samo ravnopravna sa drugima i samo deo društva, a ne pandan državi.
"I naš izbor je zauvek šta god videli u našem okruženju - antifašizam kao neprolazna vertikala hiljadugodišnjeg crnogorskog trajanja", zaključio je Đukanović.
Đukanović negira da ima veze sa hapšenjem Joanikija
Đukanović odbio je danas, kako kaže, sve insinuacije ioptužbe da ima bilo kakve veze sa hapšenjem episkopa Joanikija i sveštenika episkopije nikšićko-budmljanske.
"Jedan deo domaće i javnosti iz susedne države ne želi da prihvati činjenicu da je Crna Gora država u kojoj institucije donose odluke. U ovom slučaju odluke su doneli tužioci, policija i sudovi. Predsednik Crne Gore ovde nema nikakve nadležnosti i nema ambiciju da preuzima poslove drugih delova vlasti", naveo je Đukanović.
On je na konferenciji za novinare na Cetinju, povodom dve godine od izbora na tu funkciju, rekao da nijedna od tih odluka nije donesena pod pritiscima uprkos tome to, kako navodi, pojedini prosrpski mediji pokušavaju da prikažu da je država Crna Gora poklekla.
Vladika Joanikije i sveštenici, nisu se nali na meti pravnog sistema zbog netrpeljivosti države prema SPC, već što su misli da im pripada ekskluzivno pravo da jedino oni ne poštuju preporuke i naredbe kojim pokušavamo da sprečimo širenje zarazne bolesti, kazao je Đukanović.
Velikodostojnicima SPC: Dosta je bilo cirkusa
Velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve (SPC) nemaju pravo da predvode pobunjeni narod Crne Gore, a da pritom traže da budu partneri državi, s kojom traže da pregovaraju, izjavio je danas na Cetinju crnogorski predsednik Milo Đukanović.
Đukanović je na konferenciji za novinare povodom dve godine od izbora na tu funkciju optužio SPC da ne plaća porez državi I da, kako kaže, u hramovima nelegalno gomila sveštenike.
"SPC će biti uvažen subjekt društva i ni milimetar dalje", poručio je Đukanović.
SPC, kaže, mora da shvati da je dosta bilo tog cirkusa.
Ponudili smo SPC da budu deo rešenja obnove samostalne Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, baš onakve kakva je postojala do 1918. U međuvremenu smo obnovili državu, pa moramo obnoviti i crkvu, naveo je Đukanović i dodao da oni za sada tu ponudu odbijaju".
Neće im, ističe, biti prvi put da propuste jednu izglednu šansu.
"U tom slučaju, preostaje im da nastave da budu crkva nacionalnih Srba u Crnoj Gori, tada bi morali da stvorimo i crkvu nacionalnih Crnogoraca u Crnoj Gori, ne mislim da je to dobro rešenje. Mislim da je bolje rešenje da imamo pravoslavnu crkvu koja će imati svoje vernike, rekao je Đukanović.
U tom slučaju, istakao je, radiće se ozbiljno na formiranju pravoslavne crkve nacionalnih Crnogoraca, jer bi svako drugačije postupanje države u odnosu na to pitanje, bilo neodgovorno prema svojim građanima.
Pogledaj vesti o: Milo Đukanović
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
"Crna Gora se u prvoj fazi uspešno izborila sa koronom, samo 0,005 ODSTO POPULACIJE JE ZARAŽENO"
Izvor: Blic, 18.Maj.2020
Crna Gora se u prvoj fazi uspešno izborila sa virusom korona, rekao je danas crnogorski predsednik Milo Đukanović.