DOKAZALI: Mars imao kiseonik mnogo pre Zemlje!

Izvor: Kurir, 21.Jun.2013, 09:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DOKAZALI: Mars imao kiseonik mnogo pre Zemlje!

Ispitivali su sastav meteorita sa Marsa koji su pali na Zemlju i upoređivali ih sa onima koji su nađeni na samoj Crvenoj planeti

OKSFORD - Marsovci su, izgleda, stariji od Zemljana?

Razlika između meteorita sa Marsa i stena koje je ispitao rover „Spirit“ moguće je objasniti jedino time da je na Marsu

postojala atmosfera >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << bogata kiseonikom pre četiri milijarde godina, mnogo pre nego što je kiseonik nastao na Zemlji, tvrde naučnici sa Oksforda.

Oni su ispitivali sastav meteorita sa Marsa koji su pali na Zemlju i upoređivali ih sa onima koji su nađeni na samoj

Crvenoj planeti. Činjenica da su stene koje je otkrio „Spirit“ pet puta bogatije niklom nego meteoriti zbunila je

naučnike.

- I meteoriti i vulkanske stene imaju slično poreklo, ali pokazuju da su stene s Marsa postojale u vreme kad je atmosfera bila bogata kiseonikom - kaže profesor Bernard Vud sa Oksforda.

Ovo je novi dokaz da je pre oko četiri milijarde godina Crvena planeta bila bogata kiseonikom, dok se kiseonik na Zemlji pojavio pre 2,5 milijardi godina.

- S obzirom na oksidaciju Marsa i njegovu specifičnu boju, Crvena planeta bila je vlažna, topla i „zarđala“ milijardama

godina pre naše planete - rekao je Vud.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.