Pristalice Samoopredeljenja protestuju na prelazima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Jan.2012, 17:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pristalice "Samoopredeljenja" protestuju na prelazima

PODUJEVO -

Pristalice pokreta "Samoopredeljenje" danas, drugu nedelju za redom, protestuju na prelatima Merdare i Bela zemlja, zahtevajući od kosovske vlade mere reciprociteta u odnosima sa Srbijom, a protestu kod Merdara pridružio se i bivši šef verifikacione misije OEBS Vilijam Voker.

Voker je izjavi za TV stanicu "Koha vižn" rekao da je "došao da proveri informacije i lično se uveri da li policija prekomerno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << upotrebljava silu" protiv demonstranata.

Policija ne dozvoljava prilaz prelazu Merdare

Lider pokreta kosovskih Albanaca Samoopredeljenje je optužio kosovsku policiju da njemu i pristalicama nije danas dozvolila da dođu do prelaza Merdare iako, kako je naveo, mirno protestuju.

"Blokirani smo kod Podujeva. Mi nismo blokirali prelaze, već je policija blokirala nas. Pozivamo ih da nas ne blokiraju. Mirno protestujemo da ne bismo dozvolili ulazak robe iz Srbije na Kosovo", rekao je Aljbin Kurti za Kosovsku TV (KTV).

Lider pokreta "Samoopredeljenje" Aljbin Kurti izjavio je danas u Podujevu da će pristalice ovog pokreta ostati do daljnjeg kako bi protestovali na administrativnim prelazima Merdare i Bela Zemlja.

"Ostaćemo ovde do daljnjeg kako bi sprečili robu iz Srbije da uđe na Kosovu. Cilj nam je da našim prisustvom nateramo kosovsku policiju da sprovodi mere reciprociteta. Vidite, od kada smo na ulicama, nijedno vozilo, ali ni kamion nije ušao iz Srbije", rekao je Kurti.

Sprečen dolazak demonstranata iz Albanije

Policija Kosova je danas zabranila ulazak na Kosovo dva autobusa sa državljanima Albanije.

Oni su bili krenuli da se pridruže učesnicima protesta koje na prelazima ka Srbiji organizuje pokret kosovskih Albanaca Samoopredelenje.

Policija Kosova je sprečila ulazak autobusa iz Albanije koji su zaustavljeni kod prelaza Vrbnica jer nisu imali dokumentaciju potrebnu za prelazak granice.

Policija kaže da je nekima od putnika naređeno da se vrate u Albaniju, saopštila je PK.

Kurti je kazao da je ovaj protest "usmeren jedino protiv Srbije, odnosno zbog nesprovođenja mera reciprociteta", da nema drugu pozadinu i da je ovaj protest za "dobro građana, jer jedino tako Kosovo može ekonomski da ojača".

Nema blokade na prelazima

Kosovska policija saopštila je danas da je preko prelaza Merdare na Kosovo ušlo pet, a na prelazu Bela Zemlja tri kamiona sa robom iz Srbije i navodi da na tim prelazima na kojima se održava protest pokreta "Samopredeljenje" za sada nema blokade.

"Dakle, nemamo potpunu blokadu puteva i sve dok je ovakva situacija, policija neće intervenisati. Mogu da vam kažem da će kosovska policija uraditi sve kako bi obezbedila slobodu kretanja", rekao je portparol policije Baki Keljani.

On je dodao da protest pokreta "Samoopredeljenje" koji se održava na ta dva prelaza nije prijavljen kosovskoj policiji.

Učesnici protesta nastavljaju sa blokadom jedne kolovozne trake između dva mosta na ulazu u Podujevo, a prema prelazu Merdare.

I na prilazu Bela Zemlja za saobraćaj je zatvorena jedna kolovozna traka.

Istovremeno, pristalice "Samoopredeljenja" koje učestvuju na današnjem protestu, ne nose nijednu zastavu Kosova, već isključivo zastave Albanije.

Oštećeno vozilo sa srpskim registracijama,jedan uhapšen

Pristalice pokreta "Samoopredeljenje" oštetili su danas kod prelaza Bela Zemlja jedno putničko vozilo sa srpskim registarskim oznakama, sa koga su nasilno uklonili smederevske tablice.

U trenutku napada, u vozilu su se nalazile tri osobe koje su zahvaljujući intervenciji kosovske policije ostale nepovređene.

Kosovska policija je zbog tog napada odmah reagovala, privela G.K, rođenog 1990. godine, u stanicu u Kosovskoj Kamenici i njemu je po nalogu javnog tužioca određena mera policijskog zadržavanja u trajanju od 48 sati, rekao je portparol policije Baki Keljani.

Troje putnika iz napadnutog vozila je u pratnji policije vraćeno nazad na teritoriju centralne Srbije.

Po rečima Keljanija, kosovska policija je uhapsila jedno lice kod administrativnog prelaza Bela Zemlja.

"Jedno vozilo sa srpskim registarskim tablicama je oštećeno pri ulasku iz Srbije na Kosovo. Na vozilu su oštećene registarske tablice ali i retrovizor, rekao je Keljani.

On je naglasio da je policija kod privedenog G.K. pronašla palicu i lisice.

Do 14.30 sati nije zabeležen ni jedan incident kod Podujeva i administrativnog prelaza Bela Zemlja.

Oko 1.500 članova i pristalica ovog pokreta blokiralo je magistralni put za Gnjilane, kod prelaza Bela zemlja na Kosovu, a kako javljaju albanski mediji u Bujanovcu, protest za sada protiče bez incidenata.

Pristalice "Samoopredeljenja" nalaze se u selu Donje Korminjane uzvikujući "OVK,OVK" , javio je reporter albanske TV stanice "Spektri" iz Bujanovca.

Do sada su na tom putnom pravcu prošla jedva tri-četiri automobila kosovskih registarskih oznaka.

Naspram demonstranata, na desetak metara, raspoređeni su pripadnici kosovske policije, a pedesetak metara dalje pripadnici specijalne jedinice ROSU sa štitovima i punom opremom.

"Stičem utisak da jedni druge testiraju, ali je sasvim izvesno da će ovoga puta blokada potrajati duže nego pre sedam dana", prenosi reporeter te TV stanice.

Oko 14.30 sati kroz administrativni prelaz Bela Zemlja prošao je jedan kamion, vranjskih registarskih oznaka, koji se potom uputio prema carinskom terminalu, dok kod Merdara od podneva nije zabeležen ulazak kamiona iz centralne Srbije.

Novi protest i blokada

Novi protest pristalica ove opozicione parlamentarne stranke biće održani i pored toga što je kosovska skupština u petak usvojila novu odluku o reciprocitetu sa Srbijom, poništivši prethodnu koja je usvojena na inicijativu "Samoopredeljenja".

"Samoopredeljenje" traži od kosovske vlade da ostvari reciprocitet u odnosima sa Srbijom na političkom, ekonomskom i trgovinskom nivou.

Predstavnici kosovske policije su saopštili da imaju pripremljen plan delovanja za protest.

Tokom protesta pristalica pokreta "Samoopredeljenje" 14. januara, u sukobima između policije i demonstranata povređeno je oko 80 ljudi među kojima više od 30 pripadnika kosovske policije.

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi izjavio je nedavno da će policija, ako danas bude nereda, odgovoriti na isti način kao i na prethodnom protestu.

Redžepi je rekao da mora biti zagarantovana sloboda kretanja građanima i obezbeđena zaštita materijalnih dobara.

Demaći protiv

Kosovski intelektualac i borac za ljudska prava i slobode Adem Demaći izjavio je da ne podržava način na koji pokret Samoopredeljenje pokušava da reši pitanja reciprociteta sa Srbijom i ocenio da je taj pokret kriv za ono što se dogodilo 14. januara u blizini prelaza Merdare i Bela zemlja.

U izjavi za RTV 21 Demaći je ocenio da protest Samoopredeljenja od 14. januara nema ničeg zajedničkog sa mirnim protestima i da je Samoopredeljenje izabralo "nedemokratski put za rešavanje problema".

"Glavni krivac za to (primenu sile od strane policije) je Samoopredeljenje, koje je prema mom mišljenju ušlo u neprilike bez ikave potrebe. Ja sam i protiv protesta najavljenih za 22. januar", kazao je Demaći.

Prema njegovim rečima, to što je viđeno 14. januara šteti Kosovu i kao državi.

"Ono što čini Samoopredeljenje nije u skladu sa mirnim demonstracijama. Lično se ne slažem ni sa kavim nasiljem i protiv sam nasilja", kazao je on.

Demaći je ocenio da Samoopredeljenje ne može lako smeniti Hašima Tačija sa mesta premijera Kosova.

"Hašima nije lako smeniti, onako kako misli Samoopredeljenje. Nađite mi nekog lidera koji će ga zameniti", kazao je Demaći ističući da je aktuelni premijer izuzetno vešt i da ume da se snalazi u svim situacijama.

Demaći je u nekim od ranijih intervjua kazao kako je do razlaza između njega i lidera Samoopredeljenja Aljbina Kurtija došlo zbog aktivnosti tog pokreta nakon proglašavanja nezavisnosti Kosova, koje je Demaći ocenio neprimerenim i štetnim.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.