Izvor: JUGpress.com, 08.Jun.2023, 23:40

izložba dostignuća poljskih arheologa

LESKOVAC

U leskovačkom Narodnom muzeju prikazana je izložba „Borba sa zubom vremena – dokumentovanje i rekonstrukcija svetske baštine – poljsko iskustvo“, koja je priređena u saradnji sa ambasadom Poljske. Direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević kaže da ova izložba predstavlja uspehe poljskih arheologa na svetskom nivou.

„Arhelogiju, barem ljudima koji se time ne bave, ne povezuju sa Poljskom. >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << Međutim, treba znati da ova zemlja ima veoma jaku arheološku škola koja radi od Južne Amerike, preko Azije, Afrike do čitave Evrope i da su poljski arheolozi veoma cenjeni i poštovani u svojoj branši. Na žalost, poljski arheolozi i konzervatori su svoje iskustvo sticali nakon drugog svetskog rata, na sopstevnom primeru izgradnje Varšave i drugih postradalih poljskih gradova. Rezultate rada poljskih stručnjaka u očuvanju svetske kulturne baštine i doprinosa možemo da vidimo na ovoj izložbi.“

Izložbu je otvorii Rafal Perl, ambasador Republike Poljske, koji je ocenio da se radi o jednoj edukativnoj i nadasve zanimljivoj izložbi.

„Posebno mi je drago što izložbu prikazujemo na jugu Srbije, u Leskovcu, na samo 30-ak kilometara daleko od jednog impresivnog mesta, Caričinog Grada, koji je kulturno blago ne samo Srbije, već čitave Evrope. Izazovna su vremena u kojima živimo, a ponekad zanemarujemo brigu o nasleđenim vrednostima koji nas podsećaju na to da su umetnost i lepota nešto u čemu čovečanstvo teži od samog nastanka i smo svi dužni da ih negujemo. Nadam se da će ova izložba poslužiti pre svega kao inspiracija pre svega mladim ljudima i zaljubljenicima u istoriju i umetnost da slede svoje snove, ali i kao poruka da za lepotu granice ne postoje, da ona nama svima podjednako pripada, nezavisno od porekla i nacionalnog nasleđa.“

Ambasador Perl je najavio i dolazak poljeks arheološke misije u Srbiju.

„U početku će to biti samo na lokalitetu Viminacijum, a posle će na red doći Caričin Grad, pa Lepenski vir i mnoga druga mesta. Srbija je poznata po tim mestima i treba da još više saznamo o njima.“ (kraj) IS/LJS

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.