Žive u kućama okruženim grobovima

Izvor: juGmedia, 20.Okt.2013, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Žive u kućama okruženim grobovima

LESKOVAC – Tridesetak žitelja iz osam domaćinstava drugog dela Hisarske ulice u Leskovcu živi okruženo grobovima i svakodnevnim lelecima. Njihove kuće postale su deo Svetoilijskog groblja, koje se širi nepredviđenom brzinom. Vlasti su donele odluku o preseljenju, ali nedostaje novac.

- Sanjam grozne snove, sanjam neke aždaje i ale, sanjam kako padam u iskopanu jamu i kako kukaju nad mojom glavom – priča mali Luka, >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << koji sa svojom sestrom detinjstvo provodi gledajući sahrane.

- Danju mi je najteže. Ima žena koje mnogo tužno nariču. Onda plačem i ja jer me nešto steže oko srca. Čim zađe sunce, ne smem više da sedim ispred kuće, strah me – jada se dečak.

Iseljenje čeka rebalans

Žitelji osam domaćinstava moraće najverovatnije da sačekaju rebalans gradskog budžeta, jer uprkos hitnosti postupka, do sada je za nadokandu eksproprisanih kuća izdvojeno nekoliko miliona dinara.

Porodice Pešić, Jovanović, Stamenković, Smolović i druge svoje kuće su u tom delu Leskovca sagradile između 1960. i 1985, uglavnom bez građevinskih dozvola. Nisu snajali da će se jednog dana buditi usred groblja.

- Moja kuća je bila udaljena kilometar od groblja. Ni u snu nisam mogao da pretpostavim da ću ja živ da ustupam mesto mrtvima. Bog neka mi oprosti, ali od kada su se naređali ovi grobovi oko moje kuće, ja nisam više sam sa sobom – priča Stojan Smolović dok njegov sin Goran kaže da mu je život postao pakao.

- Bojim se da ne nagazim humku kada otvorim vrata – kaže,  Pod prozorom bračnog para Jovanović je desetak novih humki. Radnici JKP „Komunalac“ kopaju još nekoliko novih.

- Svakog dana kuknjava, naricanje, miris sveća, tamjana. Prijatelji nam više ne dolaze u goste, sin i ćerka sve ređe svraćaju na vikende sa fakulteta. Kažu da je ovo mesto strave i užasa. A mi se od svega branimo tako što uđemo u kuću i pustimo muziku – pričaju Stanoje i Gordana Jovanović.

Ovaj problem nije ostao neprimećen od strane leskovačkih vlasti, jer je gradski pravobranilac naložio hitnu eksproprijaciju kuća sa posedima, a Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove po hitnom postupku 1. avgusta ove godine donela rešenja, što su žitelji drugog dela Hisarske ulice jedva dočekali.

- Rešenja o eksproprijaciji, a potom i postupak naknade pokrenut je, ali od pravobranioca mora da stigne potvrda da su izdvojena sredstva, negde oko 60 miliona dinara – objašnjava načelnica uprave Ljiiljana Mladenović. Umesto potvrde od gradskog pravobranioca je stigla žalba zbog navodno visokih naknada.

Izvor: BLIC/JUGMEDIA

Nastavak na juGmedia...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta juGmedia. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta juGmedia. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.