Izvor: JUGpress.com, 15.Apr.2024, 17:44

Većina usvojila rebalans budžeta, opozicija iznela čitav niz primedbi

LESKOVAC

Pred odbornicima se našao Predlog Odluke o izmeni i dopuni Odluke o budžetu grada Leskovca za 2024. godinu koji je obrazložila Marija Milosavljević, šefica Odeljenja za finansije.

„Odlukom su predviđeni ukupni prihodi, primanja i preneta neutrošena sredstva u iznosu od 6.985.930.000 dinara, odnosno to je povećanje u odnosu na inicijalni budžet od 148.603.000 dinara ili 2,2%. Budžetski deficit >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << planiran je u iznosu od 295.267.000 dinara, a njegovo izmirenje obezbediže se iz neraspoređenog viška prihoda iz ranijih godina.“

Usledila je rasprava u kojoj su odbornici pričali o svemu, a najmanje o rebalansu budžeta. Raspravljalo se o krivici za neplaćen račun za radove oko izgradnje Medicinske škole, zatim ko se koliko bavi politikom, ko je bio vlast i opozicija i u kom periodu je to bio, ko je koga pobedio i kada na izborima, ko se kako zapošljava, gde su i kada nečiji roditelji…

Za reč se najpre javio Nenad Zdravković (Za Leskovac – ZAJEDNO) koji je najpre konstatovao da se na budžetu potvrđuje činjenica da prošlost uvek dođe po svoje.

„To se desilo sada nama u Leskovcu i kaže se da je u okviru programa srednje obrazovanje došlo do izdvajanja većih sredstava na ime rešavanja blokade Medicinske škole po osnovu ugovora i koji iznosi preko 180 miliona dinara. Znači, imamo oštećen naš budžet za 180 miliona dinara.“

Jelena Spirić (Stranka slobode i pravde) rekla je da su prihodi povećani, jer ne mogu da se pokriju rashodi.

„Već u aprilu ste potrošili sav novac, obično ste rebalans radili u junu. Nije ni čudno jer je glavni za finansije čovek koji je bio šofer gradonačelnika. Povećavate prihod od prodaje imovine sa 250 na 315 miliona. Prodaćete Plavi paviljon, Autobusku stanicu i ko zna šta još… Šta je sa garažom na mestu Plavog paviljona, o čemu je gradonačelnik više puta govorio? Daćete to Bagdali, pobratimu gradonačelnika, da napravi garažu, da naplaćuje, a koji duguje gradu u ovom trenutku 33 miliona. Građani Leskovca plaćaju parking i ispred Doma zdravlja i svake Zdravstvene stanice. I tu pauk diže vozila građanima bez milosti. Imamo besplatan parking ispred kineskih tržnih centara i Stop šopa, a nemamo ispred zdravstvenih ustanova. Mi u rebalansu budžeta vidimo 50 miliona za Gradski stadion, a već imamo i 17 miliona za ulicu kod stadiona. Posle 7-8 meseci od zvaničnog otvaranja, sve to bilo pompezno, rečeno da je rađen novcem UEFE, a sada se ispostavlja da nije tako, nego da je građen sredstvima Vlade Srbije.“

Sprićeva je optužila gradonačelnika Cvetanovića da je kriv zato što dug prema Medicinskoj školi nije izmiren ili umanjen punih 12 godina.

„Građani treba da znaju i da ime je oduzeto ono što im je obećano u kampanji, pa je tako za 72 miliona umanjen rashod za saobraćaj, vodosnabdevanje je sniženo za 112 miliona, ozgradnja vodovodne mreže je smanjena za 36 miliona, neće doći do severnog kraka vodovoda jer su i tu smanjena sredstva za 36 miliona, predškolsko obrazovanje je sniženo, kao i izgradnja zaštitnih ograda i platoa u srednjim školama.“

Upitala je i zašto je umanjena suma za oko 200 miliona za kapitalne projekte?

„Zašto neće ove godine biti završena pijaca u Kralja Petra, jer su sredstva prepolovljena, zašto neće biti završena rekonstrukcija vrtrića u Bratmilovcu…“

Gradonačelnik Goran Cvetanović pojašnjava da već duže vreme priča o Plavom paviljonu i Autobuskoj stanici da bi „stimulisao ljude koji treba da rade da rade blagovremeno, da menjanju PGR, da usaglašavaju sa generalnim urbanističkim planom… Novac se ne računa samo od toga, nego i objekta i lokala koje radimo na Zelenoj pijaci u ulici Kralja Pretra Prvog. Perica Gavrlović je radio u Švajcarskoj i Nemačkoj, diplomirani je ekonomista, kao i odbornica Spirić, ne znam što je ona stručnija od njega. Prking servisu je data opomena pred utuženje zbog duga. Privatizaciju Parking servisa je uradila Demokratska stranka, ja sam bio član komisije i na prvom sastanku sam dao ostavku jer sam rekao da nisam kompetentan i da odlučujem po tom pitanju. Oni doneli odluku, skupština potvrdila, uradili privatizaciju. U toj privatizaciji je bila obaveza grada da obezbedi oko 2000 parking mesta. Do današnjeg dana ne verujem da je obezbeđeno više od 700 parking mesta obezbeđeno. Parking kod Doma zdravlja je trebao da se vrati Domu zdravlja pre privatizacije, to je dato privatizacijom i mi sada ništa ne možemo da uradimo. Stadion je platila Vlada Republike Srbije, lokalna samouprava nije ništa dala. Ovde se priča o stalnim troškovima, pa ne možete da dobijete stadion od 2,5 milijarde i da vas ništa ne interesuje. Do današnjeg dana na stadionu ne postoji nijedan novi uposlenik na stadionu, nego smo uspeli da neke ljude, koji su stalnom radnom odnosu u SRC „Dubočica“ prebacimo da održavaju stadion.

Miloš Vučković (GG „Svi za jednog, jedan za sve“) smatra da „nama treba sistem koji nam je uzet i kriterijum. Mene interesuje gde ide novac koje škole uzimaju za iznajmljivanje sala, taj novac ne ide u budžet. Sala se izdaje za 2-3.000 na sat ili dva. Možda direktori kupuju krede, sunđere, ali kada to nema kontrolu meni daje sumnju u to gde se troši.“

Saša Stojanović (Demokratska stranka) ocenio je da je dokument o rebalansu dobro i koncizno napisan.

„Jedan od razloga za rebalans, ako sam dobro razumeo, je to što se pojavio višak u prihodu od nekih 148 miliona dinara. Prihod je nastao od poreza na zarade koje su povećame, ali to nisu porezi od realnih primanja. Došlo je do odlaska jedne firme i gubljenja radnih mesta, pa je poraz koji je došao je porez od povećanja zarade uglavnom u budžetskom sektoru. To je inflatorno povećanje i ne može biti predstavljeno kao neka prednost. Posebna naknada za unapređenje životne sredine se povećava za pet miliona. Živimo u jednom od najprljavijih gradova, imamo probleme sa higijenom, a povećanje nakdane je kontraproduktivno. Teško da će novac završiti za svrhu za koju je namenjen. Natovarićete obaveze i privatnim firmama preko povećanja komunalne takse za 10 miliona. Prodaja imovine, koja se planira, je poslednji korak u rešavanju problema, tako da bih ja tu bio veoma oprezan i zabrinut.“

Nenad Filipović (Jedinstvena Srbija) primećuje da budžet grada nikada nije bio veći, kao i izvršenje koje je preko 90% unazad nekoliko godina, te da te stvari treba pohvaliti.

Živojin Stefanović (samostalni odbornik) ocenio je da rasprava o budžetu liči na zbor birača.

Nebojša Cakić (GG „Za Leskovac – ZAJEDNO“) podsetio je odbornike da je odavno govorio da je LED osvetljenje nezakonito, te uporedio stavke u budžetu za 2024. i 2020. godinu, kada nije bilo LED osvetljenja.

„Svi su pričali koliko će biti ogromne uštede na osvetljenju. Imamo tzv. ekonomsku i funkcionalnu klasifikaciju, gde postoji ulična rasveta. U 2020. godine za tu stavku u budžetu je bila predviđena sa 33, a potrošeno je 15 miliona dinara. Sada je u budžetu predviđeno 111,2 miliona dinara. Na drugom mestu imamo održavanje javnog osvetljenja, 2020. godine je bilo nepunih 12 miliona, a sada je 100 miliona. Prostim upoređivanjem ovih brojki dolazimo do toga da je to nenormalno skupo i taj novac negde završava…“

Cakiću je replicirao Nenad Filipović (Jedinstvena Srbija) rekavši da dezavuiše javnost iznošenjem ovih brojki.

„Kad je u pitanju LED osvetljenje, podsećam da sam jedino ja na skupštini grada zastupao opoziciju, ostala opozicija je napustila sednicu, imam i intervju koji sam dao JUGpressu. Jedini sam govorio o benefitima i o svemu vezano za tu temu. Tada sam rekao da je LED osvetljenje jedan od odličnih projekata, ali sam imao i zamerke. Ako govorimo o uštedama, ušteda je pre svega u potrošnji električne energije. To je bitno zbog cele naše zemlje koja do 2050. godine mora da ispuni obaveze vezane za zelenu energiju. Cena električne energije je drastično povećana u odnosu na to vreme, a mi dobijamo LED osvetljenje praktično džabe, ali plaćamo javno-privatnom partneru, o čemu sam već govorio. Mi plaćamo nekih 80 miliona godišnje, ali te razlike nisu kao što je odbornik Cakić rekao.“

Načelnik Gradske uprave Miloš Cvetanović pojašnjava da se rebalans radi u aprilu zbog problema sa Medicinskom školom.

„Mi se i dalje borimo da određena sredstva povučemo iz republike. Preneta sredstva jesu manja zato što je nacrt budžeta rađen u oktobru, u javnu raspravu išao u novembru mesecu, a decembra meseca smo isplatili više faktura nego što je planirano, te smo preneli manje sredstava. Što se tiče ulice iza stadiona, izvođač radova nije dostavio projekat izvedenog objekta do 31. decemrba, pa smo morali da ta sredstva sada opredelimo. Porez na imovinu i taksi nije povećan prema građanima, nego očekujemo veći priliv novca u budžet po ovoj osnovi, naročito od poreza na imovinu privrednih društava. Odlaskom „Džinsija“, koja je imala 355 radnika u trenutku odlaska, a u roku od 27 dana druga fabrika je stupila na njihov prostor, „Aunde“ i oni sada imaju preko 400 radinika, a najavljuju da će u narednom periodu imati 700-800 radnika. Očekujemo da i „Erenli“ ispuni obećanje o zapošljavanju, tako da i tu treba da dođe do povećanja prihoda. Prihodi od imovine koje planiramo, tu je prodaja parcele u Zelenoj zoni i, pokazalo se, da kasnije, uvek povećavaju prihod u budžetu. (kraj) IS/LJS

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Povezane vesti

Više od sedam miliona KM za projekte u oblasti šumarstva

Izvor: Nezavisne Novine, 15.Apr.2024

SARAJEVO - Vlada Kantona Sarajevo na današnjoj sjednici je usvojila program utroška namjenskih sredstava u oblasti šumarstva iz budžeta Kantona Sarajevo za 2024. godinu, kojim su predviđena sredstva u iznosu od 7.055.000 KM.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.