Umetničko delo leskovačkog slikara završilo u kući poznatih svetskih kolekcionara

Izvor: juGmedia, 27.Dec.2017, 12:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umetničko delo leskovačkog slikara završilo u kući poznatih svetskih kolekcionara

Poznati svetski kolekcionari umetničkih dela, porodica Brehl iz grada Fulde u Nemačkoj u svoju vrednu kolekciju uvrstili su i sliku leskovačkog umetnika Viktora Ranđelovića.

Brehlovi u svojoj privatnoj kolekciji imaju umetnička dela mnogobrojnih bugarskih i nemačkih  slikara, Ivana Denčeva, Ivana Barakova i drugih

Ovo je inače, kako nam sam umetnik tvrdi, najskuplje ikada plaćena slika jednog leskovačkog umetnika, koju je gospodin Brehl naručio za božićne >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << praznike svojoj supruzi.

Upoznali smo se na otvaranju izložbe mojih slika u galeriji „Bahnhof“ u nemačkom gradu  Hunfeld. Dopao im se moj barokni stil. Neću vam reći koliko je zaista plaćena, ali, naravno da mora dobro da se plati svako ozbiljno umetničko delo i to u bilo kom polju i domenu umetnosti. Tako se podiže i kvalitet, vrednost cele nacije“, kaže za Jugmediu Ranđelović.

Najskuplja „leskovačka“ slika je rađena u Baroknom duhu, sa prizvukom nadrealizma. Prepletanje religije i uzvišenosti cina krunisanja duha su glavni motivi ovog umetničkog dela, što se da videti na simboličnom prikazu sa anđelima u gornjem i centralnom delu slike. U donjem je inferno, pakao nad kojim se razvija svetlost višeg duha u nadrealnoj atmosferi, prisustvo flore i faune, prirode u duhu nevinosti i čestitosti….

ZATRPANI SMO ŠUNDOM, ZABORAVILI SMO NA UMETNOST

Inače,  akademski slikar Viktor Ranđelović rođen je u Leskovcu 1974. godine. Srednju umetničku školu završio je u Nišu, a studirao na Cetinju i usavršavao slikarstvo u Francuskoj. Između ostalog, dobitnik je prve nagrade na „Jasenjem salonu“ u Leskovcu i do sada je imao više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

U našoj zemlji izlaže sve manje jer, kako tvrdi, zaboravili smo i sve ređe prepoznajemo pravu umetnost.

Toliko smo unazađeni sa kič umetninama i šund muzikom, da smo ispustili esencijalne vrednosti klasike. Muzeji umetnosti slika ,skulptura,crteža, zatvoreni su decenijama, i to počevši od nasš metropole pa do našeg ojađenog juga…Hoću da kažem da ako je nekada kralj Milan Obrenović odlazio u Pariz da bi kupovao slike i grafike, plakate velikog umetnika tog vremena Tuluz Lotreka… Klasično slikarstvo Srbije je previše bilo u depoima muzeja da se zaboravilo šta znači kvalitet slikarstva ,a kamo li dobra narudžbina“, mišljenja je ovaj svetski cenjeni slikar iz Leskovca.

Dodaje da sve to ima i političku i ekonomsku notu današnjice.

Ljudi, koji se ne bore za hleb ili osnovne uslove življenja, produkt su nepismenosti, što dovodi do ozbiljnog urušavanja kvaliteta umetnosti,odsnosno napretka kiča“, zaključuje Ranđelović.

Dragan Marinković

Nastavak na juGmedia...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta juGmedia. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta juGmedia. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.