Izvor: Politika, 05.Jul.2009, 23:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sumnjive odštete za ujede pasa
Gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić ne veruje u sve češće napade lutalica, grad do sada oštećenima isplatio oko 16 miliona dinara
Leskovac – U ovom gradu, ali i u okolnim kruži šala o tome kako je najlakše izaći iz finansijske krize. Treba samo isprovocirati nekog od pasa lutalica na leskovačkim ulicama, a sve ostalo ide po ustaljenoj šemi. Oštećeni građanin podnosi tužbu i iz >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << gradske kase dobija odštetu od 100.000 do 250.000 dinara. Do sada je podneto oko 320 tužbi, a u 80 slučajeva građani su naplatili štetu u ukupnom iznosu od 16.159.000 dinara. Ukoliko se nastavi ovakva dinamika, grad će iz budžeta za tu namenu platiti oko 50 miliona dinara.
Najpre je reagovao gradonačelnik Leskovca Slobodan Kocić koji je u otvorenom pismu upozorio da ovoliku odštetu zbog ujeda pasa lutalica ne plaćaju ni mnogo veći gradovi. On upozorava i na nesklad izjave Marije Petković, predsednice Društva za zaštitu životinja, da azil u Turekovcu radi najbolje u Srbiji, s jedne, i velike naknade zbog ujeda pasa lutalica, s druge strane.
Nakon gradonačelnika, oglasilo se i Gradsko veće koje je na poslednjoj sednici donelo zaključak kojim se nalaže gradskom javnom pravobraniocu da preduzme neophodne pravne radnje radi provere i otkrivanja eventualnog krivičnog dela u postupku naknade štete zbog ujeda pasa lutalica. O tome će biti obavešteni istražni organi, Policijska uprava i specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala.
Iako su leskovački advokati reagovali na pismo gradonačelnika, tvrdeći da „u njemu ima dosta proizvoljnih ocena i direktnog uplitanja u rad sudova”, on ostaje dosledan u sumnji da brzopotezne presude u korist građana, koje su ujeli psi nisu baš čista rabota.
– Opštinski sud u Leskovcu presuđuje, a okružni potvrđuje, a u znatnom broju slučajeva i preinačuje presude Opštinskog suda tako što povećava dosuđene iznose i do 250.000 dinara, a sve bez brižljive ocene dokaza – kategoričan je gradonačelnik Kocić.
On svoje tvrdnje temelji i na nekim sumnjivim slučajevima koji su mu poznati. Jednog oštećenog je u roku od dva meseca ujeo isti pas, u istoj ulici, a rane se skoro podudaraju. Drugog je ujeo pas poznatog vlasnika, ali je on po ustaljenoj proceduri dobio odštetu od grada kao da ga je ujeo pas lutalica. Ovi slučajevi biće posebno ispitani.
Po njegovom mišljenju, diskutabilno je i to što isti lekar specijalista veštači „fizičku bol i naruženost” i isti lekari veštače „zadobijene telesne ozlede”. Svi oni dobijaju sedam hiljada dinara po predmetu, što znači da će za 320 predmeta samo u tu svrhu biti isplaćeno više od dva miliona dinara. Istovremeno dobijaju i platu na poslu. Gradonačelnik primećuje da se pojavljuju i isti advokati koji u dogovoru sa strankama dobijaju od 10 do 25 odsto dosuđenog iznosa, na šta nemaju pravo.
– Sudovi ekspresno presuđuju ove predmete koje svrstavaju u „lake”. Oni ne treba da se rešavaju po hitnom postupku već po redosledu prijema u sudu – smatra prvi čovek Leskovca.
M. Momčilović
[objavljeno: 06/07/2009]










