Izvor: JUGpress.com, 01.Apr.2021, 09:40

Poljoprivreda: Tehnologija pripreme zemljišta namenjenog podizanju vinograda

LESKOVAC

Pri podizanju vinograda zemljište koje je određeno za sađenje vinove loze treba dovesti u povoljno stanje. Trebaju da se izvrše meliorativne mere radi regulacije fizičkih,hemijskih i bioloških osobina zemljišta, i pravilan vodno vazdušni i toplotni režim. U zavisnosti od fizičkih,hemijskih i bioloških osobina pre sadnje treba izvršiti sledeće radove.

Regulacioni radovi:

­ Krčenje >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << i čišćene terena

­ Nivelisanje i planiranje terena,

­ TerasiranjePovećanje plodnosti zemljišta:

­ Obogaćivanje zemljišta humusom,

­ Dodavanje mineralnih đubrivaNeposredna priprema za sadnju:

­ Duboka obrada zemljišta,

­ Projektovanje puteva i staza

­ Projektovanje veličine zasada

­ Projektovanje dužine zemljištaREGULACIONI RADOVI

­ Krčenjei čiščenje terena

Na zemljištu na kome se podiže vinograd kao predhodna kultura može biti i stari vinograd,dotrajani voćnjak ili šikara. Zaostali organski delovi predhodne višegodišnje kulture imaju štetan uticaj pa se moraju ukloniti krčenjem i rasčišćavanjem terena.Ukoliko se to ne uradi dolazi dolazi do truljena drvenih delova,pa gljivice korenove truleži,pa gljivice korenove truleži armilaria mellea mogu lako preći na koren posađene vinove loze i loznih podloga.

Krčenje se može obaviti ručno i mašinski. U ovom slučaju za podizanje 30 ha. Vinograda upotrebiće se mašinsko krčenje pomoću buldozera, traktora velike snage sa pomočnim i dodatnim uređajima za čupanje panjeva i žila.

­ Nivelisanje i planiranje terena

Zbog krčenja na parcelama ostaju velike rupe i ispupčenja koje treba nivelisati. Na velikim terenima zbog mogučnosti grešaka u nivelisanju teren se snima i izrađuju se karte sa vertikalnom predstavom terena.Zatim se postupa mehanizovanom ravnjanju.Pri mehanizovanom ravnjanju koriste se buldozer ili traktor sa buldozerskom daskom.

NAVODNjAVANjE

Navodnjavanje se primenjuje na onim terenima gde se javljaju suše u toku vegetacije. Vinaračko područje spada u tu grupu pa zbog toga projekat treba da sadrži način zalivanja, dubinu postavljanja i raspored uređaja za napajanje vodom, vreme nalivanja i izvore potrebne količine vode. Način na koji se vrši zalivanje i instalacija postavlja se pre podizanja vinograda.Najviše se primenjuje zalivanje iz brazde i veštačkom metodom kap po kap.Pri postavljanju instalacije treba voditi računa da se postavlja na dubinu koja neće smetati rigolovanju zemljišta.Najviše primenjeni način jeste zalivanje iz brazde kod koga su brazde dužine 120 m a širine 30-40 cm a dubina 15-25 cm.kad se navodnjavanje završi zatrpavaju se plugom. Prednost ovog načina jeste što struktura zemljišta ne pogoršava, ne stvaraju se povoljni uslovi za razmnožavanje kriptogamskih bolesti a nedostatak je što se ne postiže uvek ravnomerna raspodela vode.

ODVODNjAVANjE

Primenjuje se na terenima gde površinska voda teško otiče a na terenima sa nagibom vrši se regulisanje buičnih tokova i sprečava erozija.Površinska voda odvodi se pomoću otvorenih kanala dok kanalsku mrežu sačinjavaju odvodni,sabirni i obodni kanali. Vinova loza teško podnosi visok nivo podžemne vode.Na takvim zemljištima trpi hlorozu zbog toga na ovakvim zemljištima ne podizati vinograde.

TERASIRANjE I MERE BORBE PROTIV EROZIJE

Erozija podrazumeva odnošenje površinskog sloja zemljišta koje nastaje kao posledica delovanja kiše, snega, vetra i vode koja otiče po površini. Uzroci erozije su mnogobrojni i različiti a među njima ističu:

­ Nagnutost terena

­ Nepravilno izvedeni regulacioni radovi pri zasnivanju terena:

­ Neplansko uništavanje prirodne vegetacije koja se graniči sa vinogradarskim terenima,

­ Nerešeno pitanje oticanja vode sa vinogradarskog terena

­ Pogrešni postupci pri rigolovanju zemljišta,

­ Nepravilno odžavanje zemljišta u vinogradu.

Kao glavni činioci erozije u našem vinarskom kraju smatraju se voda i vetar. Može se zaključiti da je praktično uzevši svako vinogradarsko zemljište manje ili više izloženo eroziji, koja ako se ne sprečava može prouzrokovati ne samo smanjenje plodnosti već i fizičku destrukciju zemljišta.Mere borbe protiv erozije koje se primenjuju pre podizanja,za vreme podizanja i u toku njegove redovne eksplatacije. Mere borbe se ogledaju u popravci fizičkih osobina zemljišta, bioločkim merama i mehaničkim merama (obrazovanje terasa, formiranje kanalske mreže i izgradnja brana). Terasiranje predstavlja fizičku meru borbe proeiv erozija na terenima pod najvećim nagibom. Same terase se sastoje od platoa gde se vinova loza gaji i kosine (škarpa ili potporni zid) koji je od svučene zemlje ili kamena.

Najčešći oblici terasa su: Alžirska terasa

 Stepenasta terasa

 Stepenaste naorne terase,skladovi i

 Konturne stepenaste terase

Mast.dip.inž.Nenad Stefanović PSSS Leskovac

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.