Pacijentkinji ostao deo igle u kičmi

Izvor: Politika, 11.Feb.2009, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pacijentkinji ostao deo igle u kičmi

Medicinska sestra iz Leskovca Dragana Ivković tužila Niški klinički centar, u kome je operisana 2005. godine

Leskovac – Medicinska sestra Doma zdravlja u Leskovcu Dragana Ivković tužila je Opštinskom sudu u Nišu Niški klinički centar. Njoj je nakon hirurškog zahvata na kičmi, koji je obavljen na Neurohirurškoj klinici, ostalo parče metala (najverovatnije deo igle), usled čega, kaka tvrdi, trpi jake bolove.

Dragana je operisana >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << 21. februara 2005, lečenje je nastavljeno u Službi za fizikalnu terapiju Zdravstvenog centra u Leskovcu gde je Dragana ostala dvanaest dana, a od 4. do 23. maja lečila se u Rehabilitacionom centru u Sijarinskoj Banji. Međutim, poboljšanja zdravstvenog stanja nije bilo: i tri meseca nakon hirurškog zahvata, kretala se uz pomoć štapa, koji, inače, pre operacije nije morala da koristi.

Na pregledu magnetnom rezonancom, koji je obavljen na niškom Institutu za radiologiju 10. februara 2006. godine, ustanovljeno je da „u paraspinalnom tkivu posteriorno postoje artefakti, verovatno postoperativnog metala... Desni nervni koren je u intimnom kontaktu sa granulacionim tkivom”. Ponovljena magnetna rezonanca, 27. oktobra iste godine, potvrdila je postojanje „stranog metalnog tela”.

– Doktor koji me je operisao vrstan je stručnjak, bio je izuzetno korektan, ali je propust napravio neko iz njegovog tima. On je sada u penziji i predložio mi je da hirurškim putim otklonim ožiljno tkivo, ali niko od lekara to nije smeo da prihvati. Više ne smem da idem ni na magnetnu rezonancu, pa su me poslali na multislajsni skener. U pršljenovima kičme su utvrdili postojanje tumora koji bi mogli da se leče zračenjem, ali ta metoda nije primenljiva zbog prisustva metalnog tela. Ostaje mi samo da uzimam analgetike, pa dokle izdržim – kaže za naš list Dragana Ivković, koja nije želela da joj se fotografija objavi u novinama.

Što se sudskog procesa tiče, do sada je održano nekoliko ročišta, a naredno je zakazano za 13. mart. Na poslednjem suđenju, koje je održano 9. februara, veštak je potvrdio da postoji deo metala u kičmenom delu i da je najverovatnije reč o igli koja je zakačila kost i slomila se. Prema njegovom mišljenju, parče metala je veličine dva do tri milimetra, pa bol koji muči Draganu ne potiče od njega, već je posledica degenerativnih promena kičme.

– Bolove sam zaista imala i pre operacije, ali su oni posle zahvata još intenzivniji. Degenerativne promene su takođe postojale i ranije, zbog čega sam i operisana. Veštak tvrdi da nemam smetnje zbog metala, što smatram da je apsurdno. Od Niškog kliničkog centra tražim da mi nadoknadi nematerijalnu štetu zbog propusta prilikom operacije i zbog bolova koje trpim, a ako treba, ići ću do najviše sudske instance – najavljuje Dragana Ivković.

Milan Momčilović

[objavljeno: 12/02/2009]
Pogledaj vesti o: Leskovac

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.