Izvor: JUGpress.com, 08.Okt.2021, 19:07

Održan naučni simpozijum „Razlozi, iskustva i posledice sloma Jugoslavije 1941. i 1991. godine“

LESKOVAC

U organizaciji Narodnog muzeja Leskovac, Instituta za savemenu istoriju Beograd i Centra za istorijska istraživanja Filozofskog fakulteta u Nišu u sali za naučne radove Narodnog muzeja u Leskovcu održan je naučni simpozijum „Razlozi, iskustva i posledice sloma Jugoslavije 1941. i 1991. godine“. Skup je otvorio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << naglasivši da je Leskovac mesto koje se danas razvija, gradi i napreduje na svim društvenim poljima, ali i mesto koje ne zaboravlja svoje pretke i herojsku prošlost srpskog naroda.

„Dokaz tome je upravo ovaj naučni simpozijum posvećen 80-ogodišnjici od izbijanja Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, koji sa svojim partnerima organizuje Narodni muzej u Leskovcu. Svesni smo značaja istorijske nauke za očuvanje istine o stradanju Leskovca i juga Srbije u Drugom svetskom ratu, kao što smo svesni i da bez istorijske istine ne možemo graditi budućnost.“

U svom obraćanju Dejan Antić, upravnik Centra za istorijska istraživanja Filozofskog fakulteta u Nišu, primetio je da ovaj naučni simpozijum koji ima ne lokalnu, već nacionalnu dimenziju.

„Leskovac je u ovom momentu prestonica istorijske nauke. Nažalost, muzej ove godine po projektu nije dobio finansijsku podršku Ministarstva kulture za realizaciju skupa, ali je lokalna samouprava Grada Leskovca, u trenutku kada je bilo potpuno neizvesno da li će skupa biti, izašla u susret i iz svojih sredstava pomogla ne samo organizaciju simpozijuma, već i pripremu novog broja Leskovačkog zbornika, njegovu štampu i distribuciju.“

Antić je podsetio i da se navršilo 80 godina od sloma Kraljevine Jugoslavije i 30 godina od početka završne faze dezintegrativnih procesa u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji.

„Završna faza je obeležena građanskim ratom i ne malim civilnim i ratnim razaranjima, koji su umnogome i u mnogim delovma nekadašnjih jugoslovenskih republika doveli u pitanje opstanak srpskog naroda. Ove dve istorijske pojave, iako pet decenija vremenski distancirane jedna od druge, usledile su kao posledica sukobljenih geo-političkih interesa velikih sila ja nugoistoku Evrope, ali, sa ove vremenske distance to moramo priznati, i kao rezultat pogrešne politike nekadašnje srpske političke elite, pa is amog srpskog naroda, za jugoslovenski, odnosno titoistički, a ne za srpski državotvorni koncept. Umesto mogućeg objedinjenja srpskog naroda tokom 20. veka, najpre u državno pravnom, a potom i u političkoi-ekonomskom smislu, stvorene su dve nesrećne jugoslovenske države, u kojima se zbog ideje integralnog jugoslovenstva, a zatim i koncepta bratstva i jedinstva potirao srpski nacionalni identitet. Taj proces brutalne negacije identitetskog koda Srba, kao jedinog državotvornog naciona u južnoslovenskom korpusu naroda, svoj vrhunac doživeo je u komunističkoj Jugoslaviji u kojoj su se sledbenici titoizma najpre fizički razračunavali sa građansko, elitom, a potom i sa srpskom kulturom, istorijom, verom i tradicijom. Abolirani su masovni zločini počinjeni nad Srbima, a na srpskom etničkom prostoru podignute su veštačke granice… Posredstvom političkog inženjeringa izmišljane su nove, veštačke nacije, sa ciljem sprovođenja u delo odluka Komunističke partije Jugoslavije iz 1928. godine, sa Drezdenskog kongresa. U takvom ambijentu, srpski narod, marginalizovan, diskriminas i obogaljen u duhovnom i nacionalnom smislu dočekao je 1991. godinu i raspad zemlje. Mi smo se danas okupili da naučno utemelejno progovorimo o brojnim mikro i makro istorijskim pitanjima koji su uslovili vojno-politički krah jugoslovenskog koncepta ili su uticali na intenzitet dezintegrativnih porcesa.“

Na početku skupa obratio se i Bojan Dimitrijević, zamenik direktora Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, primetio je da je već druga godina kako se u zborniku već nalaze radovi napisani na ovu temu, a koje će svi zainteresovani moći da pročitaju.

„Ovo jedan od retkih zbornika ili časopisa u kojima se obeležavaju prelomni događaji iz 1941. i 1991. godine. Podsetio bih da je 1941. jedna od najtežih godina savremene srpske istorije, godine kada je došlo do sloma Kraljevine Jugoslavije, do nekoliko tragičnih obrta, pristupanje trojnom paktu, odbacivanje istog, aprilskog rata, komunsitičkog i nacionalnog ustanka, velikih represalija… I 1991. je donela nova iskustva, nenaučene lekcije su se ponovile i neki od radova o tome i govore. Te dve godine nam govore da su to neki tragični referendumi o zajedničkoj državi sa ostalim jugoslovenskim narodima, sa tragičnim i krvavim posledicama po srpski narod.“

Na simpozijumu učešće je uzelo oko 30-oro naučnih stručnjaka iz oblasti istorije iz Srbije i Republike Srpske.

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.