Izvor: JUGpress.com, 22.Apr.2024, 21:05

Odbornička pitanja bez odgovora: Ko brine u LKC-u o kulturnom nasleđu i gde su slike iz depoa ?

LESKOVAC

Na konferenciji odbornici Narodnog pokreta Srbije Jelena Dimitrijević i Dragan Stošić osvrnuli su se na 2. sednicu Skupštine grada Leskovca, gde su kao odbornici postavljali pitanja pojedinih direktorima i na koja nisu dobili odgovor.

Jelena Dimitrijević ima zamerke na rad Leskovačkog kulturnog centra u delu čuvanja kulturnog nasleđa.

„Po Zakonu o kulturnom dobru nasleđe mogu čuvati >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << samo ustanove koje su pre toga stručno obradili i izložili. Sistematizacija radnih mesta podrazumeva da potrebni uslovi za rad na radnom mestu moraju odgovarati obrazovanju i stručnoj spremi, propisani aktom Vlade za radna mesta, pri čemu ustanova, odnosno LKC određuje zahtevani nivo i vrstu obrazovanja. Uvidom u sistematizaciju radnih mesta u LKC-u primećujemo da nema sistematizovanih radnih mesta za nosioce zbirke (kustose) za likovnu zbirku koju ova ustanova poseduje. Dalje, urednik likovnog programa po sistematizaciji mora imati VII stepen sa diplomom istorije umetnosti ili Likovne akademije, pa zahtevam od urednice likovnog programa Ivane Ristić da dostavi tu diplomu.“

Dimitrijevićeva kaže i da čuvanje zbirke slika podrazumeva mere tehničke zaštite i određene mikro-klimatske uslove depoa, što LKC ne ispunjava.

„Slike u LKC-u, bez zvaničnog registra, inventarnog kartona, bez ikakvog reversa, kao i kadrovske službe služe za malverzaciju i kupovinu.“ Time LKC krši Zakon o kulturnim dobrima, Zakon o čuvanju pokretnih umetničkih dela i Zakon o sistematizaciji radnih mesta. Za celokupan likovni program izdvojeno je dva miliona dinara, od čega polovina ide na koloniju „Vlasina“. Svojim nestručnim kadrovima LKC godina rasteruje umetnike, a pri tom skuplja program iz drugih gradova, za šta Leskovčani daju novac. Umesto da ulažu u lokalnu kulturnu politiku i vrše propagandu lokalne kulture, kopiramo model privredne politike ulaganja u strane investitore.“

Dimitrijevićeva smatra da povezivanjem loklanih kulturnih institucija se može omogućiti lokalni razvoj kulture, ali i smatra da teba formirati skupštinski anketni odbor koji bi ispitao rad svih kulturnih institucija.

Dragan Stošić dodaje i da na mnoga druga postavljena pitanja nije dobijen odgovor, kao što je pitanje zašto domovi kulture nisu dostavili finansijski izveštaj o zakupu prostorija za političke skupove u vreme kampanje na prošlim izborima; tražili smo da se u strategiju razvoja grada dodaju neke stvari, kao što je kotlarnica u južnom delu grada; izgradnja parkinga u centru grada; status stare autobuske stanice…

„Nudili smo rešenje za poboljšan rad „Pijace“, da se preimenuje pijaca u naselju „Dubočica“ koja ne radi, „Apoteke“ Leskovac su mogle da budu iznajmljene i da se takav prihod koristi za umanjenje duga… Iako nismo dobili odgovore na naša pitanja, mi nećemo odustati, nego ćemo insistirati na tome da se dobiju odgovori.“

Dragan Stošić je izneo i problem vezan za odvoženje mulja iz Fabrike za preradu otpadnih voda na deponiju u Pirot.

„Na pitanje zašto se to ne odlaže na našoj deponiji, rečeno nam je da kada je raspisan tender za to „PVV“ nije imao obnovljenu licencu za odlaganje takve vrste otpada. Licencca je u međuvremenu obnovljena, ali mi plaćamo 24.000 evra mesečno zato što se otpad odvozi n apirotsku deponiju.“ (kraj) IS/SA

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.