Izvor: JUGpress.com, 03.Jul.2020, 10:39

Na izložbi „Dunav, blago i kulture“ u austrijskom dvorcu Šalaburgu i eksponati iz Leskovca

LESKOVAC

Na izložbi „Dunav, blago i kulture“ u austrijskom dvorcu Šalaburgu izloženi su i ekpsponati iz leskovačkog muzeja ali o tome nije obaveštavana javnost, možda zbog toga što njima rukuje Vladimir Stevanović koji je direktorku tužio za mobing.

Međunarodni dan reke Dunav obeležava se u 14 država, među kojima je i Srbija. Inicijator obeležavanja Dana Dunava je Međunarodna komisija za zaštitu reke Dunav čija je misija da promoviše i koordinira >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << održivo i integralno upravljanje vodama, uključujući i zaštitu, poboljšanje i racionalnu upotrebu voda. Muzej Vojvodine se priključuje ovoj proslavi kroz priču o izložbi pod nazivom „Dunav – blago i kulture“ od Crnog mora do Šalaburga. Izložba je postavljena u austrijskom dvorcu Šalaburg, turističkoj atrakciji smeštenoj u oblasti Vahau, na 85 kilometara zapadno od Beča. Kulturni predeo Vahau se nalazi na Listi Svetske prirodne i kulturne baštine UNESKO-a od 2000. godine.

Na izložbi je ispričana priča o uzvodnom putovanju Dunavom, od Crnog mora, pa sve do Šalaburga. Izložbu prati i katalog koji detaljno opisuje ovo putovanje u deset etapa. Ove etape su publici, na izložbi i kroz katalog, oslikane kao istorijski regioni ili prirodni pejzaži. Savremeni aspekt izložbe čine fotografije snimljene duž toka reke kao i snimci životnih priča ljudi iz različitih podunavskih zemalja. Posebnu temu izložbe čini pokret za zaštitu ribe u Dunavu pod nazivom Sve za ribu.

Za autore izložbe su Beograd i Novi Sad bili neizbežne stanice, s obzirom na činjenicu da Dunav teče kroz Srbiju u dužini od 588 kilometara. Muzejske artefakte iz Srbije posetilac može naći na Etapi 5, koja je nazvana od Vinče do Novog Sada. Ovde je Srbija predstavljena kao istorijski region kroz praistorijske arheološke nalaze vinčanske kulture, a artefakti su pozajmljeni iz Narodnog muzeja u Beogradu. Na Etapi 6, od Novog Sada do Baje nalazi se i prostor koji je svojim muzealijama popunio Muzej Vojvodine.

Predmeti iz Narodnog muzeja u Leskovcu, iz Praistorijske zbirke, kojom rukuje Vladimir Stevanović su takođe deo ove izložbe.

I ovo Vam može biti interesantno

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.