
Izvor: JUGpress.com, 01.Okt.2020, 01:09
Na Tehnološkom fakultetu se od oktobra počinje sa kombinovanim sistemom nastave
LESKOVAC
Odlukom nastavno-naučnog veća nastavni proces na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu u školskoj 2020./2021. godini na studijskim programima svih nivoa studija realizovaće se primenom kombinovanog sistema. Ova odluka je doneta u skladu sa svim merama i preporukama nadležnih državnih organa za sprečavanje posledica virusa kovid-19. Tako će se teorijska >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << nastava i deo računskih vežbi održati preko onlajn aplikacija u skladu sa specifičnostima svakog nastavnog premeta studijskog programa. Laboratorijske vežbe, deo računskih vežbi i deo praktične nastave održaće se u prostorijama fakulteta u blok nastavi, po utvrđenom rasporedu, u manjim grupama uz poštovanje svih epidemioloških mera. Ispitni kolokvijumi i ispiti biće realizovani u prostorijama fakulteta.
Po rečima šefa računskog centra Vesne Marinković Malović, najveći problem je kako studente prve godine uvesti u nastavu.
„Oni se prvi put susreću sa akademskim načinom obrazovanja i oni će od 1.-9. oktobra nastavu pohađati u učionicama. Postoji mogućnost da se to produži još nedelju dana nakon toga. Mi nemamo veliku prostoriju da bi svi oni istovremeno prisustvovali nastavi i pritom ispoštovali preporuku o držanju fizičke distance. Zato smo se vratili u prostorije stare zgrade fakulteta, gde imamo prostoriju u kojoj može da bude 50-ak studenata i još jednu, gde će biti 20-ak studenata. Biće to malo opterećenje za nastavni kadar, moraće da drže dva puta ista predavanja. Tamo će biti držane i računske vežbe. Sve ostale laboratorijske vežbe biće realizovane u blok-nastavi. Rezervisaćemo jednu nedelju gde neće biti predavanja, nego samo laboratorijske vežbe. Znači, korisitimo kombinovani model uz poštovanje svih epidemioloških mera uz praćenje svega što kaže Krizni štab.“
Marinković-Malović kaže i da je neophodno pridržavati se svih mera jer studenti dolaze sa raznih strana i gradova kao što su Kruševac, Knjaževac, Niš, Vranje…
„Pratićemo do 9. oktobra epidemiološku situaciju i ukoliko bude u redu, nastavićemo sa nastavom u prostorijama, nakon čega ulazimo u blok laboratorijskih vežbi, pa oept na osnovu epidemiološke situacije pravimo dalje raspored. Mi imamo već dva plana, jedan je za tzv. noramlan način rada gde studenti dolaze na predavanja, a drugi je na dvonedeljnom nivou i objavljuje se na sajtu fakulteta. Mi i pozivamo studente da prate obaveštenja koja se objavljuju na sajtu fakulteta jer će tako najbrže saznati šta se dešava, gde su predavanja i slično…“
Studenti viših godina već imaju to iskustvo, jer su tako pohađali nastavu tokom vanrednog stanja. Njima nastava kreće 5. oktobra i biće onlajn, kako bi se i oni koji naknadno steknu uslove za upis bilo omogućeno da je prate.
„I oni će kasnije imati kombinovanu blok-nastavu“ kaže Marinković-Malović i naglašava da je dogovor takav da će na fakultetu u jednoj nedelji biti samo studenti jedne godine, kako bi se smanjio broj studenata koji borave u zgradi. Izuzetak su samo studenti Industrijskog dizajna tekstilnog proizvoda, njih 16, koji će dolaziti ovde, jer imaju crtanje, modelovanje… Oni će na raspolaganju imati ceo suturen.“
Postoji još jedan problem oko predavanja na daljinu, odnosno onlajn nastave, a to je akreditacija fakulteta za takav vid nastave.
„Mi to nemamo“ kaže Marinković-Malović i naglašava da tu postoje određeni standardi sa tehničkim, prostormnim, kadrovskim uslovima.
„Ministarstvo nam je dozvolilo da koristimo određene aplikacije, jer njih možemo da podvedemo pod određenu nastavu za koju smo akreditovani, te smo zato mi i išli na princip kombinovane nastave. Naravno, nama nije ni cilj niti plan da radimo onlajn nastavu, ali je situacija takva da moramo tako da radimo. Pritom smo srećni, jer smo do sada organizovali pet ispitnih rokova, a da nismo imali slučajeve zaraženih studenata, što je i rezultat naše organizacije i poštovanja propisa.“
I ovo Vam može biti interesantno