Izvor: juGmedia, 12.Dec.2013, 12:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Lične karte“ problematične za preduzeća na jugu Srbije
NIŠ/LESKOVAC – Firme s juga Srbije muku muče oko „ličnih karata“ preduzeća. Ovaj formular o preduzeću koja do sada nisu privatizovana ili su u restrukturiranju sadrži 113 stavki koje se moraju popuniti.
Ministarstvo privrede je još letos naložilo ovakvim preduzećima da dostave ove podatke ali je većina zbog neznanja, nemara i nedostaka para ignorisala ovaj zadatak. Naloženo im je da presek naprave zaključno sa 31.oktobrom ove godine i svakom preduzeću je dat precizan >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << rok do kada mora da dostavi podatke.
Zahtev nije sporan, ali se na terenu ispostavilo da mnoga preduzeća nemaju nijednog zaposlenog, pa nema ko da uradi posao, a i ona koja imaju zvanično radnike ne umeju ili nemaju novca da plate knjigovodstvene agencije. Iz kancelarije Agencije za privatizaciju u Nišu koja pokriva sedam okolnih okruga tvrde da popunjavanje „lične karte“ nije nemoguća misija za ona preduzeća koja imaju knjigodostvene službe.
Svaki dan smo na terenu i pokušavamo da objasnimo da se „lične karte“ moraju predati, jer je to uslov da se dođe do rešenja. Ne mogu se tražiti investitori ako se ne znaju osnovne podaci o nekom preduzeću. Odgovorno tvrdim da ona preduzeća koja su uredno vodila dokumentaciju mogu bez ikakvih troškova da završe ovaj posao – kažu u Ageniciji za privatizaciju i dodaju da ovim podležu sva preduzeća gde je većinski državni i društveni kapital. Takvih je u ovom delu Srbije oko pedesetak.
KNjIGOVODSTVENE agencije usluge za ovaj posao naplaćuju u zavisnosti od obima posla ali se one kreću od 200.000 do milion dinara. U obavezi su da popis urade u skladu sa Međunardonim računovodstvenim standardima. Procenu mora overiti ovlašćeni procenitelji. Sve se „pakuje“ na CD koji se mora dostaviti na pisarnici Agencije za privatizaciju u Beogradu.
Direktor EI „Računara“ Petar Kostantinović kaže da hoće da preda „ličnu kartu“, ali ne zna kako da je napravi:
Nemam koga ni da pitam. To što sam znao ja sam popunio, ali su mi vratili i rekli da nije dobro. Puno bi nam značila podrška Ministrastva privrede jer imamo strateškog partnera da počnemo sa proizvodnjom strujomera ali nemamo u ovom trenutku para da platimo da nam neko napravi popis i procenu imovine. Bojim se samo da ovo nije kupovina vremena.
Saznajemo da čak i preduzeća koja imaju radnike angažuju knjigovodstvene agencije jer su im u ovom trenutku rokovi već „tesni“.
Radimo za neka preduzeća iz Leskovca i Bujanovca „lične karte“ i posao nije jednostavan kako se misli. Svašta nailazimo na terenu jer u većini slučajeva nije se mnogo vodilo računa o imovini ovih preduzeća. Nije u pitanju samo popis, nego je potrebna i procena. Takođe, potrebno je navesti i dugovanja, hipoteke, potraživanja, sudske presude – kaže Stojan Stevanović, vlasnik agencije „Mega data“ iz Leskovca. Dodaje da će morati i da „brani“ pred Ministarstvo privrede podatke koje dostavi.
(Kraj)VEČERNJE NOVOSTI/ena
Pogledaj vesti o: Leskovac




