Izvor: JUGpress.com, 31.Jul.2023, 16:37

Leskovčanin Marko Davinić, profesor na univerzitetima u Teksasu i Severnoj Dakoti, ima ideju za saradnju sa rodnim gradom

LESKOVAC

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović ugostio je Marka Davinića, mladog naučnika, Leskovčanina, profesora na univerzitetima u Teksasu i Severnoj Daktoti, jednog od najuspešnijih mikrobiologa i virusologa u Americi.

Cveetanović je naglasio da je grad Leskovac uvek ponosan na uspehe svojih sugrađana koji pozitivan glas o svom rodnom gradu pronose širom sveta.

„Posebno smo ponosni na naše naučnike, ljude koji svojim radom pomeraju >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << granice, stvaraju velika dela i doprinose čitavoj zajednici. Profesor Davinić kroz svoj rad stalno se trudi da poveže i uspostavi saradnju između akademske zajednice u Americi i Srbiji i konstantno radi na tome da ne zanemari ni svoj rodni grad. Zato je od njega i potekla inicijativa da se uspostavi saradnja sa Tehnološkim fakultetom u Leskovcu. Siguran sam da će nakon današnjeg sastanka ta saradnja dobiti konkretniji oblik, da će se otvoriti brojne mogućnosti za naše studente da svoje znanje unapređuju u Americi, ali i obrnuto, da mladi naučnici iz Amerike budu u prilici da u Leskovcu steknu nova znanja i upoznaju se sa svime što naš grad čini, radi i nudi. Imati ovako uglednog stručnjaka u Americi je velika stvar za Leskovac. Profesor doktor Marko Davinić će zbog svog izuzetnog naučnog rada i promovisanja Leskovca i izvan granica naše zemlje biti moj kandidat za Oktobarsku nagradu grada Leskovca.“

Prof. dr Marko Davinić kaže da se nada uspešnoj saradnji između svog grada i svega onoga što radi u Americi sa svojim studentima i kolegama.

„Znam da imamo veliki potencijal u Srbiji, kako prirodni, tako i društveni, što se tiče nauke i njenog unapređenja. Verujem da može da se napravi simbioza između onoga što radim u Americi i ovde. Predložiću tri tačke – prva je da se studenti druže i razmenjuju utiske, tehnologiju i znanja kako funkcioniše agrokultura, a to se posle može proširiti i na druge naučne oblasti. Znam da Tehnološki fakultet u Leskovcu radi i na drugim programima koji imaju potencijal da se povežu sa američkim programima. Predlog je da se započne od jednog programa i da se kasnije ta konekcija širi. Druga tačka bi bila tehnologija uopšte, tj. kako može da se poveća efikasnost sistema u agrokulturi i da se sačuva priroda. Znam da je tehnologija u americi drugojačija nego ovde, ali takođe želim i da se upoznam, a ovdašnjim načinom rada, te da vidimo šta i kako može da se poboljša efikasnost, a studenti mogu da se priključe i nauče više o tehnologiji dok rade, recimo, testiranja zdravlja zemlje u ovoj regiji. Treći deo bi bio da se u sistem uvedu i poljoprivrednici. Dakle, da se umreže studenti, tehnologija i korisnici te tehnologije, tj. poljoprivrednici, kako bi ceo sistem bio efikasniji i da svi imaju benefite od njega. Mislim da to nikome neće da smeta i može samo da poboljša i srpsku i američku stranu.“

Prof. dr Marko Davinić je pojasnio i način rada u poljoprivrednika u Americi, gde se, kako kaže, dosta radi na efikasnosti.

„Efikasnost pomaže svima u sistemu. Ako, recimo, treba da bacimo đubrivo, a ono košta, ako bacimo manje, poljoprivrednici će uštedeti. Ali ako bacimo više i to se ne upotrebi, onda se uništava priroda i životna sredina. Opet, ponekad, kad se baci previše i useva bude manje. Kad je sistem efikasniji svi profitiraju, čitava industrija, pa i zdravstvo, jer ćemo imati manje zdravstvenih problema. Sve što radimo nam se pre ili kasnije vraća. U Srbiji koliko znam država plaća analizu zemljišta, dok to u Americi obično plaćaju poljoprivrednici. Ponekad se troškovi pokriju kroz subvencije, ali je efikasnost sistema uvek prioritet.“

Bojana Danilović, šef katedre za prehrambene tehnologije i biotehnologije na Tehnološkom fakutetu u Leskovcu, naglašava da je Tehnološki fakultet uvek otvoren za saradnju sa ljudima iz inostranstva, pogotovo ako oni potiču iz ovog kraja.

„Ne sumnjam da ćemo imati odličnu saradnju sa profesorom Davinićem, kako u razmeni studenata između Leskovca i Amerike, tako i u razmeni nastavnog osoblja, u prijavljivanju nekih istraživačkih projekata i slično.“

Na konferenciji se medijima obratio i novinar Aleksandar Davinić, je govorio i otac profesora Marka Davinića. On je naglasio da je porodica uvek bila podrška Marku na njegovom profesionalnom putu, od Leskovca, preko Šapca, do prestižnih američkih univerziteta.

„Tu smo da ga podržimo u svemu, jer smo mu uvek govorili da ako on nešto smatra da je nešto za njega dobro, porodica je tu da ga podrži.“

Prof. dr Marko Davinić je do 1998. godine pohađao srednju Medicinsku školu u Šapcu, gde je završio tri godine. Srednjoškolsko obrazovanje završio u Luizijani, nakon čega je diplomirao na tamošnjem Fakultetu za mikorbiologiju i biologiju. Zvanje magistra iz oblasti mikrobiologije i genetike, kao i iz oblasti finansija dobio je na Univerzitetu u Teksasu, a doktorirao je na zemljanim naukama, a specijalnost su mu mikrobi i život u zemlji. (kraj) IS/SA

I ovo Vam može biti interesantno
Pogledaj vesti o: Leskovac

Nastavak na JUGpress.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JUGpress.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JUGpress.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.