
Izvor: JužneVesti.com, 28.Feb.2024, 10:04
Leskovac se ponovo kandidovao za “prestonicu srpske kulture”
Iako zbog nedostatka inovativnosti i utemeljenosti na lokalnim specifičnostima grada, Leskovac nije postao prva srpska prestonica kulture 2023. godine, gradonačelnik Goran Cvetanović odlučio je da se kandiduju ponovo jer su otklonili nedostatke i nemaju prepreka da ovogodišnja titula bude u “njihovim rukama”. Tim povodom ugostili su radnu grupu Ministarstva kulture i informisanja kojoj su predstavili kulturni sadržaj grada.
Predstavnici Komisije su nakon sastanka >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << na kojem su mogli da odgledaju film i prezentaciju zbog čega bi Leskovac trebalo da postane nova prestonica kulture, obišli grad i ustanove kulture.
Rezultati su pokazali da sve institucije kulture u Leskovcu konstantno imaju zapažene rezultate. Naši hramovi kulture – Leskovački kulturni centar, Narodni muzej, Narodna biblioteka, Narodno pozorište, Istorijski arhiv i svi Domovi kulture dobile su novo ruho, nekada zapuštene, danas institucije za ponos - naveo je Cvetanović.
Hvalio je gradonačelnik Muzej, za koji je naglasio da je četiri puta bio proglašen za najbolji u Srbiji, ali i finalista takmičenja za “Muzej Evrope”, a takođe pohvalio se novim trgom, uređenom Gradskom kućom i kućom Koste Stamenkovića.
Dalje je naveo adaptiran Leskovački kulturni centar, pri kome je otvoren Digitalni kulturni centar i posebno naglasio izložbu čuvenog slikara Save Šumanovića.
Među razlozima zbog kojih bi Leskovac trebalo da bude nova prestonica kulture naveo je i Lajf, Ledamus, Fapor i Samit fotografa, kao i gradsku biblioteku koja će ove godine proslaviti 145 godina postojanja.
Biblioteka je još jedna naša institucija za ponos, koja će u tekućoj godini obeležiti 145 godina postojanja prve čitaonice u gradu, kao jedne od najstarijih ustanova kulture, imamo i najbolji Istorijski arhiv, naš Zlatni arhiv. Sa dasaka Narodnog pozorišta, Leskovčanima se prikazuju brojne predstave u izvođenju naših, ali i gostujućih glumaca. Snimljen je i film o našem gradu, o zlatnom dobu Leskovca “Bilo jednom u Srbiji”, koji je dostigao veliki uspeh - naveo je Cvetanović.
Zaključio je da su posle konkursa 2021. godine ostali motivisani da rade na poboljšanju različitih kulturnih dešavanja i time Leskovac postane srpska prestonica kulture.
Pogledaj vesti o: Leskovac