
Izvor: JUGpress.com, 28.Feb.2025, 08:53
Leskovac domaćin „Festivala prava i socijalne zaštite 2025“
LESKOVAC
Udruženje pravnika socijalne zaštite Republike Srbije „Argument“ i Komora socijalne zaštite organizovali su u Leskovcu međunarodni dvodnevni stručni skup socijalne zaštite „Festival prava i socijalne zaštite 2025 – Zadržavam pravo da hodam uspravno“. Na skupu, koji se održava po četvrti put, su učestvovali brojni stručnjaci iz Srbije, Austrije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Okupljenima se obratila ministarka bez portfelja zadužena >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanje nasilja nad ženama, ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura upoznala je okupljene sa radom svog kabineta, navevši da se radi o potpuno novom kabinetu u okviru Vlade Republike Srbije.
„Do sada ni u Srbiji, ali ni u širem regionu nije bio uspostavljen kabinet koji bi se bavio neposrednom temom rodne ravnopravnosti, političkim i ekonomskim osnaživanjem žena, kao i sprečavanjem nasilja kojim su izložene žene. Ponosna sam što je Vlada Republike Srbije i aktuelni premijer pokazao hrabrost da uspostavi ovakav kabinet i mislim da ćemo mi biti u pravom smislu primer dobre prakse kako to može da izgleda. U prošloj godini smo raspolagali sa veoma skromnim budžetom, ali smo uspeli da dve trećine sredstava opredelimo za prevenciju nasilja u porodici. Sa nešto više od 100 miliona dinara podržali smo preko 80 organizacija civilnog društva. Na osnovu analiziranih podataka dobijenih od Ministarstva unutrašnjih poslova, mogu da istaknem da je procenat ubijenih žena i muškaraca u slučajevima porodičnog nasilja u prethodnoj godini manji za 42%. Ipak o ovom rezultatu ne možemo da govorimo sa ushićenjem, a ja ga vrlo obazrivo iznosim u javnost. Dakle i jedna žena, jedan muškarac ili dete ubijeno u nasilju svakako nije podatak koji može da komunicira u javnosti. Kao vlada ćemo i dalje biti otvoreni za razgovore i saradnju sa sektorom civilnog društva i svim onima koji su zainteresovani za institucionalni dijalog.“
Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Slađana Marković Stojanović rekla je da će radnici u oblasti socijalne zaštite ubuduće imati službene legitimacije, koje će doprineti unapređenju njihove bezbednosti.
„Do kraja marta će stručni radnici u Centrima za socijalni rad dobiti službene legitimacije, čime ćemo u potpunosti zaokružiti sistem službenih lica i njihove zaštite u postupcima koje obavljaju.“
Slađana Marković Stojanović je pohvalila gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića ocenivši da je „obezbedio odličan budžet Grada Leskovca i z aproširena prava u oblasti socijalne zaštite i predložila mu da napravi festival lokalnih samouprava u Leskovcu i pokaže drugim kolegama kako se to radi.“
Manuel Aigner, ataše za socijalna pitanja pri Ambasadi Austrije u Beogradu, Sarajevu i Podgorici, govoreći o značaju bilateralne saradnje i razmene iskustava , smatra da je ovaj skup dragocena prilika da naučimo jedni od drugih, da razmenimo već proverene strategije i da pronađemo nove pristupe, koji su izvan državnih okvira.
Sandra Perić, socijalna radnica i direktorka Komore socijalne zaštite, rekla je da je neoptimistična kada se radi o sistemu socijalne zaštite.
„Vrlo sam tužne, nekad čak i očajna, zato što mislim da problemi s kojim se susreću kolege i sistem socijalne zaštite nisu nimalo jednostavno, kompleksni su i moram da kažem da su nastali poslednjih nekoliko decenija. Ponekad imamo i prevelika očekivanja da možemo da ih rešimo za jedan dan ili mesec. Niko nema čarobni štapić da to rešava. Nalazimo se u jednoj zahtevnoj situaicji. Lepo je čuti da je Leskovac primer dobre prakse po pitanju unapređenja oblasti socijalne zaštite i volela bih da je takva većina naših lokalnih samouprava. Ovo je pravi momenat da razmenimo iskustva, da budemo podrška jedni drugima u izuzetno zahtevnim vremenima, da budemo solidarni sa svima, a ne samo sa kolegama stručnim radnicima. Upravo je to cilj kome treba da težimo. Danas nije lako raditi u socijalnoj zaštiti. Trpimo različite pritiske sa svih strana, a javnost je ta koja najčešće donosi odluke.“
Predsednica Udruženja pravnika socijalne zaštite „Argument“ Julija Popović u svom obraćanju ističe da je najponosnija na to što je u prošloj godini prihvaćena inicijativa za izmenu krivičnog zakonika i to unosom novog krivičnog dela, napad na zaposlene u socijalnoj zaštiti.
„Propisane su stroge kazne i ovo je jedan korak napred ka bezbednosti rada u ovoj oblasti. Ovim ćemo pravnu zaštitu dobiti po službenoj dužnosti. Protekle godine smo bili svedoci jako loše medijske slike o sistemu socijalne zaštite, koja je kulminirala nakon slučaja izmeštanja dece u jednom predmetu koji je bio u nadležnosti Centra za socijalni rad u Novom Sadu. Treba da nađemo zajednički put i da probamo da slika o socijalnoj zaštiti bude, ako ne lepša, barem da bude realnija. MI se bavimo najosetljivijim kategorijama društva, ali se ponekad i pitamo da li su novinari i mediji promenili negde moralna i etička pravila, pa im je senzacija postala glavni i osnovni cilj, da li im je istina cilj ili tiraž… Takođe, vrlo je važno kada sistem socijalne zaštite mora da progovori, a kada mediji moraju da ispoštuju ćutanje sistema socijalne zaštite.“
Skup je otvorio gradonačelnik Goran Cvetanović koji je naglasio da Grad Leskovac i te kako vodi računa o socijalnoj zaštiti, a samim tim i o ljudskim pravima.
„U prilog ovom govori podatak da je u budžetu za tekuću godinu opredeljeno 528 miliona dinara, a poređenja radi, 2012. godine izdvajanja su iznosila svega 88 miliona dinara. Grad Leskovac je u proteklih deset i više godina uspeo da obezbedi finansiranje za mnoge usluge socijalne zaštite, za koje je Centar za socijalni rad Leskovac, uputni organ. Pored finansiranja proširenih prava socijalne zaštite koje pružaju Centar za socijalni rad Leskovac i Ustanova za odrasle i starije Leskovac, sredstvima iz budžeta grada Leskovca, redovno se finasira rad svih registrovanih i licenciranih organizacija i udruženja iz ove oblasti. Izuzetno smo ponosni i na rad Prihvatilišta za žene i decu žrtve nasilja u porodici, odnosno Sigurne kuće, koja postoji još od 2004. godine i koja je prva u Srbiji dobila licencu za rad. Nedavno smo obeležili 20 godina rada i postojanja ovog prihvatilišta koje je za navedeni period pružilo utočište za preko 750 žena i dece žrtve porodičnog nasilja. Ovu uslugu 100 % finansira grad. Posebno nas raduje i činjenica da se u poslednjih šest godina konstantno smanjuje broj korisnika prava na novčanu socijalnu pomoć, što znači da smo u Leskovcu uspeli da obezbedimo zaposlenje naših sugrađana, tačnije da sam sa svojim timom uspeo da stvorim uslove za radno angažovanje naših sugrađana.“ (kraj)IS/LJS
I ovo Vam može biti interesantno
Pogledaj vesti o: Leskovac