Izvor: RTS, 17.Sep.2012, 08:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Iz Leskovca u Čikago
Leskovački ajvar od prošle godine je srpski brend, a od aprila ima i međunarodni sertifikat. Čuveni ajvar mogao bi da se nađe i s druge strane okeana zahvaljujući saradnji koja je već uspostavljena sa našom dijasporom i konzulatom u Čikagu.
U leskovačkom kraju već se oseća miris pečenih paprika, jer počinje priprema leskovačkog ajvara koji je od prošle godine srpski brend, a od aprila ima i međunarodni sertifikat. Prve količine ajvara uveliko priprema i Udruženje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Leskovački ajvar, koje je uz Regionalnu privrednu komoru nosilac projekta brendiranja.
Ove godine tržištu će isporučiti oko 120.000 tegli leskovačkog specijaliteta, što je dva do tri puta više nego prošle godine.
Kad se leskovačka kotlina zacrveni vreme je da se krene sa poslom, jer predstoji berba paprika na više od 3.000 hektara. Ekstremni vremenski uslovi nisu znatno uticali na rod. Za tamošnje povrtare ona je crveno zlato, pa se ne prepuštaju ćudima prirode. Biće je oko 10 odsto manje nego lane, ali važno je, kažu, da je kvalitetna i mesnata.
Stevica Marković iz sela Brestovac kod Leskovca kaže da je ove godine bilo više od 50 dana sa temperaturom oko 35 stepeni, što je stresno za biljku, ali i za poljoprivrednike koji od toga žive.
Porodica Marković iz Brestovca u naredna dva meseca ubraće oko osam tona paprika. Tek mali deo će otici u prodaju. Oko šest tona sa njive stiže pravo na jaku vatru -da se ispeče, otrebi, samelje i preradi u srpski brend, leskovački domaći ajvar.
Ilinka Marković iz Udruženja "Leskovački ajvar" kaže da je recept takav da se dodaje samo šećer, so, ulje, i da je bez drugog povrća.
Od čiste isključivo leskovačke paprike po jedinstvenoj, zaštićenoj recepturi, na tradicionalan način, ajvar će se ove jeseni pripremati u još tridesetak poljoprivrednih domaćinstava. Udruženje Leskovački ajvar postaje sve brojnije i posle prošlogodišnjeg brendiranja ove organizovanije.
Gordana Petrović iz Udruženja "Leskovački ajvar" kaže da su se bolje pripremili, da će biti veće količine, da će ona napraviti oko 9.000 tegli.
Put zaštite leskovačkog domaćeg ajvara nije bio ni lak ni kratak. Trajao je skoro tri godine. Zato je važno sada kada tražnja postaje sve veća održati kvalitet, kažu u Regionalnoj privrednoj komori koja je nosilac celog projekta.
Predsednik Regionalne privredne komore Leskovac Goran Jović kaže da je sve više onih koji se uključuju u taj posao.
"Nama je pored količine, primarno da se zadrži kvalitet i da on bude isti u kojem god se domaćinstvu pripremao", ističe Jović.
Vrata su se širom otvorila tek nedavnim dobijanjem međunarodnog sertifikata. Leskovački ajvar mogao bi da se nađe i s druge strane okeana zahvaljujući saradnji koja je već uspostavljena sa našom dijasporom i konzulatom u Čikagu.











