Delić Evrope na  jugu Srbije

Izvor: Blic, 06.Jan.2008, 01:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Delić Evrope na jugu Srbije

Vlada Kostić (31) iz Leskovca je devet godina bio radnik u obezbeđenju fabrike lekova „Zdravlje-Aktavis". Iz kompanije je, kao i nekoliko stotina kolega, otišao dobrovoljno septembra 2006. godine uz otpremninu, koja u njegovom slučaju nije bila velika s obzirom na godine radnog staža, ali taman dovoljna da pomogne pri otvaranju sopstvene pekare u centru grada.



Devet meseci kasnije Kostić se ponovo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vraća u „Zdravlje-Aktavis", ali ovoga puta kao partner bivše firmi. Kostić je, kao vlasnik SZTR „Hip hop", dobio u zakup tri fabrička restorana u kojima 14 ugostitelja, uglavnom bivših radnika „Zdravlja", snabdevaju hranom zaposlene u toj farmaceutskoj kući, a njegovi radnici brinu i o bifeu u upravnoj zgradi fabrike.

- Kada sam odlazio iz „Zdravlja" bilo mi je teško i mislio sam da nikada više neću prekoračiti njegov prag. Ali zahvaljujući otpremnini, dobrim savetima prijatelja i rođaka, otvorio sam pekaru, a ona mi je ponovo otvorila vrata „Zdravlje-Aktavisa". Odlično se osećam, mada je posao naporan, ali mi pričinjava veliko zadovoljstvo. Supruga i ja smo dobro organizovani, radnicima tačno na vreme isplaćujem platu i nema pušenja u radnom prostoru. Tu naviku poneo sam iz „Zdravlja", priča vlasnik „Hip hopa" koga smo zatekli s cigaretom ispred radnje po hladnom vremenu.

Kostić je samo jedan od stotinak radnika „Zdravlje-Aktavisa" koji je dobro uložio novac od otpremnine u svoj biznis. Od 2003. godine, kada je većinski vlasnik „Zdravlja" postala islandska generička kompanija „Aktavis", iz preduzeća je u tri navrata dobrovoljno otišlo oko 1.100 radnika sa pozamašnim otpremninama od početnih 250 do 700 evra po godini radnog staža. Veliki broj njih se, poput Kostića, ponovo vratio i kompaniju. Tako su, na primer, bivši direktori, šefovi i radnici uzeli pod zakup pogon Kozmetike, gde ostvaruju pristojnu dobit.

Bivši radnici „Zdravlje-Aktavisa" rade i „Progardu", firmi koja obezbeđuje fabriku, kao i u novoformiranom privatnom preduzeću koje održava travnjake, u velikom fabričkom krugu.

U leskovačkoj kompaniji sada je zaposleno oko 900 radnika, a konkurs za visokoškolovan kadar, posebno farmaceute, stalno je otvoren. Prosečna plata premašuje 40.000 dinara, što je za leskovačke prilike velika suma, a uz to idu i beneficije koje uživa oko 11.000 zaposlenih u desetak „Akatvisovih" kompanija u Evropi i Americi.

Iako je bilo nagoveštaja o daljem smanjenju broja zaposlenih direktor „Zdravlje-Aktavisa" Goran Stojiljković kaže da je menadžment firme odlučio da u ovoj godini zadrži sve radnike.

- U tom periodu predstoje nam dogovori sa sindikatima o novom pojedinačnom kolektivnom ugovoru, a ukoliko u 2009. bude bilo potrebno da se smanji broj zaposlenih, odlučivaćemo zajedno - ističe Stojiljković.

„Zdravlje" je nedavno dobilo priznanja leskovačke i srpske privredne komore, ali u delu ovdašnje političke javnosti česte su prozivke na račun niske cene po kojoj je fabrika privatizovana.

- U tim kritikama stalno se pominju ondašnje zalihe lekova i drugih proizvoda, čija je vrednost, navodno, bila jednaka ceni fabrike. Niko, međutim, ne uzima u obzir da smo bili primorani da nakon privatizacije uništimo 320 tona lekova jer su bili stari. Firma je imalapet miliona maraka duga, 48 direktora i još 40 njihovih savetnika, previše zaposlenih. Imidž „Zdravlja" je u tom trenutku bio na nuli. Mi smo za pet godina uspeli da u Leskovac preko „Aktavisa" dovedemo Evropu - zaključuje direktor Stojiljković.

Inače, menadžment fabrike planira da za dve godine poveća proizvodnju na 1,8 milijardi tableta sa sadašnjih 650 miliona tableta.

Najveći strani ulagač

„Aktavis" je sa 31 milion evra za pet godina najveći strani investitor u Jablaničkom okrugu. Samo prošle godine uloženo je oko 6,5 miliona evra, nekoliko puta više od planiranih ulaganja, a najveći deo otišao je na adaptaciju prve faze pogona za proizvodnju lekova. Kompanija je dobila sve potrebne sertifikate, a zahvaljujući tome već se obavlja transfer važnih sirovina sa Malte i Islanda, od kojih će se u Leskovcu naredne godine proizvesti lekovi za preko 60 zemalja u kojima je „Aktavis" prisutan.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.