Dostavljeni podaci o legalizaciji

Izvor: B92, 24.Feb.2014, 18:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dostavljeni podaci o legalizaciji

Beograd -- Više od 50 lokalnih samouprava dostavilo je podatke o broju novih zahteva za legalizaciju, saopštila je Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

SKGO je saopštila da je podatke o broju novih zahteva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata Ministarstvu građevinarstva i urbanizma dostavilo više od 50 lokalnih samouprava, a ne samo pet, kako je pre nekoliko dana saopštilo to Ministarstvo.

U saopštenju se navodi da je do sada već više od 50 gradova >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i opština dostavilo SKGO kopije odgovora koje su uputile Ministarstvu građevinarstva, uz potvrdu o prijemu.

Ministarstvo građevinarstva i urbanizma Srbije saopštilo je 21. februara da su od 174 lokalne samouprave samo Novi Pazar, Dimitrovgrad, Lučani, Trgovište i Rekovac dostavili podatke o broju novih zahteva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, kao i o visini naknada i olakšicama za plaćanje legalizacije.

Iz SKGO su podsetili da opštinske administracije u Srbiji sprovode legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, sa prekidima, još od 1997. godine.

Od tada, više puta su menjana pravila i propisi po kojima su lokalne samouprave dužne da postupaju (2003, 2006, 2009, 2011. i 2013. godine). Poslednji propis kojim se uređuje legalizacija stupio je na snagu 1. novembra 2013. godine, nakon što je Ustavni sud određene odredbe prethodno važećeg propisa stavio van snage, navedeno je u saopštenju.

Iz SKGO ističu da netačni navodi o angažovanju zaposlenih u lokalnim samoupravama narušavaju ugled gradova i opština.

Takođe, zaposleni u lokalnim administracijama apeluju na nadležno ministarstvo u smislu pomoći u tumačenju propisa, obuke kadrova i tehničke podrške.

Ministarstvo građevinarstva je 5. februara zatražilo od lokalnih samouprava da dostave podatke o broj podnetih zahteva za legalizaciju, iznosu naknada za legalizaciju, ali i umanjenjima za pojedine kategorije stanovništva.

Rok za podnošenje zahteva za legalizaciju po Zakonu o legalizaciji objekata, koji je stupio na snagu 1. novembra prošle godine, istekao je 29, januara, kao i rok koji su imale lokalne samouprave da utvrde visinu naknada i umanjenja.

Trebalo je da opštine i gradovi informišu Ministarstvo i o tome da li su predvideli i popust za jednokratno plaćanje, kao i koji rok su dali za plaćanje na rate.

Prema ranijim najavama, u Ministarstvu građevinarstva očekuju da bi ukupan broj podnetih zahteva za legalizaciju bespravno podignutih objekata u Srbiji mogao da bude oko milion.

Do sada je, prema ranije važećim propisima, podneto oko 720.000 zahteva za legalizaciju.

Izveštaj Republičkog geodetskog zavoda istovremeno pokazuje da na teritoriji Srbije ima ukupno 1,3 miliona bespravno sagrađenih objekata.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.