Izvor: Danas, 02.Mar.2016, 14:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za povratak skrajnutih vrednosti

Nagrada "Anđelka Milić" za feminističko stvaralaštvo u oblasti nauke i kulture, kao i za podršku tom stvaralaštvu i primenu feminističkih ideja u različitim oblastima društvenog života, dodeljena je ove godine prvi put u znak sećanja na naučno delo, naučni doprinos i feministički aktivizam Anđelke Milić. Dodela se odigrala u ponedeljak na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Žiri u sastavu: dr Marina Hughson, dr Dubravka Đurić i dr Ivana Kronja, jednoglasno je odlučio >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << da nagradu "Anđelka Milić" u četiri osnovne kategorije dodeli: prof. dr Biljani Dojčinović za najbolji naučni rad u oblasti društvenih i humanističkih nauka (uključujući studije kulture) i nauke o umetnosti - za knjigu "Pravo sunca: drugačiji modernizmi"; zatim za podršku razvoju stvaranja znanja iz oblasti rodnih studija u Srbiji (teorija i istraživanja) ravnopravno naučnom časopisu Temida i Zavodu za ravnopravnost polova iz Novog Sada; za uvođenje ili podsticanje praksi koje značajno doprinose uspostavljanju rodne ravnopravnosti u organizacijama, institucijama ili u lokalnim zajednicama - direktorki Instituta za strategijska istraživanja pri Ministarstvu odbrane doc. dr Jovanki Šaranović, te za kreativni poduhvat iz svih područja stvaralaštva koji koristi saznanja iz oblasti feminističke teorije i istraživanja, kao i kritičkih studija maskuliniteta - Mileni Bogavac i Vojkanu Arsiću za predstavu - "Crvena - samoubistvo nacije" u produkciji Bitef teatra.

Posebne nagrade za značajan doprinos razvoju feminističkog znanja i feminističkog stvaralaštva u Srbiji dodeljene su: Sonji Drljević, Zorici Jevremović Munitić, Nadeždi Radović, Jasmini Tešanović i Slobodanki Vilić Konstantinović.

Nagradu je ustanovila Sekcija za feministička istraživanja i kritičke studije maskuliniteta (SEFEM) Srpskog sociološkog društva, čija je Anđelka Milić bila prva predsednica, u želji da prepozna i označi vrednosti koje su u društvenom i intelektualnom životu Srbije ne samo skrajnute, već i obesmišljene, izvrnute ruglu i opasno ugrožene. Istovremeno, SEFEM nagradom "Anđelka Milić" želi da podrži kontinuitet i istorijsko pamćenje, koji su neophodan element jačanja rodne ravnopravnosti, kao i transformacije hijerarhija zasnovanih na patrijarhalnim privilegijama i prevaziđenim rodnim konstruktima.

Nastavak na Danas...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.