Saradnja dva ministarstva na promocija srpske kulture u inostranstvu i vraćanju otuđenog blaga

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Dec.2021, 17:00

Saradnja dva ministarstva na promocija srpske kulture u inostranstvu i vraćanju otuđenog blaga

Ministri spoljnih poslova i kulture i informisanja Nikola Selaković i Maja Gojković potpisali su danas sporazum o saradnji koji će se između ostalog odnositi na rad kulturno-informativnih centara, kao i na stalno praćenje aukcija u cilju vraćanja otuđenog materijalnog nasleđa od značaja za srpsku kulturno-istorijsku baštinu.

"Dokument je potpisan u cilju obezbeđivanja zajedničke podrške i promocije kulture Srbije u inostranstvu, posredstvom kulturno-informativnih centara >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i diplomatsko-konzularnih predstavništava, u cilju zajedničkog koncipiranja i sprovođenja javne i kulturne diplomatije, u skladu sa spoljno-političkim i strateškim prioritetima razvoja kulture", izjavili su potpisnici protokola o principima saradnje i unapređenja koordinacije između dva ministarstva u oblasti javne i kulturne diplomatije.

Gojković je rekla da su ona i Selaković ozbiljno krenuli u taj poduhvat svesni svih trendova u diplomatiji i činjenice da bez kulture nema klasične diplomatije.

Sporazum je ocenila kao prekretnicu u radu dva ministarstva i naglasila da je to prvi put u istoriji Srbije da te dve važne institucije potpisuju akt o principima saradnje koja između ostalog predviđa obaveze i aktivnosti na uređenju načina rada i praćenje funkcionisanja kulturno-informativnih centara.

Selaković je podsetio da Srbija ima tri kulturno-informativna centra u Parizu i Pekingu i onaj u nastajanju u Londonu, gde su stvari formalno privedene kraju.

Rad na popularizaciji srpske kulture širom sveta se nastavlja, i postoji plan da se centar otvori u Moskvi kao i dva u regionu - u Skoplju i Ljubljani, rekao je Selaković i dodao da je jedna od aktivnosti koje je sproveo u saradnji sa Gojković imenovanje direktorke centra u Parizu.

Dodao je da je završeno sve što je potrebno za imenovanje direktorke u Pekingu i da će ono uslediti u naredna tri dana.

U oblasti javne diplomatije, naveo je, postoje stalne konsultacije dva ministarstva a jedan od noviteta je taj što će od sada postojati stalno praćenje aukcija i aukcijskih kuća u cilju vraćanja predmeta od značaja za srpsku kulturno-istorijsku baštinu.

"Zajednički ćemo se angažovati na vraćanju tog poslednjih decenija ali i vekova otuđenog materijalnog nasleđa", rekao je Selaković i naglasio da akt ima za cilj da sistemski uredi oblast saradnje dva ministarstva koja će raditi i na mapiranju događaja i mesta na kojima bi predstavljanje srpske kulture imalo poseban doprinos podsticanju međusobnog razumevanja i podizanju ugleda Srbije.

Kako su naglasili, zajednički će sprovoditi aktivnosti na međunarodnom planu na promociji i zaštiti srpskog kulturnog nasleđa na AP Kosovu i Metohiji, kao i na negovanju kulture sećanja, na iniciranju, sprovođenju i praćenju aktivnosti u okviru saradnje sa Uneskom, Savetom Evrope, EU, i drugim organizacijama, institucijama, inicijativama, sa posebnim fokusom na Međunarodnoj organizaciji Frankofonije.

Selaković je izrazio uverenje da će se saradnja dva ministarstava nastaviti uzlaznim smerom, ostvarujući najbolje moguće rezultate i kada on i Gojkvić ne budu na čelu tih institucija.

Rad na popularizaciji srpske kulture, srpskog kako materijalnog tako i nematerijalnog nasleđa, ali i na i zaštiti srpske istorijske, verske i kulturne baštine jedno je od polja saradnje dva ministarstva koja je u međunarodnim okvirima kulminirala izborom naše ambasadorke na mesto predsedavajuće Izvršnog saveta Uneska što je prvi put, kako je naglasio da je Srbija dobila tako visoku poziciju u organizaciji UN koja se bavi naukom, obrazovanjem i kulturom.

Gojković je naglasila da srpska kultura i kultura svih nacionalnih manina koji se ovde bave stvaralaštvom zaslužuju veliku međunarodnu pažnju.

Dodala je kao i Selaković da je potrebno otvaranje kulturno-informativnih centara širom sveta pre svega na mestima gde Srbija ima i politički interes i da se obrati određenoj publici, kako našoj dijaspori tako i ljudima koji tamo žive i nemaju pravu sliku o Srbiji, njenom stvaralaštvu i kulturnom nasleđu.

Podsetila na veliki odjek koji su u Parizu imale tribina o Ivi Andriću, izložbe radova Cileta Marinkovića i Muzeja marginalne i naivne umetnosti, kao i ona u Meksiku i ukazala na poseban segment saradnje dva ministarstva a to je digitalna i on lajn forma predstavljanja našeg kulturnog nasleđa.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.