Pismo Van Goga i Gogena o poseti bordelima prodato za 210.000 evra

Izvor: B92, 18.Jun.2020, 12:27

Pismo Van Goga i Gogena o poseti bordelima prodato za 210.000 evra

Pismo koje su napisali Vinsent van Gog i Pol Gogen, u kojem opisuju posete bordelima i govore o budućnosti umetnosti, prodato je na aukciji za 210.600 evra.

Pismo je kupljeno i biće izloženo u muzeju u Amsterdamu.

Umetnici su napisali pismo francuskom slikaru Emilju Bernaru krajem 1888. tokom boravka u francuskom gradu Arlu.

U pismu, napisanom tokom dana nakon što se Gogen pridružio Van Gogu u njegovoj kući u Arlu, govori se Bernardu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o njihovim raspravama o umetnosti i njihovom radu.

“Sada nešto što će te zanimati - posetili smo neke bordele i verovatno ćemo tamo često kako bismo radili", piše u pismu.

“Gogen trenutno radi na platnu istu noćnu kafanu koju sam ja slikao, ali s likovima viđenim u bordelima. To bi mogla biti divna stvar."

Fondacija Vinsenta van Goga je saopštila da je to pismo najvažniji dokument Van Goga koji ne poseduje nijedan muzej te da je to jedino pismo koje je napisao s Gogenom.

“Njihov umetnički dijalog bio je nezustavljiv tih dana i čak se nastavljao u bordelima i u ovom pismu", navode u saopštenju.

Van Gog opisuje Gogena u pismu kao “neiskvareno stvorenje s instinktima divlje zveri. Kod Gogena krv i seks imaju prednost nad ambicijom.”

Gogen je proveo oko dva meseca s Van Gogom u Arlu, ali se njihov odnos pokvario. Otišao je nakon što je Van Gog doživeo nervni slom i odsekao sebi deo uva.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.