Izvor: S media, 19.Jan.2010, 03:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Muzej Vuka i Dositeja otvara vrata posetiocima
Muzej Vuka i Dositeja, posle šest meseci koliko je bio zatvoren zbog sanacije medjuspratne konstrukcije koja je pretila da se sruši, otvoriće svoja vrata danas za sve zainteresovane posetioce.
Upravnica Muzeja Ljiljana Čubrić rekla je Tanjugu da je sredstvima Ministarstva kulture sanirano samo ono što je bilo najurgentnije, a to je medjuspratna konstrukcija koja je sredinom jula toliko popustila da su zaposleni morali da podupiru drveni patos, odnosno tavanicu, gredama i >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << šipkama.
Potporna greda izmedju kancelarije upravnika i biblioteke sa više od hiljadu knjiga, medju kojima su i one štampane pre 1850. godine, koje su pod zaštitom države kao kulturno dobro, napukla je, tako da je zbog bezbednosti Muzej zatvoren za posetioce 23. jula.
Čubrićeva je kazala da će zbog pritiska javnosti, u prvom redu škola, s obzirom na to da su učenici i najbrojniji posetioci, Muzej od danas biti otvoren, ali će broj posetilaca koje može primiti biti ograničen.Ona tvrdi da je sada Muzej u potpunosti bezbedan, ali da je i dalje neophodna kompletna rekonstrukcija.
Iako za sada, osim dobre volje opštine Stari grad, nema konkretnijih predloga pomoći rekonstrukciji zdanja iz 1739. godine, koje predstavlja jedini sačuvani primerak tipične turske gradske kuće na Balkanu, Čubrićeva se nada da će tokom ove godine ipak biti započeta kompletna rekonstrukcija.
Zdanje, u kome je od 1809. do propasti Drugog srpskog ustanka 1813. godine radila Velika škola, danas vapi za rekonstrukcijom - zidovi su vidno ispucali celom dužinom zgrade, na pojedinim mestima raste korov, krov je prekriven mahovinom, a u zgradi se oseća vlaga i memla.
Za 60 godina postojanja, zdanje Muzeja posvećenog dvojici velikana srpske kulture, prosvetitelju i prvom srpskom ministru prosvete Dositeju Obradoviću i reformatoru srpskog jezika Vuku Karadžiću, delimično je rekonstruisano tri puta.
Prva i najveća rekonstrukcija bila je pred useljenje Muzeja, 1948. godine, naredna 1962, a poslednja 1987.
Čubrićeva je nedavno podsetila da je već odavno uradjena kompletna tehnička dokumentacija za rekonstrukciju koja podrazumeva izolaciju vlage, popravku krova, zidova koji su već podbuli, ojačanje temelja, jer zgrada delom okrenutim ka dvorištu tone. Za sve to je potrebno 50 miliona dinara.
Pored stalne postavke, koja nije menjana od 1949. kada je Muzej počeo da radi, posetioci će od danas moći prvi put da vide pribor za sečenje tompus cigareta, kojim se Vuk Karadžić lično služio sredinom 19. veka.
Iako zatvoren, Muzej je jesenas obogaćen pomenutim eksponatom, delom ostavštine čuvene britanske slavistkinje Monike Partridž koja je radila u biblioteci u Notingemu, a koji je čudnim spletom okolnosti iz Beča prvo dospeo u Pančevo, pa u Beograd, potom u Notingem (Velika Britanija), da bi na kraju završio tamo gde mu i priliči, u Muzeju Vuka i Dositeja.
Stari muzej, novi sjaj
Izvor: Vesti-online.com, 19.Jan.2010
Muzej Vuka i Dositeja u Beogradu ponovo otvara vrata 19. januara, nakon završetka radova na sanaciji dela međuspratne konstrukcije, a posetioci će moći da vide stalnu postavku upotpunjenu novim elementima, poput Vukovog pušačkog pribora...Kao kuriozitet, domaćoj publici će prvi put biti prikazan...
Otvoren Muzej Vuka i Dositeja
Izvor: Večernje novosti, 19.Jan.2010
Muzej Vuka i Dositeja, koji je prethodnih šest meseci bio zatvoren zbog sanacije, ponovo je od danas dostupan posetiocima, saopštila je Gradska uprava












