Mehta: Muzika će iskreno izraziti naša osećanja

Izvor: Blic, 27.Avg.2011, 03:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mehta: Muzika će iskreno izraziti naša osećanja

Razgovor sa Zubinom Mehtom rađen je u pauzi jučerašnje probe, dan uoči koncerta kojim proslavljeni dirigent sa Beogradskom filharmonijom večeras otvara 11. međunarodni festival “Rahlin i prijatelji” u Dubrovniku. Na festivalu će se do 8. septembra, u okviru bogatog programa, održati niz muzičkih događaja sa vrhunskim umetnicima, a u razgovoru za “Blic” Zubin Mehta govori o večerašnjem događaju, snazi koju muzika ima, njenom značaju u izazovnim društvenim (ne)prilikama....
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Tog toplog prepodneva u Dubrovniku proba Beogradske filharmonije počela je srdačnim obraćanjem Zubina Mehte i Julijana Rahlina. Razume se, uz svesrdnu podršku Ivana Tasovca, i zvanično i nezvanično, glavnog "krivca”, između ostalog, i za večerašnji događaj o čijem se značaju naveliko govori na sve strane. Iskreno i predano, Mehta i Rahlin su se u nekoliko rečenica osvrnuli na nedavne istorijske, tačnije ratne događaje vezane za Dubrovnik, značaj koncerta i u tom svetlu, mostovima koje, uprkos svemu, kultura i muzika mogu izgraditi...

Interesovalo nas je šta maestro Mehta očekuje od večerašnjeg koncerta?

- Pre svega, veoma sam srećan što posle toliko godina ponovo imam koncert sa Beogradskom filharmonijom u Dubrovniku. Prošli put nastupali smo, sada već daleke 1968. godine. Od tada su se, znamo, razne stvari događale. U međuvremenu dolazio sam jedanput sa izraelskom filharmonijom. Večerašnji koncert sasvim izvesno, između ostalog, gradi mostove prijateljstva. Vidite, kao što je poznato, živeo sam u Izraelu i veoma dobro znam kako izgleda živeti s ljudima pritisnutim sećanjima na tenzije, probleme, sukobe... Video sam, veoma dobro, kakvu ulogu u tome muzika može imati, šta znači vreme... Ukratko, išao sam u Nemačku sa izraelskom filharmonijom. Nije Jevrejima bilo lako da, nakon strašnih iskustava Drugog svetskog rata, idu u Nemačku. I nad večerašnjim koncertom na naki način lebdi senka novije istorije, ali mi smo ovde došli sa duboko iskrenim, pozitivnim i najlepšim osećanjima, namerama, željama. I to ćemo, na krilima muzike, preneti publici.

Pitali smo našeg sagovornika i koliko muzika može ili ne može biti od pomoći u teškim životnim situacijama i izazovnim društvenim (ne)prilikama?

Prema njegovim rečima, muzičari će i večerašnjim nastupom pokazati koliko je njeno delovanje nežno, fluidno, ali to ne znači da nema snagu. Naprotiv. "Između ostalog, mi ne znamo ko sedi u publici, koliko Srba, Hrvata ili ne znam kojih nacionalnosti, a svima, iz dubine srca i bića, ovaj sjajni orkestar daruje božanstvenu muziku. Muzika je najjači jezik na svetu. Jezik koji svi razumeju. Jezik koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Muzika je, recimo, povezala Jevreje i Arape, a činjenica je da je tokom koncerta mir. Muzika ljude povezuje. Kad kažem muzika ne govorim samo Mocart, Betoven... mislim na muziku kao takvu. Ona je snažan jezik razumevanja, moćna nit povezivanja”, rekao je Zubin Mehta.

Program koncerta

Večeras (21) u Držićevoj poljani, u Starom gradu u Dubrovniku, koncertom Zubina Mehte sa Beogradskom filharmonijom svečano se otvara 11. međunarodni festival klasične muzike „Julijan Rahlin i prijatelji". Na programu su dela Bramsa, Mocarta, Mendelsona.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.