Izvor: Arte, 19.Nov.2019, 12:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MSU Bioskop, Kino Beleške i Druga kuća

Retrospektivna izložba „Čistač” Marine Abramović MSU Bioskop, Kino Beleške i Druga kuća, četvrtak, 21. novembra 2019. godine u 18 i 19 časova Sala „Miodrag B. Protić” Muzej savremene umetnosti Beograd

U okviru retrospektivne izložbe „Čistač” Marine Abramović četvrtkom u sali „Miodrag B. Protić” u 18 časova prikazuju se filmovi vezani za život i rad jedne od najvećih umetnica performansa. Još ovog četvrtka na repertoaru je film Kino beleške.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Arte << />
Kino beleške

1975, 30 minuta (r. Luc Beker)

Film Kino beleške nemačkog reditelja Luca Bekera prikazuje aktere umetničke scene povezane sa Studentskim kulturnim centrom u Beogradu. Film čini niz individualnih izjava i performansa o umetnosti i društvu, uključujući Marinu Abramović, koja izvodi performans Umetnost mora biti lepa, umetnik mora biti lep.

Luc Beker je film snimio u saradnji sa grupom umetnika, kustosa i kritičara umetnosti, koji su bili  protagonisti nove umetničke prakse u Jugoslaviji. Oni u filmu referišu na ulogu umetnosti u društvu i promišljaju koncepte forme, autonomije, ekonomije, politike i institualizacije savremene umetnosti.

Učesnici u filmu su Marina Abramović, Dunja Blažević, Ješa Denegri, Goran Đorđević, Neša Paripović, Bojana Pejić, Zoran Popović, Jasna Tijardović, Slavko Timotijević, Raša Todosijević, Biljana Tomić, Goran Trbuljak i Dragomir Zupanc.

Ideja o filmu je nastala tokom Aprilskih susreta 1975. godine, a snimljen je iste godine u novembru. Prikazivan je u Studenskom kulturnom centru u Beogradu, kao i u drugim studentskim centrima u Jugoslaviji. Godine 1986. Kino beleške je prikazan na Radio-televiziji Beograd u emisiji TV Galerija autorke Dunje Blažević. Filmu se zatim izgubio svaki trag, sve do 2008. godine kada je prikazan na 49. Oktobarskom salonu u Beogradu pod nazivom „Umetnik građanin, umetnica građanka“, kustoskinje Bojane Pejić.

Luc Beker je rođen u Berlinu 1941. godine. Živi i radi u Londonu. Autor je političkih i umetničkih dokumentarnih filmova. Kao nezavisni kustos radio je značajan broj međunarodnih izložbi. Njegovi filmovi, video radovi i zvučne instalacije nalaze se u kolekcijama muzeja i galerija širom sveta. Takođe, njegove slike nalaze se u javnim i privatnim kolekcijama u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i Južnoj Americi.

Nakon ove projekcije od 19 časova možete pogledati kratak dokumentarni film Julije Hic Druga kuća.

Režija: Julija Hic (Julia Hitz)

Snimatelj: Kristijan Kaufman (Christian Kaufmann)

Montaža: Ivan Marales ml. (Ivan Morales Jr.)

Trajanje: 29 minuta

Napomena: film je na engleskom jeziku bez prevoda na srpski jezik.

Performans Kuća sa pogledom na okean izazvao je brojne reakcije u Njujorku 2002. godine. Takođe, predstavlja značajnu prekretnicu u karijeri Marine Abramović u Sjedinjenim američkim državama. Dvanaest dana i noći umetnica je živela u Galeriji Šon Keli unutar tri geometrijske kocke galerije na visini od dva metra iznad poda, bez hrane, govora i fizičkog kontakta, ali uz veliku energetsku razmenu sa publikom. Ovaj veoma značajan rad ponovo izveden tek na izložbi Čistač u Bundeskunsthale u Bonu, 2018. godine, a izvela ga je dvadesetšestogodišnja plesačica Lin Bandšink (Lyn Bentschik).

Kratak dokumentarni film The Other House prati njeno putovanje, prenosi vanvremenost performansa i suočava izvođača sa samim autorom.

Nastavak na Arte...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Arte. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Arte. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.