Istaknuti pozorišni i filmski reditelj će otvoriti 57. BITEF

Izvor: B92, 28.Sep.2023, 14:55

Istaknuti pozorišni i filmski reditelj će otvoriti 57. BITEF

Istaknuti pozorišni i filmski reditelj Boro Drašković 4. oktobra će svečano otvoriti 57. izdanje festivala BITEF na Velikoj sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta, najavili su organizatori u Mts dvorani.

Direktor Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala BITEF i Bitef teatra Miloš Latinović je istakao da je Drašković u pozorištu postavio najznačajnija dela u širokom umetničkom opsegu: od strarogrčkog pisca Eshila, francuskog autora drame apsurda Semjuela >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Beketa, preko svetskih klasika Vilijama Šekspira, Molijera, ruskih klasika Maksima Gorkog, Antona Pavloviča Čehova, nemačkog dramatičara Georga Bihnera, norveške dramaturgije – Henrika Ibzena, nemačkog književnika Franca Kafku, do srpskih pisaca – Radoja Domanovića, Petra Kočića, Danila Kiša. Njegovi filmovi i predstave su nagrađivani višestruko u zemlji i inostranstvu, ističu se filmska ostvarenja "Vukovar – jedna priča" (1994), "Život je lep" (1985), "Usijanje" (1979), "Nokaut" (1971), "Horoskop" (1969), veliki broj dokumentaraca, TV drama i knjiga.

Latinović je podsetio da je Drašković davne 1969. godine u JDP-u režirao čuvenu zabranjenu predstavu "Kad su cvetale tikve" prema romanu i drami nedavno preminulog književnika Dragoslava Mihailovića.

"Ta predstava je u određenom smislu politički i umetnički uzdrmala i zatalasala ovdašnju javnost", ocenio je Miloš Latinović.

Boro Drašković je sa grupom istaknutih pozorišnih stvaralaca (Mira Trailović, Jovan Ćirilov, Borislav Mihajlović Mihiz, Predrag Bajčetić, Ljubomir Muci Draškić, Slobodan Selenić, Jovan Hristić, Dejan Čavić) bio član inicijalnog odbora i ujedno član žirija BITEF-a 1967. godine.

Drašković će još četiri puta od tada biti član žirija (1974, 1980, 1990, 1996) i kako je definisao Latinović, "imamo jednog od poslednjih ljudi koji su osnovali ovu manifestaciju od velikog značaja za naš Beograd i Srbiju, a pre svega je važna za pozorišnu umetnost celog sveta".

Podsetimo, 57. BITEF će ove godine biti prvi put u istoriji održan u oktobru, a ne u septembru, tačnije od 3. do 10. oktobra, na različitim pozorišnim scenama Beograda. Danas je prvi put javnosti objavljena selekcija "Bitef polifonije" koja sadrži deset programa od 5. do 9. oktobra na tri lokacije u Beogradu. Otvaranje 24. edicije "Bitef polifonija" sa nazivom "Dvorište, šuma, džungla" rezervisano je za 5. oktobar od 16.00 h u Ustanovi kulture "Parobrod" putem dijaloško-poetske, video i horske akcije uz moderatora Slađanu Bušić i "Te čudne scenske petlje" moderatora Marine Mađarev, teatrologa, uz časopis za pozorišnu umetnost "Scena".

Istog dana Parobrod teatar će predstaviti scensko čitanje komada "Kavez za ptice" Nikole Stanišića u rediteljskoj postavci Slobodana Stankovića.

Ustanova kulture Parobrod će biti domaćin i drugim sadržajima "Bitef polifonije": ugledni dijalozi "Odrastanje i traume" (6. 10, moderator je pozorišna kompozitorka Irena Popović Dragović), predstava duodrama "Gidionov čvor" Džone Adams (6. 10) reditelja Roberta Raponje (Teatar Fort Forno, Bale, Hrvatska), tribina "Predrasude i presude" (7 .10) moderatorke Dijane Milošević, radionica "Polifoni tokovi" (8. 10) u pet prostora, i "Poreklo straha" – tribina i anketna forma (Glavni hol, 8. 10.) Teatra Mimart, Lidije Antonović i Mine Ćirić.

Dokumentarna predstava "Devojčice" će se igrati 7. oktobra u Dorćol platzu, u produkciji trupe "Reflektor teatar". Malo pozorište "Duško Radović" će ugostiti 9. oktobra četiri događaja – prvi je Proces – drama školskog pozorišta "Komunikacija" u režiji Sandre Maksimović (Osnovna škola "Sveti Sava" i Kulurociklin, Kruševac), a drugi je tribina "Zašto škola, zašto pozorište". Tog dana program "Bitef polifonije" će zatvoriti izvođenje predstave za decu "Bambi" prema istoimenom romanu Feliksa Saltena, u dramatizaciji Uglješe Šajtinca i režiji Bojane Lazić, u produkciji Malog pozorišta "Duško Radović", nakon čega će uslediti završni dijalog i najava projekta od dva meseca – "Polifonija u trajanju" od 15. oktobra do 15. decembra.

Kao što je poznato, selekcija Glavnog takmičarskog programa sadrži devet predstava, od čega su tri domaće i šest inostranih produkcija. Predsednica žirija je profesorka dr Ana Vujanović, poznata kulturna radnica, spisateljica, dramaturškinja, istraživačica, predavačica. U žiriju je i Nataša Barbara Gračner, glumica i profesorka glume na Akademiji za pozorište, film i televiziju Univerziteta u Ljubljani (Slovenija).

Ostali članovi žirija su Siniša Ilić, likovni stvaralac, umetnik performansa, scenograf i kustos, Iris Rafetzider, dramaturškinja festivala "Viner Festvohen", studirala je pozorište, film i medije, kao i Žoris Lakost, francuski dramski pisac i pozorišni reditelj, umetnički direktor kolektiva "Enciklopedija reči". Festival ima svoj "Prolog", tako da će van konkurencije 3. oktobra biti izvedena spektakl predstava od pet sati "Božanstvena komedija" prema epu Dantea Aligijerija, u režiji nemačkog umetnika Franka Kastorfa u Beogradskom dramskom pozorištu.

Svečano otvaranje 4. oktobra biće u znaku nemačke predstave "Deca sunca" prema delu ruskog klasika Maksima Gorkog, u režiji Mateje Kolažnika. Ova produkcija teatra "Šaušpilhaus" iz Bohuma (Nemačka) biće izvedena na velikoj sceni "Ljuba Tadić" Jugoslovenskog dramskog pozorišta.

"Deca sunca" Maksima Gorkog pripoveda o epidemiji kolere u Rusiji što se može nadovezati na realnost danas, pandemiju koronavirusa. Drama od skoro dva sata obiluje grupom tragikomičnih egocentrika u mozaiku likova.

Naredne večeri 5. oktobra u Narodnom pozorištu će gostovati grčki komad "Zbogom, Lindita" (Nacionalni teatar Grčke iz Atine) prema konceptu i režiji Maria Banušija, kome je ovo tek druga predstava, čime Bitef nastavlja tradiciju otkrivanja novih imena savremenog pozorišta. Neverbalni komad od 70 minuta upravo ima tu prednost jer je bez dijaloga, ne postoji problem jezičke barijere, već je predstava na taj način univerzalna, lako korespondira sa sadašnjim trenutkom i komunicira sa svima.

Već 6. oktobra stiže poznata domaća predstava "Kao i sve slobodne devojke" Tanje Šljivar i rediteljke Selme Spahić, na velikoj sceni "Mira Trailović" pozorišta Atelje 212. U programu sledi mađarsko delo "Raspevana mladost" 6. i 7. oktobra u Bitef teatru, a projekat potpisuju autori Judit Berec, Bence Đerđ Palinkaš i Mate Sigeti, u produkciji "Trafo House of Contemporary Arts" iz Budimpešte.

Dve noći 7. i 8. oktobra rezervisane su za "Sunce i more" u Umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić" na Kalemegdanu, a reč je o laureatu "Zlatnog lava" na Venecijanskom bijenalu. Ovu neobičnu operu-performans potpisuju takođe troje autora Rugile Barzžukaite, Vaiva Hranite i Lina Lapelite, za trupu "Neon Realism" iz grada Kaunas iz Litvanije. Bitef teatar će biti domaćin 6. umesto ranije najavljenog 8. oktobra svog neverbalnog igračkog komada "Želja da se napravi čvrsta istorija završiće se neuspehom" srpskog autora i koreografa Igora Koruge, ispred Stanice Servis za savremeni ples iz Beograda.

U pitanju je pregled razvoja plesne scene u Srbiji koja nailazi na razne probleme i prepreke.

Pozorište na Terazijama će ugostiti modernu verziju priče o Jovanki Orleanki "Žan" (Jeanne) hrvatske autorke Ivane Sajko u režiji nekadašnje koselektorke Bitef festivala Anje Suše (u vremenu Jovana Ćirilova), za 9. oktobar, u realizaciji pozorišta Riksteatren i Dramaten iz Stokholma (Švedska).

Svečano zatvaranje je najavljeno za 10. oktobar i delo "Wakatt" autora i koreografa Serža Emea Kulibalija iz "Faso Danse Theatre" (Burkina Faso/Belgija) na Velikoj sceni Narodnog pozorišta.

Svi navedeni reditelji predstava će biti gosti ovogodišnjeg BITEF-a, kako je rečeno, dok je lista gostiju proširena i sa velikim brojem pisaca, pozorišnih kritičara, novinara kulture, teatarskih i kulturnih istraživača, prevodilaca, teatrologa, dramaturga, filmskih reditelja, menadžera festivala, upravnika pozorišta iz celog sveta (Engleska, Finska, Francuska, Rumunija, Bugarska, Italija, Mađarska, Hrvatska, Slovenija, Crna Gora, Severna Makedonija).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.