Traže zlato u starim tvrđavama

Izvor: Blic, 09.Jul.2008, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Traže zlato u starim tvrđavama

KRUŠEVAC - Arheolozi amateri obilaze arheološka nalazišta u okolini Kruševca i uz pomoć detektora za metal prekopavaju ih i traže zlato i dragocenosti. Arheolozi upozoravaju da je 30 lokaliteta, koliko ih ima u okolini Kruševca, neistraženo zbog manjka novca, i da bi „lovci na blago" mogli da ih oštete.

- Stanje istraženosti odgovara skromnim finansijskim mogućnostima. Rađeno je istraživanje lokaliteta „Nebeske stolice" na Kopaoniku gde je na visini >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << od 1.800 metara pronađena crkva i rekonstruisan je manastir Drenča. Narodni muzej iz Kruševca je istražio deo lokaliteta „Konopljara" u Čitluku zahvaljući tome što je tuda prošao magistralni put, pa je obezbeđen novac, a trenutno se radi lokalitet „Bedem" u Maskaru, koji je vlasništvo muzeja jer je otkupljeno zemljište - objašnjava Dušan Rašković, arheolog iz Narodnog muzeja Kruševac. Pažnja se posvećuje i ostacima utvrđenja na Jastrepcu, Mojsinjsko-Poslonskim planinama, Kopaoniku, Župi i Gledićkim planinama. Utvrđenja su iz različitih perioda, od praistorije, vremena cara Justinijana, do ranovizantijskog perioda. Stotine arheologa amatera, uglavnom meštana okolnih sela, obilaze utvrđenja tragajući za blagom.

- Dele su na zlatare, koji rade prema kartama, i one koji rade detektorima. Veoma značajan lokalitet Ukosa u Stalaću ugrožen je jer se nalazi blizu magistralnog puta. Na udaru su značajna utvrđenja koja potiču iz neistraženog perioda, od sedmog do desetog veka, „Jerinin grad" kod Grabovca kod Trstenika, Gradac u Gornjim Levićima na Kopaoniku, Gradac u selu Petina. Ne možemo da kritikujemo ni „divlje kopače", jer oni ne znaju vrednost tih lokaliteta. Tražili smo novac od republike da bi locirali i evidentirali utvrđenja i snimili konfiguraciju terena, ali ga nismo dobili - dodaje Rašković.

Dok se čeka novac za istraživanja mnogi arheološki vredni objekti propadaju. Jedan od takvih je i crkva Svetog Marka u selu Jakovac, na Mojsinjskim planinama, za koju se još pre 150 godina znalo da je u izuzetno lošem stanju.

Sami plaćaju istraživanje

Rašković kaže da problem predstavljaju i propisi koji građane obavezuju da kada prijave nalazište na svom posedu, sami finansiraju iskopavanja i istraživanje.

- Imali smo slučaj u Vitkovu gde su dva brata počela da grade kuću, a onda naišli na ostatke. Uložili su veliki novac u kuću, a onda su morali da plaćaju i istraživače i da prekinu izgradnju. Samo stotinu metara dalje, na istom lokalitetu, izgrađena je benzinska pumpa i ništa nam nije prijavljeno - ističe Rašković.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.