RHMZ: U SRBIJI JOŠ 10 LEDENIH DANA

Izvor: Kurir, 08.Feb.2012, 21:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RHMZ: U SRBIJI JOŠ 10 LEDENIH DANA

Od 1887. godine, od kada postoji evidencija o merenju temperature, najveći broj uzastopnih ledenih dana, čak 33, zabeležen u Beogradu u zimu 1892/93

BEOGRAD - Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je danas da se i narednih desetak dana u Srbiji očekuju ledeni dani, a da su najniže temperature u prethodnom periodu zabeležene u Sjenici, Kruševcu i Požegi.

U Sjenici je izmereno i do minus 26,8 stepeni Celzijusovih, u Kruševcu minus 22,2, a Požegi >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << minus 22,6 stepeni. Na krajnjem jugoistoku zemlje početak perioda sa ledenim danima je bio 26. januara.

Od 1887. godine, od kada postoji evidencija o merenju temperature, najveći broj uzastopnih ledenih dana - 33 - zabeležen je u Beogradu i to u zimu 1892/93 godine, a zatim 24 dana zime 1984/85 godine. Ledeni talas sa odstupanjem od prosečnih minimalnih temperatura i do -15 stepeni zabeležen je poslednja tri do četiri dana januara i svih osam dana u februaru.

U južnim delovima zemlje sneg je bio praćen jakim vetrom što je prouzrokovalo stvaranje snežnih nanosa. Dosadašnji istorijski apsolutni maksimum visine snežnog pokrivača prevaziđen je u Sjenici sa visinom od 89 santimetara. Niske temperature i snežni nanosi uzrokovali su i ljudske žrtve u ovom delu zemlje, podseća se u saopštenju.
Pogledaj vesti o: Kruševac

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.