Izvor: RTS, 04.Okt.2013, 16:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poraz kruševačke "Pobede"
Prvi put za sedam decenija kruševački nedeljnik "Pobeda", zbog blokade računa od 6,5 miliona dinara, nije osvanuo na kioscima. List je ranije kupio bugarski "Brikel", ali je ugovor raskinut, jer novi vlasnik nije ispunio obaveze.
Najstariji štampani nedeljnik "Pobeda" zbog blokade računa od 6, 5 miliona dinara ovog petka ne izlazi.
List koji postoji već sedamdeset godina, kupio je bugarski "Brikel", ali je ugovor raskinut, jer novi vlasnik nije ispunio obaveze.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Prema podacima novinarskih udruženja od početka tranzicije u Srbiji je bez posla ostalo više hiljada novinara i medijskih radnika. Od 52 privatizovana medija uspešno radi samo jedan, a ostali su, ili ugašeni, ili im preti stečaj.
Broj 3103 ovog petka nije se pojavio na kioscima, a ova novinsko-izdavačka kuća, iz koje su potekli radio i televizija, postala je prva žrtva poreske politike nulte tolerancije u Kruševcu.
Direktor "Pobede" Nikola Popović kaže da je ovo prvi put u 70 godina dugoj istoriji da "Pobeda" nije izašla.
"Dugovi su veliki. Zaposleni su radili za minimalac poslednjih godina, duguje se 13 plata i porezi i doprinosi. Uputili smo zahtev Agenciji da sve zaposlene proglasimo tehnološkim
viškom kako bi smo na neki način rešili svoju egzistenciju", dodaje Popović.
Dragoljub Antić, novinar kaže da ono što je stvarano sedam decenija nestalo je bukvalno za sedam dana.
"Tužno je to što se dešava. Razočaran sam jer su nas zaboravili svi oni koji su uvek dolazili, o kojima smo pisali, kojima smo rešavali problem i izlazili u susret. Nisu nam pružili čak ni
podršku", kaže on.
Generacije kruševačkih novinara, štampara i fotografa od prvog broja koji je izašao 16. novembra 1944. stvarale su brend jednog ozbiljnog hroničara društvenih zbivanja koji je u srećna vremena za štampane medije imao tiraž od 10.000 primeraka.
"Nije u redu da se gase lokalni mediji, posebno sa takvom tradicijom kakvu ima Pobeda", kaže kruševljanin Dragoljub Gajić.
On kaže da je bio pretplaćen na "Pobedu " i kada je bio u vojsci davne 1971. godine i dodaje da se mora pronaći način da ovaj nedeljnik opstane.
Nažalost verne čitalačke publike, onih koji su novinu stvarali proteklih sedam decenija i sada već bivših zaposlenih realnost za Pobedu u ovom trenutku je stečaj.
Istorija i tradicija jednog značajnog lokalnog glasila završava se sa brojem 3 102.
rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707
Pogledaj vesti o: Kruševac





