Izvor: RTS, 26.Jun.2022, 11:59

Otvoren aerodrom "Rosulje" kod Kruševca

Aerodrom "Rosulje" kod Kruševca svečano je otvoren za avio-saobraćaj. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji prisustvuje otvaranju, rekao je da će aerodrom moći da koriste mali avioni, sportska i biznis avijacija. Biznis avijacija raste najbrže u celom svetu, istakao je Vučić.
Prvi sportski aerodrom u okviru "Aerodroma Srbije", aerodrom "Rosulje" kod Kruševca, otvara se posle dve godine izgradnje, za koju je Vlada Srbije izdvojila 342.000.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dinara.

Vučić je rekao da će taj aerodrom moći da koriste mali avioni, sportska i biznis avijacija. "Biznis avijacija raste najbrže u celom svetu", istakao je Vučić koji je danas, između ostalog, govorio i o članstvu u EU i o auto-putu do Kruševca.
Vučić je naveo da aerodrom "Rosulje" ima najmoderniju pistu i hangare za male avione i najavio da će godinu ili godinu i po dana moći da ga koriste i veći avioni tipa ATR 72.
"Ovo je veliki početak i velika stvar. Nisam znao da je ovo tako pogodan prostor za aerodrom, izgleda prelepo, kao i pista", rekao je Vučić.
Napomenuo je da je cilj da se ne koristi samo za male avione u unutrašnjem saobraćaju, već i za međunarodni saobraćaj.
"Moraćemo da ga osposobimo da mogu da ga koriste i avioni iz inostranstva i avioni tipa ATR", rekao je Vučić.

Istakao je da će korišćenju aerodroma "Rosulje" doprineti mnogo i auto-put koji će tu proći, kao i brza pruga.
To će dodatno privući investitora u taj deo Srbije, kao i dalje povećanje plata i penzija u Srbiji, rekao je Vučić.
Istakao je da je država uložila 478 miliona dinara u aerodrom Rosulj i istakao da su to platili građani Srbije.
Izrazio je uverenje da će taj aerodrom doprineti daljem razvoju turizma u tom delu Srbije i pospešiti dalji povratak naših građana iz inostranstva. 
Direktor "Aerodroma Srbije" Mihajlo Zdavković objasnio je da će avioni ATR moći da koriste aerodrom tek u drugoj fazi, kao i da su "Rosulje" jedan od najlepših aerodroma tog tipa koji imamo u zemlji.
"Ulaganje i u borski aerodrom"Vučić najavio je da će država uložiti novac i u aerodrom u Boru, kao i u neki aerodrom na jugu zemlje.

"Posebno mi je drago zbog aerodroma 'Rosulje' kod Kruševca. Piloti, uglavnom iz Trstenika, rekli su mi da bi bilo dobro da i na jugu napravimo ovakav aerodrom. Zatim, da vidimo u Boru da obnovimo sve ono što smo još izgradili 1985. godine", rekao je Vučić novinarima.
Borski aerodrom sada se uglavnom koristi za sportske letove, a planira se da mogu da ga koriste i mali avioni za turističku i biznis avijaciju.
Sleteo prvi avion na aerodrom "Rosulje"Mini aeromiting tokom otvaranja sportskog aerodroma Rosulje, počeo je skokom padobranaca.

Zastave Republike Srbije, Vojske Srbije i Grada Kruševca nosili su pripadnici Vojske Srbije instruktori padobranstva Milan Todorović, Miladin Gojković i Dalibor Simić.
Prvi avion koji je sleteo na novootvoreni aerodrom kod Kruševca "Pajper PA-34 Seneka", dočekao je počasni vodeni luk, a njim je upravljao pilot nastavnik Goran Bošković iz Trstenika sa 4.000 sati letenja iz Aero-kluba "Trstenik".
"Seneka" je laki dvomotorni avion američke proizvodnje i ima namenu poslovnog aviona, a dosta se koristi i za lični prevoz.
Predstavljeni su i "Pajper PA-28 Čiroki", laki višenamenski jednomotorni avion američke proizvodnje niskokrilac sa četiri sedišta kojim je upravljao pilot, nastavnik letenja Dušan Todorović, kao i "Cesna 172 Skajhog, "Lasta 2" domaće proizvodnje, koji se koristi u naoružanju RV i PVO i nalazi se u sastavu 526. školsko-trenažne avijacijske eskadrile 204. Vazduhoplovne brigade na aerodromu Batajnica.
Osim padobrana UM-1, pripadnici 63. padobranske brigade koristili su i desantni padobran OVP-80.08-1 koji je namenjen za izvršenje školsko-borbenih i trenažnih individualnih ili masovnih padobranskih desantiranja, koji je najsavremeniji tip tog padobrana. 

Posle skokova padobranaca, nebom su krstarili helikopteri Vojske Srbije, među kojima "Erbas X-50", "Gazela XO-45".
"Gazelom", koja je višenamenska za obuku pilota, izviđanje i spasavanje ljudstva i materijala, kao i osmatranje bojišta, upravljao je pilot kapetan prve klase Ilija Šibenik.
Nekada se "Gazela" proizvodila u staroj Jugoslaviji, a licencu je vodio i koordinirao vazduhoplovni institut, dok se sklapala u fabrici "Soko" u Mostaru, a motori se proizvodili u industriji motora "21. maj" u Rakovici.
Helikopter "Erbas X-50" je laki vojni višenamenski helikopter sposoban za izvršenje širokog spektra zadataka u cilju podrške dodeljene misije od specijalnih operacija, transporta i transporta iznad mora i kopna u dnevnim i noćnim uslovima.
Za kraj spektakla na prvom sportskom aerodromu u našoj zemlji bili su zaduženi pripadnici 101. Lovačke avijacijske eskadrile u MIG-ovima 29. 
Na aerodromu "Rosulje", prisustvuju i ministar saobraćaja Tomislav Momirović, ministar policije Aleksandar Vulin, ministar odbrane Nebojša Stefanović, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović, kao i veliki broj građana koji nose zastave Srbije.
Aerodrom se prostire na površini od 40 hektara i uz aerodromsku zgradu i hangar, poseduje rulnu stazu i pistu dužine 820 metara.
Nosiće kodnu oznaku 2B, što znači da će na njega moći da sleću avioni s rasponom krila do 24 metra, kao što su sportski i manji avioni poput pajpera, cesne, manjeg lir džeta, laste i sličnih letelica koje imaju do 10 sedišta.
"Rosulje" su pravljene po standardima za avione ATR, što znači da će u budućnosti, sa produženjem piste, moći da se koristi za regionalni saobraćaj.
Aerodrom "Rosulje" nalazi se na 5,5 kilometara od centra Kruševca, na visoravni Jasikovica, na kojoj ima magle samo pet dana u godini, i to u januaru.
Pogledaj vesti o: Kruševac

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.