SRCE ZA DECU Porodilišta u Kragujevcu i Aranđelovcu dobila aparate za proveru sluha kod beba

Izvor: Blic, 05.Maj.2016, 12:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SRCE ZA DECU Porodilišta u Kragujevcu i Aranđelovcu dobila aparate za proveru sluha kod beba

Porodilišta u Kragujevcu i Aranđelovcu dobila su danas od "Blic fondacije" aparate za rani skrining sluha kod novorođenčadi.

Nabavku ovih uređaja donirala je kompanija "Telekom Srbija". Ova društveno odgovorna firma podržala je akciju "Blic fondacije" - "Srce za decu" tako što je obezbedila novac za kupovinu tri aparata za neonatalni skrining za porodilišta u Novom Sadu, Aranđelovcu i Kragujevcu.

"Blic fondacija" je 4. marta pokrenula akciju "Srce za decu" čiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je cilj da se svim porodilištima u Srbiji, a ima ih ukupno 56, obezbede aparati za rano otkrivanje eventualnog oštećenja sluha kod beba. Do sada je ove uređaje dobilo 10 porodilišta: u Nišu, Valjevu, Vršcu, Prokuplju, Šapcu, Kraljevu, Čačku, Novom Sadu, Aranđelovcu i Kragujevcu.

U Kragujevcu se godišnje rodi 2.300 beba, a uređaj za neonatalni skrining sluha načelnici Odeljenja neonatologije dr Oliveri Laban, je uručio urednik "Blic fondacije" Velimir Perović.

Pročitajte još

- Od danas svakoj bebi koja se rodi u Šumadijskom okrugu biće testiran sluh odmah po rođenju, jer smo aparate za skrining sluha uručili porodilištima i u Aranđelovcu i u Kragujevcu. "Blic fondacija" se zahvaljuje svim kompanijama i građanima koji su odlučili da podrže akciju "Srce za decu" i pomognu da rešimo jedan izuzetno veliki problem koji se tiče zdravlja naše dece. Bez ovog aparata je gotovo nemoguće otkriti da dete ima problem sa sluhom, tako da su do sada roditelji i lekari sa velikim zakašnjenjem dijagnostikovali taj hendikep. U Srbiji se godišnje rodi više od 60.000 dece a čak 300 beba se rodi sa oštećenim sluhom. Ako se taj problem ne otkrije odmah po rođenju, dete nikada neće moći pravilno da razvije govor i intelekt. Međutim, ako se oštećenje sluha otkrije odmah po rođenju dete će do polaska u školu moći da potpuno rehabilituje sluh i ni u čemu se neće razlikovati od svojih vršnjaka - rekao je urednik Perović.

Zahvaljujući se "Blic fondaciji" na vrednom i izuzetno važnom poklonu, načelnica Odeljenja neonatologije Ginekološko akušerske klinike Kliničkog centra Kragujevac dr Olivera Laban je naglasila da organizovani skrining sluha kod novorođenih beba u kragujevačkom porodilištu datira još iz 2010. godine.

- Uz pomoć prof. Slobodana Obradovića, tadašnjeg direktora Kliničkog centra i uz svesrdnu saradnju prof. dr Ljubice Živić, iz naše Klinike za otorinolaringologiju, te godine počeli smo sa organizovanim pregledom sluha kod svih novorođenih beba u Kragujevcu. Bili smo među prvima u Srbiji sa dozvolom Ministarstva zdravlja za obavljanje procedure skrininga sluha kod novorođenčadi i na taj način, uspešno smo pratili i, ukoliko je bilo potrebe, lečili oštećenja sluha novorođenih beba u Kliničkom centru Kragujevac. Za vreme kontinuiranog rada, obavili smo oko 10.000 skrininga sluha kod novorođenčadi. Nažalost, zbog kvara aparata i nedostatka sredstava za njegovu popravku i nabavku potrošnog materijala, od sredine 2014. godine, nismo radili preglede za rano otkrivanje problema sa sluhom novorođenih beba. Utoliko je akcija "Blic fondacije" i donacija “Telekoma Srbije” značajnija za našu ustanovu, jer ćemo nastaviti tamo gde smo stali - istakla je dr Laban.

Danas je i porodilište u Aranđelovcu, gde se godišnje rodi oko 430 beba, dobilo uređaj za neonatalni skrining sluha.

Pomozimo da se svako dete glasno raduje!

Načelnici neonatologije dr Gordani Lukić, aparat je uručio urednik "Blic fondacije" Velimir Perović.

- Neonatalni skrining sluha je preventivni medicinski pregled čiji je svrha rano otkrivanje bolesti kod novorođenih beba sa ciljem pravovremene dijagnostike i lečenja. Poznato je da jedna do tri bebe na hiljadu novorođene dece ima teško oštećenje sluha. Razvoj centra za sluh i govor najintenzivniji je u prvim mesecima života a oštećenje sluha u prvih 3-6 meseci dovodi do zaostajanja razvoja jezika, govora kao i kognitivnog razvoja deteta. Cilj skrininga je da se oštećenje sluha otkrije do trećeg meseca života kako bi lečenje i habilitacija otpočeli što ranije i dete u potpunosti pratilo razvoj svojih vršnjaka. S obzirom da je tačnost skrininga gotovo 100%, posebno mi je zadovoljstvo sto mogu iskoristiti ovu priliku da se javno zahvalim "Blic fondaciji" na doniranju aparata za skrining sluha kod novorođenčadi porodilištu naše bolnice. Praksa doniranja nam je izuzetno važna jer na ovaj način ostvarujemo opremanje porodilišta i odeljenja neonatologije u vremenu kada zbog materijalnih poteškoća teško dolazimo do neophodnih sredstava za nabavku aparata." - kazala je dr Lukić.

Prva beba u aranđelovačkom porodilištu kojoj je danas urađen skrinig sluha je beba Danica. Rezultati su pokazli da ona odlično čuje.

Velimir Perović je pozvao građane Srbije da slanjem sms na humanitarni broj 2552 (cena poruke je 100 dinara) podrže akciju "Blic fondacije". Za realizaciju ove akcije potrebno je da se prikupi 200.000 evra.

Kako donirati?

- Nabavkom aparata za neonatalni skrining sluha sprečićemo da deca sa urođenim oštećenjem sluha ceo život žive sa tim hendikepom. Potrebno da ljudi dobre volje pošalju samo po jedan sms na 2552 i za par meseci opremićemo sva porodilišta u Srbiji ovim izuzetno važnim uređajem - kazao je Perović.

Pokrovitelj humanitarne akcije "Blic fondacije" - "Srce za decu" je Ministarstvo zdravlja, a medijski partner Radio-televizija Srbije.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

"Srce za decu" za opremanje porodilišta

Izvor: RTS, 05.Maj.2016

Akcija "Srce za decu" Blic fondacije, ima za cilj prikupljanje sredstava za opremanje svih 56 porodilišta u Srbiji aparatima koji omogućavaju rano dijagnostikovanje eventualnog oštedenja sluha kod novorođenih beba. Kompanija "Telekom Srbija" donirala je dva aparata za skrining sluha u Aranđelovcu...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.