Izvor: RTS, 19.Maj.2014, 17:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pomoć ugroženim građanima
Grad Valjevo poziva građane da sutra od 10 časova učestvuju u akciji čišćenja. Potrebno je da ponesu alat, lopate, ašove, krampove. Pomoć za građane sa ugroženi područja prikuplja se u Novom Pazaru, Kragujevcu, Nišu, Pirotu, Užicu i drugim mestima širom Srbije.
U Gerontološkom centru u Kragujevcu smešeno 30 starih osoba iz Obrenovca. Stočari iz desetak kragujevačkih sela i mlekara Kuč odrekli su se jednodnevne proitvodnje mleka, šleper sa 10 tona mlečnih prerađevina biće >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << upućen sutra.
Članovi Društva protiv šećerne bolesti Kragujevca prikupljaju insulin, lekove i hranu za dijabetičare koje će u četvrtak odneti u Svilajnac.
Učenici trećeg razreda Osnovne škole "Svetozar Marković" iz Kragujevca odrekli su se ekskurzije u korist dece u poplavljenim područjima.
Gradsko veće Niša odlučilo je da iz budžeta uputi 10 miliona dinara za pomoć ugroženim područjima. Pomoć će uputiti i svih pet gradskih opština u Nišu.
Fabrika pumpi Jastrebac iz Niša ponudila je svoje proizvode za izvlačenje vode u poplavljenim krajevima. Kompanija Filip Moris obezbedila je 75.000 dolara i stavila na raspolaganje Centru za vanredne situacije, saopšteno je iz te kompanije.
Od 15. juna do 15. avgusta, Nišvil džez festival organizovaće besplatne koncerte u najugroženijim gradovima Srbije i Republike Srpske.
Reprezentacija fudbalskih veterana sve utakmice do kraja godine igraće u humanitarne svrhe.
Niška eparhija organizuje prikupljanje pomoći u svim crkvama. Crveni krst iz Niša do sada je uputio više od 40 tona pomoći, i poziva građane da donose hranu, vodu, sredstva za higijenu, gumene čizme i rukavice.
Rektorat Univerziteta u Nišu preporučio je da 13 fakulteta zbog vanredne situacije odlože nastavu i ispite za sedam dana i uključe se u pružanje pomoći ugroženom stanovništu.
Opština Vlasotince obezbedila je 10.000 džakova koji do večeras stižu do ugroženih Iako se situacija nakon povlačenja vode stabilizuje u Valjevu, zbog sve većeg broja klizišta i velikih oštećenja, svi raspoloživi kapaciteti su angažovani kako bi se obezbedili ljudi i osnovni uslovi za život. Klizišta urušavaju kuće, a štete se samo na uništenom koritu Kolubare mere milionima evra.
Grad Valjevo poziva građane da se sutra od 10 časova uključe u akciju čišćenja Valjeva. Potrebno je da ponesu alat, lopate, ašove, krampove.
Štab za vanredne situacije grada Požarevca obaveštava da je pokrenuta proizvodnja vode na vodoizvorištu Bradarac, ali je količina hlora u vodi radi zaštite povećana pa ima karakter tehničke vode i meštani Bradarca ne treba da je piju. Nakon analize Zavoda za javno zdravlje Požarevac, koja će uskoro uslediti, Štab će o kvalitetu ove vode blagovremeno obavestiti zainteresovane meštane.
Gradski odbor Crvenog krsta u Požarevcu organizovao je sabirne akcije za prikupljanje pomoći. Veliki broj Požarevljana odazvao se pozivu i prikupljena je velika količina pomoći. Akciji se priključili i vojnici požarevačkog garnizona koji su, nakon povratka sa odbrane Šapca, sakupili sredstva za pomoć najmlađima.
Iz Užica je jutros otpremljeno 500 kilograma hleba i 100 litara ulja na ugroženo područje u Bajinu Baštu. Iz užičkog Crvenog krsta, otpremljen je kombi neophodne pomoći (gotova jela, ćebad, pelene, hrana za bebe i sredstva za ličnu higijenu) koju su prikupili užički preduzetnici, privrednici i građani. Iz Užica je otpremljen i šleper vode za Paraćin.
Samostalni i industrijski sindikat užičkog preduzeća "Prvi partizan" izdvojili su po 200 hiljada dinara za nabavku neophodne pomoći za ugrožena područja, kao i firma Bohor.
Članice užičkog Kola srpskih sestara pozvale sugrađane da se uključe u prikupljanje pomoći za ugrožene na teritoriji opštine Bajina Bašta.
Grupa od 20 korisnika gerontološkog centra iz Obrenovca noćas je zbrinuta u Gerontološkom centru u Kruševcu.
Maturanti srednje stručne škole iz Pirota, deo novca koji su sakupili za proslavu mature potrošili su za kupovinu opreme za bebe i higijenska sredstva. Za pomoć ugroženim područjima opština Pirot izdvojila je milion i po dinara, hiljadu dvesta pari gumenih čizama i cisternu sa vodom koja je otišla u Paraćin, dok je opština Dimitrovgrad uputila dva šlepera flaširane vode.
Studentski parlament Državnog univerziteta u Novom Pazaru prikuplja pomoć za poplavljena područja u našoj zemlji. Akciju su pokrenuli pod geslom "Položimo najvažniji ispit u životu, pomozimo ugroženima". Takođe, svi zaposleni te visokoškolske ustanove odrekli su se jedne dnevnice u korist pomoći poplavljenom stanovništvu.
Pogledaj vesti o: Kragujevac
















