
Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Jan.2021, 10:26
NIJE ŽIVOT FILM? ŠTA JE FIKCIJA, A ŠTA REALNOST: Slučaj po kojem je snimljen "Otac" digao je Srbiju na noge
Film "Otac" Srđana Golubovića, premijerno prikazan 16. januara na Radio-televiziji Srbije, inspirisan je istinitom pričom iz okoline Kragujevca, prema kojoj je otac krenuo peške za Beograd tražeći svoju pravdu, nakon što mu je socijalna služba oduzela decu i smestila ih u hraniteljsku porodicu.
Javnost u Srbiji potresa slučaj Đorđa Joksimovića, kojem je socijalna služba oduzela troje dece i čija je priča bila inspiracija za film "Otac", koji je u subotu premijerno >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << prikazan na RTS-u. Bura je pokrenuta na društvenim mrežama i medijima, a reagovali su i nadležni. Sa jedne strane, navodi se da je Joksimović odavno ispunio uslove da mu se deca vrate, dok ministar kaže da film nije život i da sve što se čini ima za cilj dobrobit dece.
Polemiku na društvenim mrežama i u javnosti, kao i reakciju nadležnih, izazvao je slučaj Đorđa Joksimovića, oca kojem je oduzeto roditeljsko pravo nad troje dece, i koji već pet godina pokušava da ih vrati pod svoje okrilje.
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju saopštilo je da se aktivno uključilo u slučaj, te da će uraditi sve što može da deca rastu kao i sva druga, navodeći da je "slučaj Joksimović daleko od mozaika koji je o tome složen u javnosti".
U saopštenju ministarstva se navodi da je ministar Ratko Dmitrović razgovarao sa direktorom Centra za socijalni rad u Kragujevcu Vladom Jovanovićem, i još nekoliko osoba koje su upoznate sa slučajem, uključujući i ljude bliske Đorđu Joksimoviću, a povodom atmosfere koja je stvorena u javnosti.
Ministar je naveo da sve što u tom slučaju preduzimaju nadležne institucije ima za cilj dobrobit dece.
- Slika koja je stvorena u javnosti, i dalje se stvara, kako neko ima zlu nameru da roditeljima iz obesti uzme decu, čak se spominje i usvajanje u inostranstvu, dokaz je potpunog napoznavanja činjenica ili svesnog manipulisanja - naveo je Dmitrović.
Kako je rekao, "filmska umetnost u pravilu slika život, ali film, često, nije život".
- Posebno nije u slučaju Joksimovića. Jedno je predložak, nadgradnja, fikcija, a drugo život sa svim surovostima i tragičnim pojavama koje mogu da se odražavaju na ljude, u ovom slučaju na decu. Slučaj Joksimović je daleko od mozaika koji je o tome složen u javnosti - smatra Dmitrović.
Zamolio je sve koji bi, kako kaže, da komentarišu ovaj slučaj i daju ocene, a ne poznaju činjenično stanje, da se suzdrže, pre svega zbog dece Joksimovića.
Povodom slučaja Đorđa Joksimovića, danas je održan sastanak Zaštitnika građana s predstavnicima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Ministarka Darija Kisić Tepavčević je obavestila ombudsmana da je Ministarstvo zatražilo od Centra za socijalni rad "Solidarnost" iz Kragujevca celokupnu dokumentaciju u vezi s tim slučajem.
Centar je Ministarstvo obavestio o svim preduzetim radnjama na tom slučaju od 2015. godine do danas, dostavljajući potrebnu dokumentaciju, koju je ministarka predala Pašaliću na dalje postupanje.
Ministarka i ombudsman Zoran Pašalić su se saglasili da je interes dece od prioritetnog značaja za obe institucije.
Ombudsman se za slučaj Đorđa Joksimovića zainteresovao nakon napisa u medijima da je otac odavno ispunio sve uslove koje je organ starateljstva od njega zahtevao, ali da ne može da uspostavi kontakt sa nadležnima u Centru "Solidarnost".
Zaštitnik građana je saopštio u ponedeljak da je zato pokrenuo postupak kontrole privatnosti i zakonitosti rada kragujevačkog Centra za socijalni rad i Ministarstva za rad.
Smatra da u tom slučaju postoji mogućnost ugrožavanja ili povrede prava i najboljih interesa deteta.
Pogledaj vesti o: Kragujevac
Nastavak na SrbijaDanas.com...