Muzej pristupačan osobama s invaliditetom

Izvor: RTS, 17.Dec.2019, 12:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Muzej pristupačan osobama s invaliditetom

Procenjuje se da u Srbiji živi oko 800.000 osoba sa invaliditetom, ali mnogi od njih nisu u dovoljnoj meri uključeni u javni i kulturni život zajednice jer nemaju pristup svim ustanovama i institucijama. Kragujevac je jedan od gradova koji je učinio velike pomake u toj oblasti, a Muzej „21. oktobar“ prva je institucija kulture koja je sveobuhvatno i potpuno dostupna svim građanima. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Iako je Spomen-muzej "21. oktobar" otvoren pre više od četrdeset godina, Kragujevčanin Oliver Spasić, zahvaljujući specijalnom transporteru, prvi put može da pogleda kompletnu postavku na dva nivoa. Voli sport i umetnost, odlazi u ustanove koje su mu dostupne.

"Video sam samo ovaj deo postavke, ali dole, na primer, nisam silazio. A i dole, naravno, ima šta da se vidi. Značiće mi mnogo za ostali deo muzeja", kaže Oliver Spasić iz Kragujevca.
"Mnogo znači, svakom invalidu je san da prošeta, da izađe iz kuće", ističe Ranko Spasić.
Muzej "21. oktobar" prva je institucija u Kragujevcu u potpunosti prilagođena osabama sa različitim vidovima invaliditeta. Kroz tri projekta Ministarstva kulture uloženo je više od milion dinara u pristupačnost muzejskih sadržaja. Taktilne table potavljene su za slepe i slabovide.
"Koristeći Brajevo pismo, naravno, prepričan je sadržaj koji se nalazi na panoima. Druga priča je vezana za ljude koji su gluvi i nagluvi. Za njih su postavljene četiri indukcione petlje koje to prosto omogućavaju: da kada kustos govori u mikrofon na tim mestima, oni preko slušnih aparata čuju", naglašava Marko Terzić, iz Muzeja "21. oktobar".
Zajedničkim radom udruženja, lokalne samoprave i države, u Kragujevcu je dosta urađeno da osobe sa invaliditetom, osim na papiru, i u praksi postanu punopravni članovi društva.
"Tu si i dnevni boravci, tu je i asistent u porodici, za osobe sa autizmom, tu je podrška sveopštoj pristupačnosti, gotovo da nema trotoara, raskrsnice bez taktilne staze, bez zvučnih semafora", navodi Gordana Damjanović, član GV za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
Muzej "21. oktobar" prvi je uklonio sve barijere, grad je znatno dostupniji osobama sa invaliditetom. Otuda i dve godine zaredom, priznanje za sveopštu pristupačnost.
 
 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.