Korupcija na fakultetima: ispit za 300 evra

Izvor: Politika, 22.Dec.2012, 16:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Korupcija na fakultetima: ispit za 300 evra

Mito se najčešće nudi posredniku sa fakulteta, a ne direktno profesoru

Najveći broj studenata koji se zbog korupcije obraćao Beogradskog otvorenoj školi je sa Univerziteta u Nišu, njih 52 odsto, a na drugom mestu sa 24 odsto je Univerzitet u Beogradu. U 14 odsto slučajeva, prijave su stigle sa Univerziteta u Novom Sadu, a samo 10 odsto sa Univerziteta u Kragujevcu – čulo se na jučerašnjem predstavljanju rezultata prvog istraživanja na temu korupcije u visokom obrazovanju.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << />
Na konferenciji za novinare pod simboličnim nazivom „smak univerziteta”, Danilo Milić iz Centra „Ulof Palma” je rekao da o želji da se iskreno borimo protiv korupcije najbolje govori maratonski sudski proces u aferi „Indeks” ili blage kazne za one koji su poput dekana Medicinskog fakulteta u Nišu zaposlili brojnu rodbinu u ovoj visokoškolskoj instituciji.

– U upravo završenom istraživanju, koje je obuhvatilo 1.800 studenata svih godina sa univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, utvrđeno je da pet odsto studenata smatra da gotovo sve njihove kolege nude mito za šesticu, a sedam odsto njih da mito primaju gotovo svi profesori. Na osnovu odgovora anketiranih, cena za ispit je u proseku 300 evra, a mito se ne nudi direktno profesoru, već nekom posredniku iz administracije ili čak osobi van fakulteta – rekao je Mihailo Gajić iz BOŠ-a.

Po njegovim rečima, mali je broj studenata koji bi prijavili korupciju jer se plaše sankcija, a veruju i da među profesorima postoji solidarnost. Oni koji bi prijavili takav slučaj, otišli bi prvo kod šefa katedre (33 odsto) ili u studentski parlament (25 odsto), ali i kod profesora u kojeg imaju poverenja (15 odsto).

– Zanimljivo je kako bi studenti kaznili svoje nečasne kolege i profesore: 28 odsto njih smatra da profesor treba da dobije otkaz bez prava povratka u profesiju, 26 odsto je za otkaz, a osam procenata je za zatvor. Ostali su za privremenu suspenziju (19 odsto) i opomenu (16 odsto) – rekao je Gajić.

S druge strane, studenti bi studente kaznili samo sa opomenom (39 odsto), ali je bilo i onih koji smatraju da je adekvatna kazna obnova godine (19 odsto), privremena suspenzija (14 odsto), beleška u dodatku diplomi (10 odsto), ispisivanje sa fakulteta (devet odsto) i zatvor (takođe osam odsto).

– Nema razloga da profesori strahuju od ocenjivanja, jer je većina studenata rekla da bi profesori koji dobijaju loše ocene morali da dobiju samo opomenu, a profesori sa dobrim ocenama pohvalu, dok je manjina za smanjenje, odnosno povećanje plate – rekao je Gajić.

Profesorka beogradskog Pravnog fakulteta dr Radmila Vasić, koja se već deset godina bori protiv korupcije, inače član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, je rekla da su univerziteti u Srbiji u obavezi da do 31 marta naredne godine dostave Agenciji takozvani plan integriteta. Plan, kako je objasnila, podrazumeva da fakultet ispita polazne tačke za korupciju i predloži mere za njihovu prevenciju i uklanjanje. Ona je rekla i da istraživanjem nije obuhvaćena jedna velika oblast podložna korupciji – udžbenici.

Istraživanje je urađeno uz podršku Centra „Ulof Palma”, od januara ove godine, u okviru projekta „Za odgovornije univerzitete u Srbiji”.

S. Gucijan

objavljeno: 22.12.2012.
Pogledaj vesti o: Kragujevac

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.