Korak za srce u parku Čair u Nišu

Izvor: B92, 03.Avg.2011, 15:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Korak za srce u parku Čair u Nišu

U okviru kampanje Korak za srce, farmaceutska kompanija Actavis 6. avgusta u 10 časova organizovaće novu šetnju od 3 kilometra u Nišu u Parku Čair, a startna pozicija će biti ispred Dečijeg kulturnog centra.

Celokupna kampanja realizuje se u saradnji sa partnerima Ministarstvom za zaštitu životne sredine, rudarstvo i prostorno planiranje, Savezom za

rekreaciju i fitnes Srbije, Turističkom organizacijom Srbije, kao i sa veoma bitnim lokalnim partnerima, Turističkom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << organizacijom Niš i Gradom Nišom.

Tokom prethodnih šetnji u pet gradova u Srbiji (Novom Sadu, Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Čačku) učestvovalo je više od 3000 ljudi. Preporučene staze svim zainteresovanim građanima su dostupne na sajtovima www.actavis.rs i www.korakzasrce.rs.

Ovaj projekat ima za cilj prevenciju kardiovaskularnih bolesti i edukaciju ljudi o prevenciji zdravih stilova života, a istraživanja pokazuju da tri kilometra šetnje dnevno može da zaštiti od većine oboljenja srca i krvnih sudova.

Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok morbiditeta i mortaliteta kako u razvijenim tako i u zemljama u razvoju. Procenjuje se da je 2000. godine više od 4 miliona Evropljana umrlo od kardiovaskularnih bolesti, što čini 43% smrti muškaraca i 55 odsto žena.

U Srbiji je, prema statističkim podacima 2005. god. 57 odsto svih smrti bilo uzrokovano bolestima srca i krvnih sudova i po tome smo na drugom mestu u Evropi i trećem na svetu.

Faktori koji utiču na razvoj koronarne bolesti su višestruki, a najznačajniji su povišeni krvni pritisak, povišene vrednosti holesterola u krvi, šećerna bolest, prekomerna telesna težina, pušenje, fizička neaktivnost, stres, starenje i nasledna predispozicija.

Pojedine činioce - poput uzrasta, pola ili naslednih faktora - ne možemo lečiti, ali na one koji doprinose nastanku bolesti srca, kao što su pušenje, fizička neaktivnost, loša ishrana, gojaznost i visoki krvni pritisak i procenat masnoća u krvi, sami utičemo.
Pogledaj vesti o: Kragujevac

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Korak za srce u parku Čair u Nišu

Izvor: Beta OMS, 03.Avg.2011

BEOGRAD,6. avgust 2011.godine - U okviru kampanje Korak za srce, farmaceutska kompanija Actavis 6. avgusta u 10 časova organizovaće novu šetnju od 3 kilometra u Nišu u Parku Čair, a startna pozicija će biti ispred Dečijeg kulturnog centra. Celokupna kampanja realizuje se u saradnji sa partnerima...

Nastavak na Beta OMS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.