
Izvor: Medijski istraživački centar, 22.Jun.2013, 13:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
KONFERENCIJA POSVEĆENA TRANSFERU TEHNOLOGIJE
Piše V. Petrović
Na Univerzitetu u Nišu u saradnji sa Elektronskim fakultetom organizovana je dvodnevna Međunarodna konferencija ICTT 2013. posvećena transferu tehnologije koja je okupila 109 autora iz 12 zemalja.
Skup je održan kao aktivnost Tempus projekta koji povezuje obrazovanje, istraživanje i inovacije, kao tri najznačajnija pokretača održivog razvoja, a projekat su realizovala četiri državna univerziteta u Srbiji, Beogradski, Novosadski i Kragujevački. Kao suorganizatori se pojavljuju Nacionalni savet za visoko obrazovanje, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije i Privredna komora Srbije.
Konferenciji je presedavao profesor sa Elektronskog fakulteta u Nišu dr Ivan Milentijević.
Konferencija predstavlja napor da se ojačaju veze između naučnog istraživanja i industrije Srbije. Na Konferenciji je predstavljena i „Nacionalna platforma za sinergiju obrazovanja, istraživanja i inovacija u Srbiji“ ili, takozvani „trougao znanja“, jedan od najvažnijih dokumenata u Srbiji, na kojoj su radili najkompetentniji stručnjaci iz Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, Nacionalnog saveta za nauku i državnih univerziteta uključenih u projekat.
-Trougao znanja je vruća tema u svim evropskim državama – objašnjava profesor dr Ivan Milentijević. –To je svojevrsna sinergija obrazovanja, istraživanja i inovacija.Tek kada ove oblasti u društvu počnu da se prožimaju i preklapaju može se očekivati vidni napredak u mnogim segmentima.U skoro svim zemljama se trenutno radi na izradi ovakvih platformi, a u mnogima su one već donete i daju vidljive rezultate. U principu sve je najviše povezano sa ekonomijom i sa privrednim rastom u jednoj državi.
Govoreći o Nacionalnoj platformi profesor dr Milentijević objašnjava da ona nudi i odgovarajuća rešenja za trenutnu situaciju u kojoj se naša privreda nalazi, ali dodaje i da mora da se uspostavi veza između univerziteta i privrede.U tom smislu u radu Konferencije koja se održava u Nišu učestvovaće pored naučnih radnika i istraživača i predstavnici privrede, odnosno privrednih komora kako Republičke tako i regionalne.
-Radeći na platformi pošli smo od analize trenutne situacije u zemlji, potom smo postavili određene ciljeve ali smo pokazali i kako ti ciljevi mogu da se ostvare – dodaje dr Ivan Milentijević. – Ona je namenjena Vladi, ministrima, univerzitetima i poslovnim ljudima.Preporuke koje nudimo su generalne ali i konkretne.Ima dosta stvari koje mogu da se urade i kada je u pitanju saradnja univerziteta i privrede i to na vrlo lak način i za vrlo kratko vreme.Moje mišljenje je da univerziteti moraju aktivno da učestvuju u životu regiona kojima pripadaju.Oni su ti koji stvaraju stručnjake koji su potrebni industriji u regionu, a studentima mogu da obezbede dobru praksu.Na Elektronskom fakultetu smo to rešili tako što studenti praksu obavljaju u određenim firmama.Oni mogu da osete radnu atmsferu, da vide gde mogu sutra da dođu do posla, a firma može da pronađe sebi nove stručnjake koji su za njega dobri.
Profesor dr Milenitejvić smatra da je visoko obrazovanje u Srbiji na sasvim solidnom nivou.Doduše, dodaje da se ne ulaže dovoljno u njega, ali u realnom vremenu u kome živimo pomalo je i negolično tražiti da vam neko stalno daje novac.Njegovo mišljenje je da fakulteti i sami, preko projekata, mogu dobro da zarade, a taj novac, što je recimo slučaj na Elektronskom fakultetu, ulože u dalje opremanje laboratorija i instituta namenjenih studentima.
-U prilog svemu ovome ide i to što je Komisija za akreditaciju postala ravnopravni član evropske agencije za vrednovanje obrazovanja, a to znači da će diplome sa naših univerziteta biti priznate u Evropi – dodaje dr Milentijević. –Praktično to znači da smo zadovoljili evropske standarde.Imamo i dobar sistem istraživanja, ali padamo na komercijalizaciji, odnosno primeni rezultata istraživanja.Tu smo u donjem delu evropske lestvice.Najtanji smo na polju inovacija.Mada važimo za pomalo vrcav narod inovacije nam ne idu najbolje.Najednostavnije, ne dostaje nam inovaciona, preduzetnička, kultura. To se uči i sa učenjem treba početi od najranijih dana, još iz srednjih škola, pa do fakulteta i to su stvari na kojima trebamo još da radimo.
Odgovor na ovo, ali i sva druga pitanja nalaze se u Nacionalnoj platformi posvećenoj trouglu znanja, dokumentu koji je, kako kaže naš sagovornik, jedan od najvažnijih dokumenata, a o njemu i još mnogo čemu kada se radi o transferu znanja govoriće najpozvaniji naredna dva dana na Univerzitetu u Nišu.
Pogledaj vesti o: Kragujevac
Nastavak na Medijski istraživački centar...