Gradi se prvi Centar za matične ćelije u Srbiji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Dec.2014, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gradi se prvi Centar za matične ćelije u Srbiji

Prvi Centar za matične ćelije biće izgrađen u Kragujevcu. Na projektu vrednom 16 miliona evra radio je tim ljudi sa Medicinskog fakulteta, na čelu sa našim najpoznatijim genetičarem, doktorom Miodragom Stojkovićem. Do sada su sve matične ćelije bile zamrzavane van zemlje. Izgradnjom ovog centra Srbija će dobiti svoju banku ovih samoobnavljajućih ćelija.

Za građane Srbije nova tehnoligija koja prati najsavremenije tokove u biomedicini primenjivaće se u lečenju naslednih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << bolesti.

"Veći deo tih matičnih ćelija se uzima ovde nakon toga se skladišti i uglavnom šalje u neke banke u inostranstvu. Možda će biti dobro što će ovo biti banka koja gravidira na teritoriji Srbije i neće biti samo za građane ovde, već za građane celog regiona", rekao je dr Vladislav Volarević sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.

Izgradnja počinje u aprilu, objekat će se prostirati na 10 hiljada metara kvadratnih, a celokupna njegova vrednost iznosi oko 16 miliona evra.

"Taj Centar će opravdati svaki dinar koji je tu uložen i tu će biti dosta posla u toj banci matičnih ćelija koja treba da ostvaruje i profit, biće posla za mlade ljude, lekare, biologe, hemičare", naglasio je dr Nebojša Arsenijević, rukovodilac centra za molekulsku medicinu i istraživanje matičnih ćelija.

Samoobnavljajuće ćelije regenerišu organe i najviše se koriste prilikom tretmana lečenja naslednih bolesti. U Srbiji će prvi put mladi naučnici imati priliku da primene najsavremenije metode rada poput njihovih kolega u inostranstvu.

"Mnogim našim ljudima koji su otišli u inostranstvo ovo će biti magnet da se vrate, kako mladi, tako i iskusni naučnici. Planirano je da nekoliko najiskusnijih naučnika mladih, iskusnih u radu u laboratoriji dođe ovde jer će uslovi biti apsolutno identični, ako ne i bolji, od onih uslova u inostranstvu", dodao je Volarević.

Jedinstven u regionu ovaj naučni Centar koji se nalazi u okviru Univerziteta, pored banke matičnih ćelija obuhvatiće i istraživanje molekulske medicine, farmakologije i imunologije.
Pogledaj vesti o: Kragujevac

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.