Gostovanje člana veća za kulturu Miljana Bjeletića na Radio televiziji Kragujevac

Izvor: Kragujevac.rs, 29.Dec.2017, 14:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gostovanje člana veća za kulturu Miljana Bjeletića na Radio televiziji Kragujevac

Kulturna scena grada Kragujevca, ove godine je unapređena i ima realnog optimizma da će ona nastaviti da se razvija i ponudi kragujevačkoj publici veću raznolikost kulturnih izraza, ocenio je gostujući u emisiji “Mozaik“ na Radio televiziji Kragujevac, Miljan Bjeletić, član Gradskog veća za kulturu.

Uspostavljena je dobra i produktivna saradnja sa predstavnicima ustanova kulture, udruženjima registrovanim za obavljanje kulturne delatnosti, kao i sa pojedincima iz oblasti >> Pročitaj celu vest na sajtu Kragujevac.rs << kulture i umetnosti. Postojala je kriza poverenja prethodnih godina kada je u pitanju kragujevačka kultura i cilj je da izgubljeno poverenje u kulturu vratimo, što nije lak zadatak. Zajedničkim naporima svakodnevno otklanjamo uočene probleme. Vodimo predvidivu i odgovornu kulturnu politiku, koja se odnosi na razvoj savremenog stvaralaštva, unapređenje kulturnog nasleđa i međunarodno umrežavanje, koja bi mogla, smatra Bjeletić, da bude još čvršća.

Ove godine, mogućnost izbora kulturnih događaja u gradu je bila veća, a mnogo značajnije je to što uočavamo razvoj publike. Kulturna scena jednog grada pa tako i grada Kragujevca, ne može biti unapređena bez razvoja publike. Publika je ta koja prepoznaje kvalitet, a o tome svedoče prepune sale na velikom broju događaja, a na njen zahtev neke i repriziramo, što je novina na kragujevačkoj kulturnoj sceni, kazao je Bjeletić.

Od dogadjaja koji su obelezili ovu godinu, član veća za kulturu je izdvojio koncert Simfonijskog orkestra “Simfonija Smaka“ za Dan grada, na kome je prisustvovalo više hiljada ljudi. Oživeli smo i nove festivale, kao što su Festival “Dragiša Nedović“, Internacionalni filmski festival, Festival Muzičke omladine Kragujevca. On je podsetio na tradicionalne manifestacije koje su okupile veliki broj posetilaca i ostavile jak umetnički dojam, kao što su Salon antiratne karikature, JoakimInterFest, “Igra brojeva“ dramski prikaz na manifestaciji Veliki školski čas koji je ostavio snažan utisak na Kragujevčane.

Knjaževsko srpski teatar ove godine zabeležio je rekordan broj prodatih ulaznica (oko 50 procenata više u odnosu na prethodnu godinu), Spomen park “Kragujevački oktobar“ u 2017. godini prodao je 20 500 ulaznica što je tri hiljade više u odnosu na 2016. godinu Dečije pozorište od osnivanja održava kontinuitet i kvalitet, Muzički centar je napravio veliki pomak ove godine organizacijom kvalitetnih koncerata priznatih medjunarodnih i kragujevačkih umetnika i na taj način u značajnoj meri obogatio kulturnu ponudu grada.

Grad Kragujevac se trudi da kulturi da veći prostor, jer želimo da je približimo publici i da bude vidljivija. Neretko se dešavalo da se na kulturi štedelo, ali takav način štednje nikada ne može da bude opravdan, jer se štednjom kultura urušava. Kultura košta, ali nekultura može da bude još skuplja, istakao je Bjeletić. Za razliku od prethodnih godina, procentualna realizacija sredstava namenjenih kulturi u odnosu na budžet ove godine je 7,53 odsto, što je najveća realizacija po statističkim podacima od 2010. godine, a budžet za 2018. godinu predvideo je povećanje za oko 20 miliona dinara, a koji se tiču i realizacije programskih sadržaja.

Raspisivanjem konkursa za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti kulture, ove godine smo dobili tri manifestacije koje imaju perspektivu da zažive, a na vidiku su još neke, koje imaju takav kapacitet i koje će privući pažnju javnosti. Iznedrivši makar jednu manifestaciju svake godine poput Arsenal festa, OKTOH-a, Internacionalnog festivala umetnika na harmonici, za pet godina ćemo imati bogatiju kulturnu ponudu, a to je ono ka čemu i težimo. Takođe, nastojimo da pomognemo uspostavljanju kulturnih potreba i navika učenika. Pre dva meseca potpisan je Memorandum o saradnji sa školskim ustanovama, što će za rezultat promeniti sistem vrednosti koji je trenutno neizbalansiran, što je proces koji se ne može ostvariti preko noći, kaže Bjeletić.

Imajući u vidu da do sada nije ostvarena veza između kulture i obrazovanja, na osnovu potpisanog Memoranduma između grada Kragujevca i direktora osnovnih i srednjih škola škola, kojim su škole dobile sredstva za posete kulturnim događajima i ustanovama, očekujemo doprinos razvoju savremenog stvaralaštva, otkrivanju talenata i formiranju nove publike, što je nedostajalo prethodnih godina.

U 2018. godini oživećemo Dom omladine, ugostiti BITEF teatar, pozorišta iz Novog Sada i Šapca, realizovati Šumadijski džez i bluz festival, a u planu su i Kragujevačko bijenale likovnih umetnika, kao i međunarodna likovna i vajarska kolonija u organizaciji Spomen parka Kragujevački oktobar. U rano proleće se očekuje otvaranje legata Nikole Koke Jankovića, a u planu je i izgradnja kuće Đure Jakšića.
Pogledaj vesti o: Kragujevac

Nastavak na Kragujevac.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kragujevac.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kragujevac.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.