
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jun.2020, 13:15
Brnabić: Srbija ima najbolje mere za investicije u inovacije, Kragujevac u prednosti zbog data centra
Premijerka Ana Brnabić prenela je danas privrednicima Kragujevca mere države za podsticaj inovacija koje će, kako je rekla, Srbiju pozicionirati na potpuno drugačiji način na ekonomskoj mapi sveta.
Brnabić je kao jednu od mera navela smanjenje poreza na dobit nastalu od prihoda intelektualne svojine koja je razvijena ili pretežno razvijena u Srbiji sa 15 na tri odsto.
Ta mera je, prema njenim rečima, u opticaju od 1. januara 2018. godine i jedan od razloga zbog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << čega razvojne kompanije sele svoje razvojne centre u Srbiju.
Druga mera, koja, kako kaže, može da ide "rame uz rame" sa prvom, a i ne mora, jeste smanjenje osnovice za porez.
"Ako ste u istraživanje i razvoj uložili 10 dinara mi vam računamo da ste uložili 20 dinara i smanjujemo poresku osnovicu tako da praktično plaćate manji porez", rekla je Brnabić.
Potpisan Memorandum o razumevanju sa kompanijom Envidija
Kancelarija za IT Vlade Srbije saopštila je danas da je u Kragujevcu, tokom posete premijerke Ane Branbić tom gradu, potpisan Memorandum o razumevanju s kompanijom Envidija u oblasti veštačke inteligencije.
Direktor Kancelarije Mihailo Jovanović rekao je da je danas, nakon Majkrosofta, Orakla, Aj-Bi-Ema (IBM), Huaveija i Nutaniksa, potpisan i Memorandum o razumevanju s kompanijom NVIDIA o uspostavljanju platforme za veštačku inteligenciju (AI) kojim se izražava zajednički interes za saradnju u cilju unapređenja nacionalne AI platforme Srbije.
Prema njegovim rečima, Kancelarija za IT i eUpravu će uložiti napore kako bi se uspostavila državna AI platforma zasnovana na računarima visokih performansi i, zajedno sa Envidijom, napraviti poseban plan za unapređenje kapaciteta neophodnog za izgradnju jednog od najbržih AI superračunara u jugoistočnoj Evropi.
Envidija će pružiti podršku startap preduzećima i omogućiti obuke u cilju unapređenja tehničkog i primenjenog AI znanja i zajednička istraživanja kako bi se stvorila dodatna vrednost.
Govoreći o potrebni za zapošljavanje novih kadrova, Jovanović je istakao da će iz ugla Državnog data centra u Kragujevcu biti potrebno zapošljavanje 30 visokostručnih kadrova iz oblasti IT-a, mašinstva i energetike.
"Kada su u pitanju, međutim, komercijalni korisnici, očekujemo da dodatna potreba za IT stručnjacima koji bi radili na razvoju, implementaciji i održavanja sistema velikih komercijalnih korisnika bude više stotina. Ovo sigurno znači da će Kragujevac u IKT sektoru postati jedan od najbitnijih centara u Srbiji, ali i u regionu", napomenuo je direktor Kancelarije.
Ona je dodala da prve dve mere mogu da se kombinuju i da porez praktično bude nula posto, navodeći da to nema nijedna zemlja.
Takođe, od 1. januara 2018. godine je uveden "poreski kredit od 30 odsto" za ulaganje u start ap preduzeća i inovativne biznise.
"Ukoliko vaša kompanije uloži u neke mlađe, strart ap kompanije, inovativne kompanije, imate 30 odsto odbitka od poreza i nadamo se da ćemo time generisati da umesto da privredna prepoznaje vrednost inovacionih kompanija", dodala je premijerka.
Podsetila je i na poreske olakšice za zapošljavanje povratnika koje se tiču oslobađanja 70 odsto poreza i doprinosa na zarade u prvih pet godina.
Tu su i poreske olakšice za zapošljavanje stranaca, rekla je Brnabić, dodajući da se vlast trudila da Srbija postane najkonkurentnija država Evrope u smislu investiranja u inovacije i intelektualnu svojinu.
"Mi i dalje nastavljamo da razmišljamo o tome kako da više podržimo zapošljavanje. Nacionalna služba za zapošljavanje mora da bude mnogo više proaktivna, ne sme da bude striktna i nefleksibilna, poručila je Brnabić.
Zapošljavajte mlade, država će pomoći
Premijerka Ana Brnabić pozvala je danas privrednike da iskoriste mere države i da zaposle mlade ljude koji i dalje čine četvrtinu od ukupnog broja nezaposlenih.
Brnabić je u Kragujevcu navela da je nezaposlenost u prvom kvartalu 2020.godine iznosila 9,7 odsto.
"Od 1. januara 2020 ako zaposlite lice koje tokom 2019 nije bilo zaposleno, uključujući i mlade kojima je to prvi posao, država preuzima trošak od 70 odsto poreza i doprinosa na njihove zarade do kraja 2022. godine", rekla je Brnabić.
Ona je precizirala da je ukupno oslobođenje od poreza u 2020.godini - 70 odsto, u 2021.godini - 65 odsto, a u 2022. godini - 60 odsto.
"Vama se danas isplati da zapošljavate mlade ljude, ali i da pokušate da zaposlite sve one koji nisu imali posao u 2019. godini", navela je premijerka uz podsećanje da je bio plan, kada je preuzela funkciju predsednika vlade, da nezaposlenost padne ispod deset odsto, što se, kaže, i desilo.
Kragujevac-najmoderniji centar za čuvanje podataka
Brnabić najavila je da će krajem septembra ili početkom oktobra Kragujevac dobiti najmoderniji Data centar za čuvanje podataka u ovom delu Evrope i navela da se pregovara sa velikim svetskim kompanijama o tome da svoje podatke čuvaju upravo u Srbiji.
Brnabićeva je, prilikom obilaska radova na izgradnji Centra u tom gradu, rekla da se time Srbija stavlja na mapu Evrope kao tehnološki jedna od najnaprednijih i najbezbednijih zemalja, i naglasila da će to pozicionirati Srbiju na potpuno drugi način i promeniti način na koji je strani investitori u proizvodnji ili uslugama ili u informacionim tehnologijama percipiraju.
Navela je da takvi veliki Data centi kakav će biti u Kragujevcu u ovom trenutku postoje samo u Nemačkoj, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji i Holandiji.
Naglasila je da je Data centar važan i za razvoj elektronske uprave, te navela da postoje zemlje koje čuvaju svoje podatke i podatke svojih građana u nekim drugim zemljama, najčešće u Švajcarskoj, jer misle da je to najbezbedniji način.
"Kada smo postavili elektronsku upravu kao svoj strateški cilj, kako bi promenili državnu upravu i postali servis i građanima i privredi, razmišljali smo da li naše podatke da čuvamo u zemlji ili u drugoj zemlji. Odlučili smo da naše podatke čuvamo u našoj zemlji. Podaci svih građana Srbije zahvaljujući Data centru u Kragujevcu biće najbezbedniji mogući. Mi na tome nismo štedeli novac", rekla je premijerka.
Navela je da se trenutno pregovara sa kompanija kao što je IBM, "Microsoft", "Oracle" i drugima o tome da čuvaju najvrednije što imaju, a to su podaci, u Data centru u Kragujevcu i da takva odluka znači da je Srbija bezbedna i sigurna zemlja i strateški menja percepciju Srbije u svetu.
Naglasila je da je Data centar u Kragujevcu važan za celu zemlju, a da Sporazum o saradnji Kancelarije za informacione tehnologije i eUpravu Vlade Srbije sa "Nvidiom" kao jednom od 50 najinovativnijih kompanija na svetu garantuje da će iz Data centra iz KG ići sva infrastuktura za dalji razvoj veštačke intelegencije u Srbiji.
"U Kragujevcu će biti centar za razvoj veštačke inteligencije u Srbiji. To i Kragujevcu daje potpuno drugačiju perspektivu za budući razvoj i perspektivu za mlade u ovom delu Srbije da ostaju upravo ovde", kaže predsednice Vlade Srbije.
Kako je navela, postoje još dva važna projekta, od kojih je jedan izgradnja Centra izvrsnosti zahvaljujući kome će Kragujevac takođe postati i centar za razvoj biotehnologije, bioinženjeringa i svega što se tiče medicinskih nauka, odnosno tehnologije u medicini.
Drugi projekat je, kaže, izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Kragujevcu sa Majd grupom kroz model javno-privatnog partnerstva.
"Te dve stvari u mandatu neke buduće Vlade, završetak Centra izvrsnosti i Naučno-tehnološkog parka, daju potpuno drugačiju perspektivu Kragujevcu", rekla je Ana Brnabić i navela da će time Kragujevac postati jedan od četiri tehnološka centra u Srbiji.
Zahvalila je ambasadoru Republike Koreje u Srbiji Hjongcan Coiju na podršci u poslednje četiri godine na razvoju i jačanju elektronske uprave u Srbiji i izrazila nadu da će pomoći da dovedemo kompanije iz Južne Koreje da u Kragujevcu čuvaju svoje podatke.
Kragujevac u prednosti zbog data centra
Brnabić je u okviru posete Kragujevcu posetila i Univerzitet u tom gradu, koji je, kako je istakla, spreman da sarađuje sa vladom, što je pokazalo da neke stvari mogu da se menjaju, i to u najkraćem mogućem roku.
Brnabićeva je rekla da je u mandatu aktuelne vlade mnogo toga promenjeno i mnogo inicijativa pokrenuto, za šta je nekada, kako je kazala, bilo potrebno osam godina.
Podsetila je da je pokrenut master 4.0 i istakla da će nakon prve generacije studenata, koja je “probila led”, sada svima biti mnogo lakše.
Mnogo lakše će, kazala je, biti i studentima u kreativnom masteru i kreativnim industrijama.
Ocenila je da kragujevački Univerzitet ima velikih potencijala kada je reč o novim investicijama, razvojnim centrima, a posebno master programu iz veštačke inteligencije.
Premijerka je pozvala rektora, dekane i profesore da Univerzitet u Kragujevcu prijave za master program veštačke inteligencije, jer, kako je ocenila, ova visokoškolska ustanova ima mnogo toga sličnog sa drugim tehničkim ili tehnološkim centrima u Srbiji, pre svega u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Međutim, istakla je, svi ti centri nemaju nešto što Kragujevac ima - Data centar.
“Data centar je ogromna i važna investicija koja će Kragujevac izdvojiti, zato što će biti najmoderniji centar za čuvanje podataka, ne samo državnih organa i građana već i ozbiljnih kompanija poput IBM, Majkrosoft ili Huavej…” rekla je premijerka.
Ne samo da će te kompanije staviti Srbiju kao posebno bezbednosnu i sigurnu lokaciju, već će biti centar infrastruktura za razvoj veštačke inteligencije. Imate resurs koji moramo da iskoristimo i da Kragujevac izvučemo kao posebno važan i jak u oblasti veštačke inteligencije”, rekla je Brnabićeva.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...