Zapad Srbiji oduzima i teritorije i resurse

Izvor: AlternativneVesti.com, 01.Jul.2011, 13:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zapad Srbiji oduzima i teritorije i resurse

Jug Srbije (opštine Preševo, Bujanovac, Medveđa) predstavlja sledeću po redu teritoriju koju je zapad predvideo za oduzimanje, uz pomoć proverenog i efikasnog instrumenta – „albanskog faktora“. Na prvo mesto u glavnim unutrašnjim problemima Srbije izbija pitanje  da li će, ili neće, Srbija uspeti da u svom sastavu sačuva svoju sledeću po redu „problematičnu zonu“.
Slabi pokušaji srpskih vlasti da ispipaju teren u vezi sa mogućom deobom Kosova (Tadićeva izjava o realnosti projekta formiranja „Velike Albanije“ i predlog I.Dačića o podeli KiM) su ostali samo inicijativa, koja je u srpskom političkom prostoru ostala da visi u vazduhu.
Međutim, u albanskom taboru ona je izazvala burnu reakciju. Bivši komunistički funkcioner, a sada uticajni kosovski političar Azem Vlasi je 29. maja 2011. upozorio Srbiju da na Kosovu niko neće ni pomenuti njegovu podelu. Ali će pravac koji vodi pripajanju dela Srbije severu Kosova otvoriti pitanje podele same Srbije, tj. pripajanja Kosovu „Preševske doline“ (opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, na jugu Srbije).
Glavna reč, po „tradiciji“ koja se učvrstila u regionu, pripada SAD. Zamenik državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Filip Gordon, uopšte se ne zbunjujući zbog očiglednog neslaganja njegove izjave sa politikom SAD u regionu, izjavio je da će deoba Balkana po granicama etničkih grupa dovesti do katastrofe, pri čemu će „podela Kosova da dovede do negativnih posledica po ceo region, a mi to ne podržavamo“. Zahtev Vašingtona je ultimativan: Srbija ne može da stupi u EU sve dok ne reši problem Kosova i dok ne usaglasi granice sa susednom državom. Za evroentuzijaste koji su posebno idealistički raspoloženi Gordon je objasnio da će „EU sama da odluči  da li će formalno diplomatsko priznanje Kosova biti uslov za njen prijem“.
Tako da je EU odlučila onako, kako je to rekao Vašington. Poslanici nemačkog parlamenta su doneli rezoluciju da do kraja pregovora o stupanju Srbije u EU Srbija mora da faktički prizna Kosovo (tj. da podrži njegov prijem u OUN i ostale međunarodne organizacije, ili u drugačijem obliku), „priznanje mora da se nađe na stolu, a ukoliko ga ne bude nemački parlament neće  podržati prijem Srbije u EU“. Srbija će 15. decembra dobiti status kandidata, ali ne i datum početka pregovora o prijemu.

Nastavak na AlternativneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta AlternativneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta AlternativneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.