Izvor: B92, 24.Dec.2011, 15:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Većina ni za Kosovo ni za EU"
Beograd -- Većina građana u Srbiji nije iskreno opredeljena ni za Evropu, ni za Kosovo kao deo Srbije, smatra profesor Filozofskog fakulteta Nikola Samardžić.
Samardžić ocenjuje da Srbija mora da se suoči s činjenicom da je Kosovo nezavisno, ali i da nema većinske političke volje da Kosovo ponovo bude deo Srbije.
Suverenitet nad Kosovom podrazumeva "da imate gotovo trećinu albanskih poslanika u parlamentu, da imate Albanca za ministra spoljnih poslova, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a to ne želi gotovo niko, ni u Srbiji, niti na Kosovu", kaže Samardžić.
Kad je reč o opredeljenosti za evropske integracije, Samardžić ukazuje na fenomen nespremnosti većine građana u Srbiji za evropeizaciju i modernizaciju zemlje, i u tom smislu za njega je otpor Briselu sasvim razumljiv.
Po njegovom mišljenju, uspostavljanje neposrednog monitoringa evropskih institucija i odricanje od suvereniteta posebno ne odgovara beogradskim elitama, a ugledanje i oslanjanje dela političkih aktera na Rusiju za njega je pogrešno, jer "Rusija o kojoj maštaju mentalno stabilni pojedinci postoji svuda na svetu osim u Rusiji".
Samardžić kaže da je paradoksalno da tranzicione žrtve najstrastvenije podržavaju onaj sistem vrednosti i one političke ideje čije su oni upravo žrtve.
"Čak i da pripadam sloju tranzicionih dobitnika, a ne pripadam, smatram da sam izgubio najmanje poslednje dve decenije i u tome ne osećam nikakvo zadovoljstvo", izjavio je Samardžić.
Poredeći iz vizure profesora istorije ovaj i neke ranije periode u Srbiji, Samardžić se najpre vraća u 1997. i 1998. godinu kad je tadašnja DS, koja je, kako kaže, bila trust mozgova i ogromna moralna snaga u društvu, proglasila bojkot izbora, koji se sada možda ponavlja, i kada je bilo jasno da nastupa potpuni slom jedne iracionalne politike.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Samardžić: Građani Srbije nisu ni za Evropu, ni za Kosovo
Izvor: Nezavisne Novine, 24.Dec.2011
BEOGRAD - Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Nikola Samardžić smatra da, suprotno opštem uvjerenju, velika većina građana u Srbiji zapravo nije iskreno opredijeljena ni za Evropu, ali ni za Kosovo kao dio Srbije.
Nikola Samardžić: Srbiju svako tumači na svoj način
Izvor: Glas javnosti, 25.Dec.2011, 09:51
BEOGRAD - Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Nikola Samardžić smatra da, suprotno opštem uverenju, velika većina građana u Srbiji zapravo nije iskreno opredeljena ni za Evropu, ali ni za Kosovo kao deo Srbije...Samardžić ocenjuje da Srbija mora da se suoči s činjenicom da je Kosovo nezavisno,...








