Izvor: B92, 12.Sep.2013, 12:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tribuna: Forma dijaloga se menja
Priština -- Međunarodni zvaničnici ocenili su da će nakon lokalnih izbora na Kosovu premijeri Kosova i Srbije promeniti format dijaloga.
Tribuna navodi da će se razgovarati o "suživotu po principu dve Nemačke".
Naredni sastanak dvojice premijera će se održati nakon lokalnih izbora na Kosovu i konsolidacije zajednice opština sa srpskom većinom, čime će početi proces okončanja tog nivoa dijaloga, piše dnevnik, pozivajući se na diplomatske izvore.
Po >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tim izvorima, rešavanje problema severa Kosova, gde su Srbi većina, omogućiće da se pređe na razgovore o "suživotu na principima dve Nemačke".
"Novi dijalog bi se održao pod posredovanjem zapadnog diplomate koji bi mandat za to dobio od država koje su priznale nezavisnost Kosova", piše "Tribuna".
Način na koji će Kosovo biti predstavljeno u Ujedinjenim nacijama, učlanjenje u druge političke, ekonomske, sportske i kulturne organizacije, i rešavanje pitanja nestalih, kao i ekonomskih pitanja teme su koje treba definisati u dijalogu drugačijeg nivoa, rekao je neimenovani međunarodni zvaničnik.
Razlog za promenu nivoa razgovora je taj što je EU neutralna prema statusu Kosova što, po tom izvoru, onemogućava Uniju da insistira na modelu dve Nemačke.
Kada bi se u celosti primenio model dve Nemačke, Srbija bi trebalo da prizna teritorijalni integritet i suverenitet Kosova, dve strane bi trebalo međusobno da se priznaju, obavezale bi se da ostvaruju kriterijume Povelje UN što su bile osnove sporazuma zapadne i istočne Nemačke 1972. godine.
Nakon izbora na Kosovu, menja se format pregovora
Izvor: NoviMagazin.rs, 12.Sep.2013
Međunarodni zvaničnici ocenili su da će nakon lokalnih izbora na Kosovu 3. novembra i pošto zaživi zajednica srpskih opština, premijeri Kosova i Srbije promeniti format dijaloga i razgovarati o "suživotu po principu dve Nemačke".













