Teška sednica za Srbiju

Izvor: RTS, 28.Avg.2011, 12:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Teška sednica za Srbiju

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić očekuje da će sednica Saveta bezbednosti o Kosovu biti izuzetno teška, imajući u vidu suprotstavljenost stavova zemalja članica tog tela oko predsedničkog saopštenja, čiji predlog je podnela Rusija.

Savet bezbednosti UN sutra će na redovnoj sednici o Kosovu razmatrati izveštaj generalnog sekretara UN o radu Unmika i stanju na Kosovu.

Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić rekao je za RTS da će predstojeća >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sednica za Beograd biti test, odnosno provera međunarodnog položaja Srbije posle ovih burnih mesec dana.

"Skoro sam siguran da će ministar spoljnih poslova u izlaganju upozoriti da je Kfor izašao iz svog mandata i da je preuzeo ulogu zaštitnika Prištine i kosovske nezavisnosti, kao i da su ovi događaji doveli do širih poremećaja na Balkanu", rekao je Simić.

"Nažalost, ne možemo očekivati krupne rezultate, jer i ukoliko bi ruska ili bilo koja druga zemlje išle predaleko, ne treba zaboraviti da tri zemlje SAD, Velika Britanija i Francuska, koje su prizanle Kosovo, imaju pravo veta", naglašava Simić.

"Ne isklučujem mogućnost da Nemačka zatraži da njene stavove usvoji EU, kao svoju platformu. Za nas je pitanje od milion dolara kako to izbeći i vratiti odnose Beograda i Brisela i Beograda i Berlina na njihov normalan kolosek", istakao je Simić.

Potpredsednik vlade Ivica Dačić izjavio je da od sutrašnje sednice Saveta bezbednosti "ne očekuje ništa", jer kako kaže, "one zemlje koje su blagonaklono gledale na poslednje postupke Prištine neće dozvoliti bilo kakav zaključak koji će ići ispod tog nivoa".

"Ovo sada je pat pozicija - niti Priština može da realizuje u potpunosti svoju nezavisnost, niti Srbija u međunarodnim organima, zbog veta druge strane, donosi i predlaže neke odluke koje bi potvrđivale srpski suverenititet i integritet", rekao je Dačić.

"Zato mislim da treba tražiti neko kompromisno rešenje što pre, koje ne zavisi od jedne strane" rekao je Dačić i dodao da dogovor "mora da bude pravedan da bi bio trajan".

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić očekuje da će sednica biti izuzetno teška, imajući u vidu suprotstavljenost stavova zemalja članica tog tela oko predsedničkog saopštenja, čiji predlog je podnela Rusija.

"Sudeći po toku konsultacija oko predsedničkog saopštenja, čiji je predlog podnela Rusija, možemo očekivati izuzetno tešku sednicu, jer čini se da su stavovi nekih važnih zemalja članica Saveta bezbednosti oštro suprotstavljeni", rekao je Jeremić u izjavi Tanjugu.

Šef srpske diplomatije je, međutim, istakao da, i pored toga što su u tom saopštenju tokom konsultacija proteklih dana, neke članice pružile veliki otpor, može se očekivati da značajna većina u Savetu bezbednosti nastupi na linijama koje su manje-više iste kao i one koje zastupa i Srbija.

"Na osnovu sastanaka koje smo obavili prethodnih dana, mislim da će većina podržati naš stav. Da li će i predsedničko saopštenje biti usvojeno, to će se saznati na samoj sednici, jer za usvajanje saopštenja potreban konsenzus, a njega za sada nema.

''Nastavićemo da činimo sve ne bi li on bio postignut", napomenuo je šef srpske diplomatije.

U konsultacijama, dodao je, potvrđeno je da će stav Srbije podržati i Kina, Brazil, Indija, Južna Afrika, Liban i Gabon.

Jeremić je precizirao da je Rusija podnela nacrt predsedničkog saopštenja u kome se Priština osuđuje zbog odluke da upotrebi silu, a zatim se traži da se situacija vrati na pređašnje stanje, pre početka upotrebe sile.

Tim predlogom saopštenja se, takođe, traži da se svi međunarodni akteri na Kosovu, odnosno misije, uključujući Kfor i Euleks, ponašaju striktno u okviru svog mandata koji imaju na osnovu rezolucije 1244.

Rešenja se moraju tražiti kroz dijalog

"Mislim da je izuzetno važno da sa ove sednice Saveta bezbednosti izađe snažna poruka svima onima koji misle da problem na Kosovu mogu rešavati silom, da je to neprihvatljivo, a da se rešenja moraju tražiti kroz dijalog i ni na jedan drugi način", istakao je šef srpske diplomatije.

Jeremić je podsetio da Srbiji u julu nije bilo dozvoljeno da se obrati sednici Saveta bezbenosti UN, i to na sastanku koji je sazvan na njen zahtev, što je vrlo redak slučaj u diplomatskoj praksi.

"Bilo je očigledno da je tada, u julu, došlo do pokušaja da se sakrije istina o onome što se dogodilo i ko je odgovoran za početak akcije koja je dovela do ozbiljne destabilizacije", rekao je ministar.

"Ovo je trenutak u kome treba da se na otvoren način razgovara o tome da li je upotreba sila poželjna, jer ako jeste, ona će svakako biti upotrebljena i u budućnosti. Srbija smatra da to nije put kojim treba da se rešavaju problemi", istakao je šef diplomatije.

Jeremić je napomenuo da ne očekuje da će na sednici u ponedeljak doći do glasanja o predlogu srpske rezolucije, kojom se predviđa da se istraga o trgovini ljudskim organima vodi pod mandatom UN.

"Ali u bliskoj budućnosti, sigurno pre kraja ove godine, ta stvar mora doći na glasanje. Do kraja godine, Savet bezbednosti mora da se izjasni - i da se konačno pokaže ko je za sprovođenje istrage, a ko nije", naglasio je šef diplomatije.

Govoreći o najnovijim incidentima na Kosovu, Vuk Jeremić je rekao da su svi problemi u pokrajini u poslednje vreme uglavnom posledica provokacija albanske strane.

"Ne treba nasedati na provokacije, moramo rešavati stvari diplomatskim putem. Srbija će na jasan način predstaviti svoj stav za koji verujemo da će dobiti većinsku podršku u Savetu bezbednosti", istakao je Jeremić.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.