
Izvor: Southeast European Times, 20.Feb.2015, 19:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Talas kosovskih migranata izaziva bezbednosne bojazni
Nakon naglog porasta ilegalne migracije sa Kosova usledile su nove bezbednosne mere i obećanja o ekonomskim inicijativama.
20/02/2015
Linda Karadaku i Igor Jovanović za Southeast European Times iz Prištine i Beograda -- 20.2.2015.
Kosovo pokušava da zaustavi veliki talas migracije u EU nakon što su hiljade građana u februaru krenule ilegalnom rutom ka Mađarskoj preko Srbije, već treći mesec za redom.
Fronteks, koji nadzire granice >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << EU, kaže da su u decembru „državljani Kosova prvi put bili migranti koji su najčešće razotkrivani u ilegalnom prelasku spoljašnje granice EU ili Šengenske oblasti, čineći visokih 40 odsto od ukupnog broja otkrivenih“.
Iako zemlje EU kažu da ilegalnim migrantima neće biti izdavane boravišne dozvole, to nije mnogo uticalo na one koji su rešeni da napuste Kosovo.
Ilegalni egzodus takođe izaziva zabrinutost u pogledu organizovanog kriminala i terorizma.
Ranije ovog meseca srpska policija je saopštila da je u periodu od 48 sati uhapsila 290 osoba – uglavnom Albanaca sa Kosova – koji su pokušavali ilegalno da pređu granicu iz Srbije u Mađarsku. Policija je podnela 15 krivičnih prijava protiv krijumčara, zaplenila 15 vozila i pojačala patrole duž granice sa Mađarskom.
Prema rečima stručnjaka za bezbednost, policija u regionu i EU treba da posvete veću pažnju naglom porastu migracije, s obzirom da je trgovina ljudima jedan od najunosnijih ilegalnih poslova terorističih organizacija, poput Islamske države Iraka i Levanta (IDIL).
„Mislim da bi organizovane kriminalne grupe mogle da budu iza onoga što se sada događa“, izjavio je Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti u Beogradu.
On nije odbacio mogućnost da se među imigrantima kriju borci IDIL-a.
Da bi se uhvatili u koštac sa sve većom pretnjom, predstavnici nemačke, mađarske, austrijske i srpske policije sastali su se 9. februara u Beogradu.
Šef nemačke federalne policije Diter Roman kaže da njegova zemlja odbacuje 99 odsto zahteva za azil.
„Nemojte prodavati sve što imate da biste dali novac krijumčarima, jer je vaš put do Nemačke, preko Srbije, Mađarske i Austrije, vrlo neizvestan“, upozorava Roman.
Kosovski zvaničnici takođe su govorili o povezanosti krijumčara i terorista.
„Nažalost, Kosovo, kao i sve evropske zemlje i zemlje sveta, ne može da bude imuno na globalnu terorističku pretnju“, rekla je predsednica Atifete Jahjaga Foks njuzu u septembru, dodajući da Kosovo nikada neće postati „koridor“ za IDIL i druge terorističke organizacije.
U uvodniku koji je u septembru objavio Gardijan, kosovski ministar spoljnih poslova i potpredsednik vlade Hašim Tači istakao je potrebu da se spreči pristupanje mladih ljudi džihadističkim grupama.
„Vlada preduzima odlučne korake da spreči odlazak mladih ljudi, koji često potiču iz marginalizovanih zajednica, u ratne zone u Iraku i Siriji“, napisao je on 30. septembra.
Ukazujući da je Kosovo već usvojilo zakon kojim se zabranjuje učešće u ratovima u inostranstvu, Tači je dodao: „Kosovari u potpunosti odbacuju versku dogmu koju predlažu radikalni delovi političkog islama i nećemo dozvoliti da to ugrozi naš put ka konačnom članstvu u NATO-u i EU.“
„Igraćemo aktivnu ulogu kako bismo sprečili sve indoktrinirane osobe iz zabačenijih delova kosovskih gradova da se pridruže ISIS-u i uništićemo mreže za regrutovanje“, dodao je Tači.
U pokušaju da se uhvati u koštac sa uzrocima talasa migracije, Jahjaga i premijer Isa Mustafa sastali su se 5. februara sa zvaničnicima vlade.
Oni su se dogovorili oko niza socijalnih, ekonomskih, bezbednosnih mera i mera zapošljavanja u cilju sprečavanja ilegalne imigracije. Predsednica je takođe krenula u obilazak Kosova tokom kojeg će zamoliti ljude da odstanu i doprinesu razvoju države.
Ilegalna migracija takođe je bila na vrhu dnevnog reda značajnih razgovora između lidera Kosova i Srbije.
Mustafa i srpski premijer Aleksandaar Vučić dogovorili su se „da rade zajedno na rešavanju regionalnih zabrinutosti, uključujući akutni problem ilegalne migracije sa Kosova“, rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini nakon sastanka 9. februara u Briselu.
Kosovo je jedina zemlja u regionu kojoj nije ukinut vizni režim sa EU, što bi njegovim građanima omogućilo slobodno kretanje zemljama Unije.
Zamenik kosovskog ministra za evropsku integraciju Ramadan Iljazi rekao je, komentarišući talas migracije, da to predstavlja „veliku zabrinutost, ali i izazov“.
„Razlozi su socioekonomski: teška ekonomska i socijalna situacija u zemlji, manjak radnih mesta, posebno za mlade diplomirane studente, višegodišnja izolovanost kosovskih građana i nemogućnost slobodnih putovanja“, rekao je Iljazi za SETimes.
Aleksandar Mitić iz beogradskog Centra za strateške alternative kaže za SETimes da je u poslednjih nekoliko godina broj tražilaca azila sa Kosova konstantno rastao.
„Glavni razlozi su katastrofalna nezaposlenost, siromaštvo i nepostojanje perspektive“, dodaje on.
Nemogućnost političke klase da se nosi sa problemima građana u poslednjih sedam godina dovela je do migracione krize, kaže Petrit Zogaj, šef kosovske nevladine organizacije Cohu (Progovori). On navodi da se trenutni talas migracije događa uglavnom zato što postoji veliko nepoverenje.
Zogaj je rekao za SETimes da politički lideri i političke stranke ne nude mnogo optimizma kada je u pitanju bliska budućnost znatnog dela kosovskog stanovništva .
„Velika očekivanja koja je stvorilo rukovodstvo, uz ideju da će nova država doneti novu nadu, jeste, po mom mišljenju, glavni razlog masovne migracije ka Evropi“, zaključuje Zogaj.
Koje bi nove socijalne i ekonomske mere mogle da pomognu da se smanji ilegalna migracija sa Kosova? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Southeast European Times...