Sutra rasprava o amandmanu o Specijalnom sudu

Izvor: Akter, 25.Jun.2015, 19:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sutra rasprava o amandmanu o Specijalnom sudu

Poslanici Skupštine Kosova će na sutrašnjoj sednici razmotriti predlog amandmana na Ustav Kosova koji omogućava nastavak postupka usvajanja Zakona o specijalnom sudu, koji će suditi za pretpostavljene zločine visokih oficira bivše OVK iznetih u izveštaju Saveta Evrope iz 2010. godine

Očekuje se oštra i polemička rasprava ako sednici prisustvuju i poslanici opozicije, koji su pre dva dana izjavili da će bojkotovati sednicu kada na dnevnom redu bude amandman o specijalnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << sudu.

Ako sa najmanje 81 glasom bude usvojen amandman predviđeno je da istog dana Vlada Kosova usvoji predlog Zakona o specijalnom sudu i da ga dostavi Skupštini, a da tokom naredne nedelje bude razmatran na Skupštini.

Vlada Kosova ima predlog Zakona koji formalno nije usvojen na sednici Vlade, jer bez usvajanja amandmana nema ustavnog osnova za njegovo usvajanje

Zakon su radili stručnjaci Vlade ; pravne kancelarije Evropske unije u kojoj su kosovski stručnjaci imali ograničene mogućnosti da utiču na njegov sadržaj, što je na poslednjoj sednici Vlade potvrdio i premijer Isa Mustafa.

Zakon o specijalnom sudu je na Kosovu izazvao polemike i oštra suprostavljanja među poslanicima vladajućih partija i opozicije u koji su se uključile i organizacije veterana rata bivše OVK, koje su se izjasnile protiv usvajanja amandmana i zakona.

U predlogu zakona je predviđeno da shodno međunarodnom pravu, zločini protiv čovečnosti obuhvataju bilo koju od sledećih radnji: ubistvo, istrebljenje, porobljavanje, deportacija, zatvaranje, mučenje, silovanje, seksualno ropstvo, prisilna prostitucija i svaki drugi oblik seksualnog nasilja; progon na političkoj, rasnoj, nacionalnoj ili verskoj osnovi, prisilni nestanak lica i drugi nehumani postupci.

Specijalni sud će imati nadležnost nad krivičnim delima koja su izvršena između 1. januara 1998. godine i 31. decembra 2000. i imaće primat nad svakim drugim sudom na Kosovu.

Na osnovu zakona, nikome se neće suditi pred Specijalizovanim većima za dela za koja mu je suđeno pred nekim sudom na Kosovu ili pred Međunarodnim sudom za krivično gonjenje lica na teritoriji bivše Jugoslavije. Takođe, nikome se neće suditi pred drugim sudom na Kosovu za dela za koja mu je već suđeno pred Specijalizovanim većima.

U zakonu stoji da na svim nivoima sudskog sistema na Kosovu u predmetima iz svoje stvarne nadležnosti, Specijalizovana veća imaju primat nad svim drugim sudovima na Kosovu.

Veće može da naloži da im bilo koji tužilac ili sud na Kosovu prenese postupak ili istragu.

Sudovi i tužioci na Kosovu su dužni da Specijalizovano veće i tužilaštvo blagovremeno obaveste o saznanju da postoji predmet ili da je u toku krivični postupak koji je u nadležnosti Specijalizovanih veća.

Specijalizovana veća, kako se zovu veća Specijalnog suda će primenjivati međunarodno običajno pravo i materijalno krivično pravo Kosova u onoj meri u kojoj je ono u skladu sa međunarodnim pravom.

Službeni i radni jezici su albanski, srpski i engleski.

Sedište Specijalizovanih veća će biti na Kosovu, ali i u državi van teritorije Kosova u skladu sa Međunarodnim sporazumima i ono ima pravo da obezbedi uslove za svedočenje ili prisustvo stranaka alternativnim sredstvima, po nahođenju sudija.

Specijalizovana veća se sastoje od veća koja obuhvataju veće Osnovnog, Apelacionog, Vrhovnog i Ustavnog suda; i sekretarijat koji obuhvata službu odbrane, službu za učešće žrtava, za pružanje zaštite i podrške svedocima, jedinicu za upravljanje pritvorom i službu posebnog ombudsmana.

Specijalizovano tužilaštvo nezavisna je služba za istragu i krivično gonjenje krivičnih dela u nadležnosti Specijalizovanih veća.

Predsednik Specijalizovanih veća bira se na period od četiri godine, i može biti reizabran.

Za istragu i krivično gonjenje lica odgovoran je Specijalizovani tužilac kome, po potrebi, pomažu kosovske vlasti, pravna i fizička lica, kao i države i pravna lica koja prihvate da sarađuju i pomognu.

Najstroža kazna koju Specijalizovano veće može izreći osuđenom je kazna doživotnog zatvora. Zatvorska kazna se izdržava u državi koju odredi predsednik Specijalizovanih veća iz niza država koje izraze spremnost da prihvate osuđena lica.

Presude Specijalizovanih veća ne podležu postupku pomilovanja niti abolicije.

Specijalizovana veće i tužilaštvo imaju budžet koji je nezavisan od budžeta Kosova.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Akter...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.