Šta je obeležilo godinu za nama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Dec.2018, 19:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta je obeležilo godinu za nama

U pregledu događaja u 2018. godini, ključno mesto ima kosovsko pitanje. Prvi mesec obeležilo je ubistvo Olivera Ivanovića 16. januara.

Do danas su nepoznati nalogodavci, istraga tapka u mestu, a nemili događaj pojačaće, inače višegodišnju tešku situaciju.

Predsednik Vučić često će posećivati Srbe u pokrajini, nastojeći da utiče na smirivanje situacije. Srbija je otkazala najavljeni tehnički dijalog Beograda i Prištine za 16. januar, koji će biti nastavljen >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << 27. februara, posvećen Zajednici srpskih opština, koja do danas nije formirana. Kosmet, te pokušaj iznalaženja kompromisnog rešenja, biće goruća tema brojnih susreta predsednika Vučića. U Berlinu sa Angelom Merkel, u Beogradu sa američkim senatorom Ronom Džonsonom, šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom, pomoćnikom američkog državnog sekretara Vesom Mičelom, a kasnije i Metjuom Palmerom. Briselski dijalog na najvišem nivou Vučić-Tači, uz posredovanje Federike Mogeriji i pokušaj iznalaženja kompromisnog rešenja, urušiće hapšenje Marka Đurića u Kosovskoj Mitrovici, te podići nove tenzije. Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosmeta, ponoviće predsednik Vučić, kao i činjenicu da ne vidi rešenje.

Do potpunog prekida dijaloga doći će, nakon što Priština, revoltirana činjenicom da nije ušla u Inetrpol, uvede Srbiji takstu od 10 odsto na robu, da bi je nedugo potom povećala na 100 odsto, a do kraja godine sankcije proširila i na svu robu koja dolazi iz Srbije. 14. decembra Kosovo će sprovesti drugu svoju, dugo najavljivanu nameru – formiranje vojske Kosova.

Pohvale će predsedniku saopštiti evropski komesar Johanes Han, kao i predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker.

Pozitivne ocene stiglu su i od MMF-a i Svetske banke. Stabilizacija javnih finansija, smanjena nezaposlenost, uvećane investicije, potvrda su da je Srbija uspešna u sprovođenju reformi. Sve to omogućilo je ukidanje zakona o smanjenju penzija na 10 odsto, posle 4 godine.

Nemački, kineski, južnokrejski, indijski, italijanski investitori otvarali su pogone. Leon i IMI u NIšu, Forverk u Čačku, Delfai u Leskovcu, Adient u Loznici, Kromberg Šubert u Kruševcu, kinska Melta i Bankom u Obrenovcu, GLM u Zrenjninu, kao i Eseks u istom gradu. U Kuli fabrika Kalcedonije, Albon i Dak Co u Rumi, La Linea Verde u Dobrincima, Delfai i Lira u Novom Sadu, kao i najpoznatiji trgovinski lanac u Evropi Lidl.

Kada je o Vojvodini reč, godinu i po dana od osnivanja Razvojne agencije Vojvodine kroz konkurse otvoreno je 1.500 radnih mesta, što je iniciralo investicije kompanija u visini od 30 miliona evra.


Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.