Izvor: KMnovine.com, 09.Nov.2019, 09:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srpsko - šiptarski odnosi i britanski javni dug
U Financial Times-u objavljen je grafikon o udelu javnog duga u BDP-u UK-a par godina pre 1692. Meni je to vreme najvećeg genocida nad srpskim narodom počinjenim od Turaka 1690, kada je teritorija Srbije ostala bez sedam osmina stanovništva, a od kada je krenula šiptarska najezda na Metohiju, zatim Kosovo i dalje na sever i istok.
Prekinuo sam čitanje „Sentimentalne povesti britanskog >> Pročitaj celu vest na sajtu KMnovine.com << carstva“ Borislava Pekića, a kako bi me naredni odlazak u Jagodinu još i time obradovao. Nakon, ili uz, „Blaga cara Radovana“ Jovana Dučića ovo mi je najmudrija knjiga koju sam smestio u ruke od kako sam se u ranom detinjstvu opismenio. Zastao sam na britanskom gubitku SAD-a usled maloumnih i ludih Džordževa 1, 2, 3 i 4 pridošlih iz Nemačke. To znači da me prava uzbuđenja radoznalog čitaoca tek očekuju.
Borislav Pekić je Sentimentalnu povest pisao pred smrt, po želji Bibisija, što znači da je ona i njegovo najzrelije delo, jer je sagledao Britaniju i njenu istoriju sa svim iskustvom naše nesrećne istorije koje je doneo u London, kada je u njega otišao. Pošto je istoriju proučavao na želju svog domaćina, nije bilo lepo da im je saopštava na brutalan način, pa je knjiga prepuna ironije u reči i u stilu.
Kada se ukrste grafikon o javnom dugu UK-a i naše povesne činjenice možemo doći do sledećeg pravila: kada britanski dug relativno raste Šiptari se nalaze u teritorijalnoj ekspanziji i agresiji nad Srbima, i obratno, kada se javni dug smanjuje.
Nakon genocida nad Srbima iz 1690. rastao je javni dug UK-a kao što su i Šiptari bili u geografskoj najezdi na srpske etničke prostore u Metohiji, Kosovu, Drenici, Toplici, i to je trajalo do početka 19. veka.
Prvi vrhunac javnog duga UK-a bio je oko 1825. godine. To je vreme naglog naseljavanja, nakon Drugog ustanka, i procvata u Srbiji. Ovaj period smanjivanja javnog duga trajao je negde do 1910. i podudara se sa procvatom srpske države koji je prekinut ulaskom u Prvi svetski rat i Niškom deklaracijom o ratnim ciljevima o oslobođenju trojednog naroda. Taj period srpske nesreće podudara se sa visokim nivoom javnog duga do 1950.
Drugi period smanjivanja javnog duga UK-a trajao je koliko i druga Jugoslavija i to sugeriše da su Srbi bili u ekspanziji, a Šiptari u defanzivi. Jezikom pendreka i tenkova tako je i bilo.
Nezgodno je što je od tada, nakon 1990, nastupio novi period rasta javnog duga UK-a, i još je nezgodnije poređenje sa ranijim maksimumima u relativnoj zaduženosti, da taj rast može još dugo da traje, a sa njime i šiptarska ekspanzija.
Miroslav Zdravković
KM Novinama je potrebna vaša podrška - pročitajte zašto KLIK
Izvor: Makroekonomija :: © 2014 - 2019 :: Hvala na interesovanju
#Srbi #Šiptari #Britanija #BDP #Javno #dug #Ekspanzija #Zločin #Napad #kmnovine
Pogledaj vesti o: Jagodina















